ÚvodČeská nejHistorickéHorymír a Šemík – udatný jezdec a jeho kůň ze starých českých legend
Historické

Horymír a Šemík – udatný jezdec a jeho kůň ze starých českých legend

Národní pověst o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi patří k nejdojemnějším příběhům o lidském a koňském přátelství. Příběh se údajně odehrál za vlády bájného knížete Křesomysla v roce 846 a dodnes jej připomíná Šemíkův hrob v Neumětelích.
Horymír byl vladyka, který podle legendy sídlil na tvrzi v Neumětelích na úbočí Housiny. Lidé v té době nechávali pole ležet ladem a houfně se stěhovali se do míst, kde se dobývaly ruky a drahé kovy, především na Březové Hory u Příbrami nebo do Jílového u Prahy. „Úhorů nikdo nevzdělával, role hynula, ladem zůstávala, a svízel i metlice bujely tam, kde jindy husté obilí zrálo a zvučelo křepelčím hlasem,“ píše ve Starých pověstech českých Alois Jirásek a dodává: „Lidé bohatli kovem, ale chlebové hynuli.“

Vladykové se v čele s Horymírem vydali na Vyšehrad a prosili knížete, aby zakročil, Křesomysl je ale odbyl. Když se o stížnosti vladyků dozvěděli horníci z Březových Hor, pomstili se Horymírovi tím, že mu vypálili dvůr. Vladyka se stihl zachránit na poslední chvíli, a to když ujel na Šemíkovi. Krevní msta po staročesku se tím rozhořela jasným plamenem: vzápětí totiž Horymír se svými lidmi zničil příbramské doly i hornické osady, a na Vyšehrad si pro změnu šli stěžovat horníci. Jenže Křesomysl měl raději než obilí zlato a stříbro, a tak to vyřešil jednou provždy: Horymíra nechal zatknout a odsoudil jej k smrti.

V těch dobách bývalo zvykem splnit poslední přání odsouzenců, a Horymír si přál naposled se projet se Šemíkem po nádvoří Vyšehradu. To, co následovalo, vyrazilo všem dech: po několika kolečkách přišel Horymírův pokyn: ‚Nuže, Šemíku, vzhůru!’. Na to kůň odpověděl ‚Pane, drž se!’, a ohromným skokem se přenesl přes roubenou hradbu.

Podle Jiráska na Vyšehradě všichni vykřikli úžasem i hrůzou a hnali se podívat, kam sletěl zoufalý jezdec, a kde zalitý krví leží i jeho Šemík. Podle jiné verze se kůň přehoupl přes vyšehradské hradby, seběhl po skále a skočil do Vltavy, podle třetí dvojice dopadla přímo do hluboké tůně pod vyšehradskou skálou. Ať už to bylo jakkoliv, Horymír s Šemíkem se společně dokázali dostat na protější břeh – dnes tu stojí rezidence Šemíkův břeh – a rovinami podél řeky se vydali k Radotínu a dál do Neumětel. Stará pověst říká, že někde pod kostelem sv. Filipa a Jakuba býval v kameni na břehu dlouho vidět otisk podkovy; prý stopa statečného koně Šemíka.

Křesomysl hned za Horymírem vyslal posly, aby se vrátil, že je mu vše odpuštěno. Vladyka druhého dne skutečně přijel, ale na jiném koni. Když se ho ptali, co je s Šemíkem, vladyka smutně odpověděl, že si skokem velmi ublížil a nemůže vstát.

Když se pak vrátil do Neumětel, jeho milý kůň umíral. Pána prosil, aby jej po smrti nenechal napospas ptákům ani dravé zvěři, ale aby ho pochoval před vraty svého dvorce. Věrné zvíře skutečně po smrti uložili pod velikým kamenem u vrat Horymírovy tvrze a Šemíkův hrob stojí v Neumětelích dodnes. Od roku 1887 kámen zakrývá stříška s nápisem „V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík, věrný kůň rytíře Horymíra, zakopán leží“.

Víra je někdy silnější než fakta, a platí to i pro pověst o statečném koni a jeho jezdci. O Horymírovi se nepíše ani v Kosmově, ani v Dalimilově kronice, pověst poprvé uvedl Václav Hájek z Libočan v 16. století. Možná šlo o vyprávění, které někde slyšel, možná jde o českou verzi části legendy o Tristanovi a Izoldě. Dvojici hrdinů si můžete připomenout také v radotínském pivovaru Horymír.
Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.

Putujte s Kudy z nudy na nejkrásnější pohádková místa u nás

Putujte s Kudy z nudy na nejkrásnější pohádková místa u nás

Na oblíbené, nestárnoucí pohádky se už dívají celé generace Čechů. Některé se natáčely na všeobecně známých místech, ale lokality jiných zase tak dobře známé nejsou. Právě proto jsme pro vás připravili několik tipů, kam zajet s dětmi za pohádkovými exteriéry a zaručujeme, že ani vy se nebudete nudit, místa jsou to totiž přímo pohádková.

Hezky česky aneb radostné výlety do šťastných míst

Hezky česky aneb radostné výlety do šťastných míst

Jak si lépe připomenout Mezinárodní den mateřského jazyka než rozvernými hrátkami s češtinou? S portálem Kudy z nudy se tentokrát vypravíme tam, kde je všechno veselé a šťastné.

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Výlety zdarma aneb s Kudy z nudy ušetříte

Vzhledem k tomu, že rodinné výlety stojí stále víc peněz, rozhodli jsme se dát vám pár tipů na výtečné aktivity, které vás nebudou nic stát na vstupném. Stále jich ještě zbývá dost na to, abyste podle nich mohli naplánovat celou řádku víkendových výletů. Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit, je vydat se po naučné stezce. Těch jsou u nás celé desítky a my pro vás vybrali aspoň ty nejzajímavější z nich.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Skalní reliéfy – galerie u Kopicova statku Příroda

Skalní reliéfy – galerie u Kopicova statku

Ve skalách pod Kopicovým statkem, Jirošovou rychtou, vytvořil tehdejší majitel a lidový umělec Vojtěch Kopic galerii skalních reliéfů především z české historie.

Vodní nádrž Šance Příroda

Vodní nádrž Šance

Údolní nádrž na Ostravici u železniční zastávky Šance byla podle původních úvah o potřebě ochrany před povodněmi později doplněných záměrem zásobení ostravského průmyslu a obyvatelstva pitnou vodou vybudována v letech 1964 až 1969.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

Výlety pro samotáře v Českém ráji: nádherná místa, jeskyně a vyhlídky

Výlety pro samotáře v Českém ráji: nádherná místa, jeskyně a vyhlídky

Chystáte se na výlet či dovolenou do Českého ráje, ale nechce se vám prodírat davy turistů, kteří spěchají na Prachovské skály, do Hruboskalského skalního města nebo na Prachovské skály? Pak se zkuste naše tipy na ta místa Českého ráje, která nejsou tolik známá, a přesto v sobě ukrývají nádherné skalní labyrinty, jeskyně a vyhlídky. Úplně sami tu asi nebudete, ale můžeme vám zaručit, že objevíte klidnější místa, která si s nádherou těch více proslavených nezadají.

Honba za pokladem Vyšehradu – nevšední prohlídka inspirovaná legendami Zážitky

Honba za pokladem Vyšehradu – nevšední prohlídka inspirovaná legendami

Přijďte si celá rodina zahrát hru inspirovanou vyšehradskými legendami. Prohlídka Honba za pokladem Vyšehradu je vhodná pro rodiny s dětmi od 5 do 12 let. Je postavena jako hra – "bojovka" s několika úkoly.