ÚvodČeská nejHistorickéJakub Krčín z Jelčan – nejznámější český rybníkář
Historické

Jakub Krčín z Jelčan – nejznámější český rybníkář

Nejznámější rybníkář Jakub Krčín z Jelčan (18. července 1535, Kolín – asi mezi 18. lednem a 10. únorem 1604, ?) nastoupil do služeb Rožmberků v době, kdy jihočeská krajina čekala na dokončení rybničního díla. Dočkala se ho v podobě nejslavnějších Krčínových děl, slavného rybníku Svět a našeho největšího rybníku Rožmberk.
Když zemřel rybníkář Štěpánek Netolický, tvůrce Zlaté stoky, byly Jakubovi Krčínovi z Jelčan asi tři roky. Narodil se v Kolíně a po studiích na latinské škole a možná i na Univerzitě Karlově v Praze nastoupil do služeb Viléma Trčky z Lípy. Působil na hradě Veliš u Jičína, kde měl na starost lesy, rybníky, lov a poddané, pak se stal hospodářským správcem v augustiniánském klášteře v jihočeských Borovanech. V roce 1559 vstoupil do služeb Rožmberků a stal se purkrabím na hradě v Českém Krumlově. Díky skvělým organizačním schopnostem byl po třech letech jmenován nejvyšším regentem a dalších dvacet let pak řídil celé rožmberské dominium.

Krčín byl na svou dobu vynikající ekonom a manažer. Brzy pochopil princip vrchnostenského hospodaření a věnoval se tomu nejvýnosnějšímu, tedy zemědělství a pivovarnictví. Postavil nové dvory s ovčíny a pivovary, vyměřoval nové rybníky a zvětšoval ty starší. Zdokonaloval také hráze, které neprosakovaly, a vybudoval rovněž Novou řeku, umělý kanál, který odváděl přebytečnou vodu z Lužnice do Nežárky. Největší z Krčínových rybníků byly rybník Svět a rybník Rožmberk u Třeboně. Sice byly příliš veliké a hluboké, takže nebyly tak výnosné jako Štěpánkovy, ale při jejich stavbách dokázal výborně využít přírodní podmínky a také ryby dokázal výhodně prodávat do ciziny. Příjmy plynoucí do rožmberské pokladny v té době převýšily všechna další odvětví včetně pivovarnictví. Díky tvrdému jednání a zacházení s poddanými Krčína provázely už za jeho života pověsti o krutém regentovi, který se pro úspěch svého díla spolčil s čertem.

Od Rožmberků za své služby získal dvě vsi a dva dvory u Netolic. Tvrz Nový Leptáč využíval jako lovecký zámeček, založil velkou oboru a další soustavu rybníků, zavlažovacích systémů i kratochvilných vodních staveb. Protože v krajině nebyl dostatek vody, z kopců nad Netolicemi nechal přivést vodu stokou Krčínka, obdobou Zlaté stoky na Třeboňsku. Vilémovi z Rožmberka se zvelebené místo natolik zalíbilo, že hrádek Nový Leptáč s Krčínem vyměnil za panství Sedlčany a velký dům v Třeboni, a na novém panství vybudoval renesanční zámeček Kratochvíle.

Poprvé se Jakub Krčín oženil v roce 1566, kdy díky své bohaté (a o třicet let starší) ženě Dorotě Slepičkové získal velký majetek a dům na Latránu v Českém Krumlově. Záhy po smrti první ženy se oženil podruhé, a to s Kateřinou, dcerou rybníkáře a spolupracovníka hradeckého hejtmana Jana Zelendara. Roku 1590 Krčín opustil rožmberské služby a odstěhoval se do Křepenic, kde si postavil renesanční vodní tvrz. Tam se manželům narodilo pět dcer. Krčín se na svých statcích dál úspěšně věnoval hospodaření a zakládal další rybníky.

Závěr života strávil na tvrzi v Obděnicích na Sedlčansku. Nachystaný hrob v obděnickém kostele ale zůstal prázdný, na monumentální náhrobek s latinským epitafem nikdy nebyl doplněn letopočet úmrtí. Podle místních lidových pověstí ho odnesl čert, pravděpodobnější ale je, že zemřel při pobytu u své dcery a byl pochován v kostele sv. Vavřince v Prčici, kde se údajně našel zbytek náhrobní desky s vytesaným jménem Krčín.

Smrtí Jakuba Krčína se završil zlatý věk rožmberského rybníkářství a Třeboňská rybniční soustava vypadala v době jeho smrti téměř tak, jak ji známe dnes.

Jakuba Krčína kromě rybníků na Třeboňsku připomíná například stálá expozice Městského muzeaSedlčanech a Krčínova cyklostezka, na hrázi rybníka SvětTřeboni stojí jeho socha.
Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Historie, romantika a trocha tajemství, tím vším jsou opředeny nejstarší kamenné mosty u nás. Určitě vás teď napadne Karlův most přes Vltavu, písecký Kamenný most nebo barokní most v Náměšti nad Oslavou. Znáte ale například kamenný most v podhůří Železných hor, kde dokonce samotná obec dostala název podle něj – Kamenné Mosty? Vydejte se na výlet po nejstarších mostech České republiky a možná budete překvapeni, jaké příběhy se za nimi ukrývají...

Větrný mlýn v Příčovech Památky

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Odnesl Krčína čert anebo objevil tajemství nesmrtelnosti?

Odnesl Krčína čert anebo objevil tajemství nesmrtelnosti?

Recept na výrobu zlata, elixír věčného mládí anebo jiné tajné nauky a kejkle? Co asi vedlo Jakuba Krčína z Jelčan (1531–1604), jehož známe především jako rožmberského regenta a spoluatora třeboňské rybniční soustavy, k vybudování alchymistické laboratoře na renesanční tvrzi v Křepenicích?

Znáte hrady, kde se zazdívalo zaživa? Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Znáte hrady, kde se zazdívalo zaživa? Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny dramatické příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.

Nový hrádek Krčínov nad Křepenicí – tvrz Jakuba Krčína Památky

Nový hrádek Krčínov nad Křepenicí – tvrz Jakuba Krčína

Křepenice, renesanční tvrz Jakuba Krčína z Jelčan, jsou velmi cennou památkou. Jedná se o objekt uzavřený hradbou, se dvěma branami, třemi nárožními baštovitými útvary a centrálním palácem. Hospodářské objekty jsou dnes ve zříceninách. Areál někdejšího dvora stále slouží zemědělským potřebám.

Umělá stoka Krčínka – unikátní technická památka jihu Čech Památky

Umělá stoka Krčínka – unikátní technická památka jihu Čech

V Netolické oboře u zámku Kratochvíle se nachází téměř zapomenutá technická památka, umělá stoka Krčínka. Stoka, která je dlouhá asi 8 km, sloužila k vodnímu pohonu různých pohyblivých atrakcí, strojů a obrazů v zámecké zahradě.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Blatenská rybniční soustava Příroda

Blatenská rybniční soustava

První rybníky vznikaly na Blatensku už ve 14. století a jejich důmyslnou soustavu budoval i Jakub Krčín z Jelčan. Mnohé z nich v parném létě skýtají příjemné osvěžení, řada z nich je domovem proslulého blatenského kapra.

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů Památky

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé Kultura

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry, písečné duny nebo třeba Dračici? Uhodnete která ryba má psí zuby či odkdy jsou v Třeboni lázně? To všechno a ještě daleko víc se dozvíte v návštěvnickém středisku CHKO Třeboňsko s moderně pojatou expozicí "Krajina a lidé".

Přírodní památka Zelendárky Příroda

Přírodní památka Zelendárky

Krajinářská přírodní památka – Zelendárky, je nevelká oblast, která se nachází mezi Protivínem, Novou Vsí a Těšínovem. Přírodní památku tvoří rybníky Uchcánek, Zukáček, Čejka, Mlýnský u Krče, Starý u Krče, Nový u Krče, Na Rejčových, Kolářů, Starý rybník a Skopec.

Rybník Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí Příroda

Rybník Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí

Rybník s rozlohou 387 ha a objemem 6,70 mil. m³ je třetím největším rybníkem Třeboňska a čtvrtým největším v jižních Čechách. Byl dobudován v roce 1367 za vlády Karla IV. Ješkem z Kosovy Hory. Využívá se pro chov ryb a k rekreačním účelům.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Netolická obora Příroda

Netolická obora

Bývalá rožmberská obora, zvaná Netolická, je historicky, krajinářsky a památkově jedinečný fenomén v jihočeské krajině. Rozkládala se v prostoru na západ od okraje města Netolice. Obora ze 16. století je dodnes příkladem unikátně zachovalé historické jihočeské krajiny s řadou starodávných rybníků.

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Portál Kudy z nudy pátral v minulosti po dějinách rodu Rožmberků, Pernštejnů, pánů z Kunštátu a Poděbrad, Lucemburků, Valdštejnů a dalších rodů zapsaných v naší historii. Pojďte si připomenout nejvýznamnější památky, osobnosti i události. Vydejte se s námi na výlety po stopách šlechtických rodů.

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska Příroda

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

Podzimní výlovy rybníků bývají oblíbenou kratochvílí pro děti i dospělé. Vidět na vlastní oči rybáře, kteří vytahují sítě plné ryb, předvádějí své řemeslo v praxi a pomalu se loučí se sezonou, to je skutečně zážitek, který si málokdo nechá ujít. Vůně narychlo chystaných rybích specialit se mísí s vůní grogu a svařeného vína, nechybí atrakce pro děti a prodej čerstvých úlovků. Jak ale vlastně výlov probíhá a co všechno musí rybáři pohlídat?

Třeboň

Třeboň

Náměstí s radnicí, zámek s parkem a zbytky hradeb s několika bránami vám neprozradí nic. Jakmile však budete vědět, že z jedné strany se kolem historického jádra vine Zlatá stoka a z druhé se leskne hladina rybníka Svět, bude vám jasné, že jsme v dávném jihočeském centru rybníkářství, v Třeboni.

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

Jako zkušení výletníci a návštěvníci portálu Kudy z nudy toho o Česku určitě víte spoustu, ale co když se vás zeptáme na nejrůznější česká nej? Otázky na nejvyšší českou horu, nejjižnější nebo nejsevernější obec samozřejmě vynecháme, to by bylo moc jednoduché. Víte ale, ve kterém městě mají nejužší uličku, kde stojí největší dřevěný kůň anebo která radnice má nejvyšší věž? Pojďte otestovat své znalosti!

Falknov, Fochova a rybníky Pamatuj a Věrný: místa, která se jmenovala jinak

Falknov, Fochova a rybníky Pamatuj a Věrný: místa, která se jmenovala jinak

Že jména mění ulice a náměstí bereme jako samozřejmost. Někdy se ale přejmenování týká větších celků, třeba měst. V roce 1990 to zažil Zlín: po jednačtyřiceti letech se zbavil jména po prvním komunistickém prezidentovi a vrátil se ke starému jménu. Víte, že takových míst ale bylo víc?

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Obděnicích Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Obděnicích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Obděnicích patří k nejstarším církevním stavbám v regionu. Na konci 16. století získal Obděnice Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan a v tomto kostele má umístěnou náhrobní desku. Jestli je zde však skutečně pohřbený zůstává neobjasněnou záhadou.

Kamenný most přes rybník Vítek Památky

Kamenný most přes rybník Vítek

Kamenný most s pěti oblouky postavil Josef Rosenauer za knížete J. Schwarzenberga v roce 1781. Do roku 1988 po něm vedla silnice z Třeboně do Staré Hlíny, v současné době je využíván pouze chodci a cyklisty.

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.