ÚvodČeská nejHistorickéKazi, Teta a Libuše – dcery bájného Kroka
Historické

Kazi, Teta a Libuše – dcery bájného Kroka

Kolik dětí měl Krok, moudrý soudce a vládce kmene Čechů, nevíme. V Kosmově kronice z počátku 12. století se objevují jen jeh tři dcery, Kazi, Teta a Libuše. Jejich existence není historicky doložena, všechny ale mají pevné místo v českých národních pověstech. Hlavní roli hraje Libuše, která s Přemyslem Oráčem založila dynastii Přemyslovců.
Příběhy Kazi, Tety a Libuše známe také ze Starých pověstí českých. „V útlém mládí svém žily na Budči, kdež se učily moudrosti s jinými pannami a jinochy svého plemene i s těmi, kteří z jiných sem přicházeli, jako Přemysl z rodu Stadiců,“ píše Alois Jirásek. Když byl Krok pochován do hrobu vedle mohyly Praotce Čecha, lid rozhodl, že panování má dál zůstat v rukou jeho rodu, a to nejmladší dcery Libuše.

Její nejstarší sestra Kazi byli bylinkářka a léčitelka, která nad řekou Berounkou vybudovala hrad Kazín a provdala se za proslulého siláka Bivoje. Prostřední sestra Teta byla pohanská kněžka, která prý mluvila s duchy a vystavěla si hrad Tetín, nejmladší Libuše si pak podobně jako její otec údajně postavila hrádek Libušín, a to v podobných místech jako její otec, u Zbečna na Křivoklátsku. Byla nadaná věšteckými schopnostmi, viděla do budoucnosti a v různých legendách se objevuje jako „panna hadačka“.

Podle legendy byl jejím domovem Vyšehrad v Praze, ale i když právě tam najdete sousoší Libuše s Přemyslem od Josefa Václava Myslbeka, možná spíš sídlila na Levém Hradci nedaleko Roztok. Proč? Když ji po prohraném soudu jeden z mužů častoval proslulou větou „Hanba mužům, kterým žena vládne“, Libuše se rozhodla provdat za Přemysla z rodu Stadiců, s nímž se znala od dětství. Z pražského Vyšehradu by jen těžko mohla ukázat na České středohoří a vyslat poselstvo, aby za „oněmi horami“ pátralo po budoucím knížeti, který na poli u Stadic oře se strakatými voly.

Po Libuši a Přemyslu Oráčovi převzal vládu jejich syn Nezamysl. Za ním se přes řadu bájných vládců, jako byli Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan a Hostivít, dostáváme až k Bořivojovi I. (852–889), prvnímu historicky doloženému českému panovníkovi z dynastie Přemyslovců.
Bivoj – bájný silák ze starých českých legend

Bivoj – bájný silák ze starých českých legend

Bivoj je legendární hrdina z úsvitu dějin našeho národa. Podle pověsti chytil na Kavčí hoře nebezpečného divočáka, na zádech ho donesl na Vyšehrad a za svůj čin získal srdce a ruku Kazi, jedné z dcer bájného Kroka. Jméno Bivoj od té doby provází nejenom silné muže, ale také pivo nebo soutěže siláků.

Národní přírodní rezervace Koda v Českém krasu Příroda

Národní přírodní rezervace Koda v Českém krasu

NPR Koda byla vyhlášena již v roce 1952 na rozloze 463,64 ha. Patří mezi nejstarší chráněná území v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Je to členité a převážně zalesněné území na jih a západ od Berounky mezi Tetínem, Tobolkou a Srbskem.

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin Památky

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l.

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.

Černošice

Černošice

Když se vypravíte vlakem z Prahy na Karlštejn, téměř celou cestu pojedete hustě osídleným údolím Berounky, kde se za sebou seřadila městečka a obce Dobřichovice, Řevnice, Zadní a Hlásná Třebáň. Hned za pražskou čtvrtí Radotín vás jako první na trase čekají Černošice.

Podél řeky z Černošic do Třebaně

Podél řeky z Černošic do Třebaně

Zdola od řeky není dojem takový, ale pohledy z výšky odhalují, jak neobyčejně pestrou tvář má Podbrdsko. Vydejte se podél řeky z Černošic do Třebaně, třeba i na kole.

Cyklotrasa Srbsko – Tetín – Beroun a Stezka sv. Ludmily Letní sporty

Cyklotrasa Srbsko – Tetín – Beroun a Stezka sv. Ludmily

Cyklotrasa ze Srbska na Tetín a do Berouna vede po zelené turistické značce. Jde o první krok k vybudování cyklostezky, která obohatí systém stezek na pravé straně Berounky v této lokalitě.

Muzeum Tetín Kultura

Muzeum Tetín

V Tetínském muzeu se seznámíte s pověstí o založení Tetína jednou z Krokových dcer Tetou, s počátkem křesťanství a s pobytem prvních Přemyslovců na Tetíně. Jsou zde umístěny dokumenty vážící se k duchovnímu odkazu sv. Ludmily, která na Tetíně vychovávala budoucí knížata Václava a Boleslava.

Hradiště Tetín Památky

Hradiště Tetín

Legendami opředené hradiště Tetín nechala podle pověstí vystavět Krokova dcera Teta a údajně zde byla zavražděna Ludmila, babička knížete Václava. Sídlo se rozkládalo na trojúhelníkovém skalním ostrohu s plochou téměř 10 ha v místě dnešní obce.

Kostel sv. Ludmily na Tetíně Památky

Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Kostel byl postaven v barokním slohu v 80. letech 17. století. Interiér kostela je jednolodní s plochou klenbou a kamenným barokním oltářem.

Tetínské vyhlídky Příroda

Tetínské vyhlídky

Krátký turistický okruh, který představuje nejvýznamnější památky obce Tetín. Celá trasa měří cca 1 km a tvoří ji 5 zastavení.

Vyhlídková trasa Tetínské vyhlídky II Příroda

Vyhlídková trasa Tetínské vyhlídky II

Nad Tetínem u Berouna naleznete dva vyhlídkové okruhy. Ten druhý nabízí panoramatické výhledy, které komentují výkladové tabule s informacemi o místních zajímavostech. Na stezce se pokocháte především rozhledy především na Tetín, Beroun a okolní krajinu.

Jeskyně Turské maštale v Českém krasu Příroda

Jeskyně Turské maštale v Českém krasu

Jeskyně se nacházejí na skalním ostrohu Tetínských skal mezi řekou Berounkou a lomem č. 152 Pod hradem, který jeskyně také z podstatné části také zničil. Jeskyně byly známy hlavně v dřívějších dobách, kdy se o ně zejména po archeologické stránce zajímali mnozí badatelé.

Skála Kazín – pozůstatky hradu Kazín Příroda

Skála Kazín – pozůstatky hradu Kazín

Nad pravým břehem Berounky se zdvihá až 40 metrů vysoká skála od 19.století zvaná Kazín.