ÚvodČeská nejHistorickéPraotec Čech – legendární předek všech Čechů
Historické

Praotec Čech – legendární předek všech Čechů

Hora Říp vystupující z rovin jižně od Roudnice nad Labem je památné místo české mytologie. Podle pověsti právě sem přišel praotec Čech, rozhlédl se po okolní krajině „mlékem a strdím oplývající“, a rozhodl se, že to je bude nový domov jeho lidu. Kdo ale byl ten legendární prapředek všech Čechů a odkud přišel?
Prastarý příběh praotce Čecha a jeho družiny můžeme sledovat od Kosmovy kroniky z 1. třetiny 12. století přes Dalimilovu kroniku a Kroniku českou Václava Hájka z Libočan až po Staré pověsti české Aloise Jiráska. Čech měl pokaždé jiný titul (stařešina, lech, kníže) i jiný původ. Ten však vždy odrážel stěhování národů a putování Slovanů Evropou.

Kosmas ve svém volném záznamu ústní tradice a „bájného podání starců“ nazval praotce Čecha Boemus, což souvisí s latinským označením Čech Boemia. Tak říkali české kotlině Římané, a to podle keltského kmene Bójů, který na našem území sídlil od 4. století před naším letopočtem. V dalších kronikách se objevil Čechův bratr Lech, mytický zakladatel polského národa. Dnes jej připomíná Lechův kámen u Kouřimi.

Dalimilova kronika uvádí jako zemi původu srbský kraj aneb Charvátskou zem, a dokonce upřesňuje: „...a v ní kdysi vládl lech, který nosil jméno Čech. / Neboť dopustil se vraždy, zbaven domova byl navždy.“
Tomu by odpovídala jihoslovanská verze pověsti, v níž vystupují tři bratři, Čech, Lech a Mech, tedy Měšek, pocházející z chorvatské Krapiny. Podle jiné pověsti Čech zavraždil místního římského správce Aureola (který je reálnou historickou postavou a opravdu zemřel násilnou smrtí, ale v Miláně) a z obav před pomstou musel jako psanec spolu s bratry a svou družinou prchnout z Římské říše.

Jihoslovanské pověsti další cesty bratrů rozdělují a ti cestou zažívají nejrůznější dobrodružství. Podle Adama z Veleslavína například Čech při střetu s Římany ukořistil jejich korouhev s císařskou orlicí, a právě proto se orlice později stala symbolem českých knížat. Sofie Podlipská, sestra Karoliny Světlé, zase v Legendě o praotci Čechu z roku 1888 představuje mytického předka jako charvátského válečníka, bojujícího proti Hunům a Markomanům. Při jeho cestě do Čech se v příběhu dokonce objevuje hrad Zvíkov, který prý postavili Římané.
Přes usilovnou snahu v době národního obrození hrob praotce Čecha v okolí Řípu nikdy nikdo nenašel, ale sami anebo spolu s řadou průvodů a procesí můžete vystoupat na památnou horu ve stopách legendárního praotce a od rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha se rozhlédnout se po krajině, oplývající mlékem a strdím.
 
Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Také vás nenechávají v klidu tajemná a záhadami opředená místa? Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety, ze kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Vypravte se spolu s námi na putování po místech, která jsou zahalena rouškou tajemství, záhadami a mystérii. Některá z nich jsou doslova prosycena příjemnou energií, kterou pocítí i ti, kteří běžně nejsou na takové vjemy citliví. Existují však i místa spojována s neštěstím a tragédiemi, kde již samotný pobyt nepřináší příjemné pocity a některá místa v sobě ukrývají záhady, které se dosud nepodařilo objasnit. Říká se, že v každé z legend leží pravda – pojďte objevovat místa s nimi spojená.

30 tipů na výlety za pověstmi

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.

Hora Říp – symbol české národní historie Příroda

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Hora Říp – nejpamátnější hora českého národa

Hora Říp – nejpamátnější hora českého národa

Hora Říp je památným místem české historie, k níž se váže národní legenda o příchodu našich předků do české země. Říp je pozoruhodný také stavbou románské rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha stojící na jeho vrcholu. Na zdejší vrcholové chatě naleznete všeříkající patriotický nápis "Co Mohamedu Mekka, to má být Čechu Říp".

Vyšlápněte si na nejhezčí kopce v republice!

Vyšlápněte si na nejhezčí kopce v republice!

Rádi zdoláváte hory, vrchy a kopce? Tak to pro vás máme výzvu – vystoupejte na nejmalebnější kopce české kotliny! Tentokrát nemyslíme ani nejvyšší nebo s nejkrásnějším výhledem, ale takové, které vás v krajině uchvátí svým tvarem, vzhledem anebo dominantním postavením.

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Lobkowiczů krajem vinic z Litoměřic do Roudnice a na Říp

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Lobkowiczů krajem vinic z Litoměřic do Roudnice a na Říp

Biskupské město Litoměřice, vinicemi obklopená Roudnice nad Labem, a krásné výhledy do krajiny Českého středohoří, na hrad Hazmburk i památnou horu Říp, symbol našich národních dějin. Pojďte se toulat krajinou po stopách vína a šlechtického rodu Lobkowiczů.

Symbolem české národní turistiky je hora Říp

Symbolem české národní turistiky je hora Říp

Místem, které si nejvíce spojujeme s událostmi z českých dějin, je hora Říp. V aktuální anketě o tom přesvědčivě rozhodli návštěvníci portálu Kudy z nudy. Každý Čech by se podle jejich mínění měl podívat také na Pražský hrad, Karlštejn nebo Velehrad.

Poutní cesta Blaník–Říp: putování východní cestou Příroda

Poutní cesta Blaník–Říp: putování východní cestou

Poutní cesta Blaník–Říp propojuje dva bájné vrcholy České republiky, trasou dlouhou necelých 200 kilometrů. Je rozdělena do 7 etap a vede z Blaníku do Vlašimi, Českého Šternberka, Sázavy, Kouřimi, Sadské a okolo Labe do Přerova, Brandýsa, Kostelce, Mělníka, Vraňan a na horu Říp.

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu Památky

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu

Rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha na vrcholu hory Říp je významná církevní i kulturní památka, jde o románskou rotundu, která patří mezi nejstarší stojící stavby v Česku.

Výlet na Říp aneb jak to bylo s Praotcem Čechem

Výlet na Říp aneb jak to bylo s Praotcem Čechem

Patříte mezi vlastence? Berete ceduli zdobící chatu na vrcholu Řípu a hlásající, že "co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp", vážně? Pak vás může náš výlet na památnou horu u Roudnice nad Labem pořádně překvapit. Odhalíte při něm totiž pravdy a nepravdy slavné pověsti… Nechte se pozvat do kraje kolem Řípu!

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.