ÚvodČeská nejHistorickéKrok – předák kmene Čechů ze starých legend
Historické

Krok – předák kmene Čechů ze starých legend

Kdo byl bájný Krok? Vládce kmene Čechů, soudce a otec tří dcer, Libuše, Kazi a Tety. Jméno vyražené na jedné ze zlatých keltských mincí v Podmokelském pokladu, objeveném v roce 1771. A také muž, o němž na rozdíl od jiných hrdinů nejstarších českých dějin psal už kronikář Kosmas.
Minula léta, minuly věky, a prvních Čechů všude přibývalo. Mezi nimi byl i muž jménem Krok, který sídlil na svém hradě Krokově. Hojně nadaný statky pozemskými, povahy spravedlivé a poctivé. K němu lidé utíkali ve svých radách a on je soudil po právu. Za jeho života byla země upokojena, řád a právo platily všude. – To je jeden z popisů legendárního Kroka. Jako první o něm na počátku 12. století psal kronikář Kosmas. Nazýval jej Crocco a mimo jiné uvedl, že nebyl kníže, ale pouze vážený soudce. Lidé ho zvolili svým předákem po smrti Praotce Čecha.
Krokovo sídlo, onen legendární Krokov, se prý nacházelo v lese u Zbečna na Křivoklátsku. Název vám možná připomíná hrad Krakovec na Rakovnicku, který ale byl založen mnohem později. Později Krok sídlil na hradišti na Budči a podle pověstí také založil Vyšehrad, historické hradiště, hrad a pevnost v Praze, na skále nad Vltavou. Nic moc víc se o něm neví.

Jméno Crocco také mělo být údajně vyraženo na jedné z keltských duhovek, nalezených v legendárním zlatém pokladu u Podmokel. Skutečné Krokovo sídlo tak mohlo být na oppidu ve Stradonicích, ale jde jen o domněnku. Vážně se nedá brát ani kronika Václava Hájka z Libočan. Ten sice s jistotou tvrdil, že Krok přenesl své sídlo na Vyšehrad v roce 683, ovšem kdyby se Krokovo jméno objevilo na mincích ze zlatého pokladu z Podmokel, Crocco musel být mnohem starší: keltské mince totiž byly uloženy do země zřejmě v polovině 1. století před naším letopočtem.
 
Horymír a Šemík – udatný jezdec a jeho kůň ze starých českých legend

Horymír a Šemík – udatný jezdec a jeho kůň ze starých českých legend

Národní pověst o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi patří k nejdojemnějším příběhům o lidském a koňském přátelství. Příběh se údajně odehrál za vlády bájného knížete Křesomysla v roce 846 a dodnes jej připomíná Šemíkův hrob v Neumětelích.

Boží kameny u Strakonic Příroda

Boží kameny u Strakonic

Jedna z nejsilnějších přírodních svatyní v Česku, tak je označeno místo zvané Boží kameny (někdy také Boží kámen) nedaleko Strakonic. Lidé, kteří jsou schopni cítit vyvěrající energii, ji popisují jako mimořádně příjemnou a uklidňující.

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Také vás nenechávají v klidu tajemná a záhadami opředená místa? Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety, ze kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Vypravte se spolu s námi na putování po místech, která jsou zahalena rouškou tajemství, záhadami a mystérii. Některá z nich jsou doslova prosycena příjemnou energií, kterou pocítí i ti, kteří běžně nejsou na takové vjemy citliví. Existují však i místa spojována s neštěstím a tragédiemi, kde již samotný pobyt nepřináší příjemné pocity a některá místa v sobě ukrývají záhady, které se dosud nepodařilo objasnit. Říká se, že v každé z legend leží pravda – pojďte objevovat místa s nimi spojená.

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.

Hamousův statek ve Zbečně – za vůní čerstvě upečeného chleba Kultura

Hamousův statek ve Zbečně – za vůní čerstvě upečeného chleba

Přijměte pozvánku na selskou usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou, černou kuchyní a výměnkem. Její dějiny spolehlivě známe od přelomu 16. a 17. století. Poznejte, jak se kdysi bydlelo, hospodařilo, jaká lidé uměli řemesla a jaké měli zvyky.

Hora Říp – symbol české národní historie Příroda

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

30 tipů na výlety za pověstmi

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.

7 věcí, které nevíte o… památné hoře Říp

7 věcí, které nevíte o… památné hoře Říp

Říp, nepřehlédnutelnou dominantu rovin mezi Mělníkem a Roudnicí nad Labem, zná každý, počínaje pověstí o praotci Čechovi přes rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha na vrcholku až po poučku, že alespoň jednou za život by měl na tuto horu vystoupit každý pravověrný Čech. Možná ještě víc je ale toho, co o Řípu zatím nevíte.

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Lechův kámen u Kouřimi Příroda

Lechův kámen u Kouřimi

Velká rulová skála na návrší proti starobylé Kouřimi je opředena mnoha legendami. Některé pověsti praví, že se tu slétaly čarodějnice. Název skalky pochází zřejmě z 19. století a je odvozen od bájného knížete Lecha, který měl být bratrem praotce Čecha.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla Příroda

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?

Naučná stezka Brdatka u hradu Křivoklát Příroda

Naučná stezka Brdatka u hradu Křivoklát

Naučná stezka se nachází v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko – spojuje městys Křivoklát s obcí Zbečno přes území přírodní rezervace Brdatka, rozkládající se na strmém zalesněném svahu nad řekou Berounkou.

Studánka Rozárka u Zbečna Příroda

Studánka Rozárka u Zbečna

Studánka Rozárka pramení ze skály v nádherné přírodě CHKO Křivoklátsko blízko řeky Berounky na kraji obce Zbečno. První písemný záznam o studánce Sv. Rozálie je v kronice obce již z roku 1909.

Alej českých panovníků Bukovany Příroda

Alej českých panovníků Bukovany

V nedávno vysázené lipové aleji na Hodonínsku, mezi Ostrovánkami a areálem Bukovanský mlýn, stojí sochy bájných českých knížat a postupně zde vzniká Alej českých panovníků. Ta bude mapovat postavy českých dějin do roku 1918.

Lesnický park Křivoklátsko Příroda

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Poutní cesta Blaník–Říp: putování východní cestou Příroda

Poutní cesta Blaník–Říp: putování východní cestou

Poutní cesta Blaník–Říp propojuje dva bájné vrcholy České republiky, trasou dlouhou necelých 200 kilometrů. Je rozdělena do 7 etap a vede z Blaníku do Vlašimi, Českého Šternberka, Sázavy, Kouřimi, Sadské a okolo Labe do Přerova, Brandýsa, Kostelce, Mělníka, Vraňan a na horu Říp.

Praotec Čech – legendární předek všech Čechů

Praotec Čech – legendární předek všech Čechů

Hora Říp vystupující z rovin jižně od Roudnice nad Labem je památné místo české mytologie. Podle pověsti právě sem přišel praotec Čech, rozhlédl se po okolní krajině „mlékem a strdím oplývající“, a rozhodl se, že to je bude nový domov jeho lidu. Kdo ale byl ten legendární prapředek všech Čechů a odkud přišel?

Z Berouna na kole i pěšky po stopách českých králů

Z Berouna na kole i pěšky po stopách českých králů

Vydat se prozkoumat královské město Beroun i další místa spjatá s českou historií v okolí můžete pomocí cyklostezky a naučné stezky s názvem „Po stopách českých králů“. Pokud nechcete jet stejnou trasou tam i zpět, pro návrat lze využít vlak. Stezka nabízí zážitek z aktiviního pohybu v krásné přírodě, dechberoucí výhledy a pozoruhodná místa k poznání. Pojďme si projít jednotlivé úseky stezky společně, ať víte předem, kam se vydat.

Stradonické vodopády nedaleko Berouna Příroda

Stradonické vodopády nedaleko Berouna

Stradonické vodopády jsou jedním z mála míst, kam zatím značky nevedou. Leží na bezejmenném potoce kousek za vesnicí Stradonice, která se nachází mezi Nižborem a Berounem. Vodopády se ukrývají v menší úzké rokli, která je obestavěna chatami. V horní části rokle se nachází několik kaskád a vodopád.

Čechova stodola – zážitkové komentované prohlídky výstavy Starých pověstí Českých Kultura

Čechova stodola – zážitkové komentované prohlídky výstavy Starých pověstí Českých

Pořádáme pro děti, ale i dospělé zážitkové prohlídky výstavy Starých pověstí Českých. Kněžna Libuše či praotec Čech vám přiblíží jak to tehdy mohlo být, děti si mohou vyzkoušet ruční mletí obilí,na chviličku se stát "kovkopem" v dole a případný nález diamatu výhodně "zpeněžit".

1. 11.22. 12.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

Zimní prohlídky na Křivoklátě

Křivoklát, Středočeský kraj
27. 12.31. 12.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

Zimní prohlídky na Křivoklátě

Křivoklát, Středočeský kraj
7. 12.8. 12.
Advent na hradě Křivoklát

Advent na hradě Křivoklát

Křivoklát, Středočeský kraj
14. 12.15. 12.
Advent na hradě Křivoklát

Advent na hradě Křivoklát

Křivoklát, Středočeský kraj
27. 12.
Vánoční koncert na Křivoklátě

Vánoční koncert na Křivoklátě

Křivoklát, Středočeský kraj
6. 12.
Mikulášská nadílka ve sklárně Rückl

Mikulášská nadílka ve sklárně Rückl

Nižbor, Středočeský kraj
7. 12.
Tvořivé adventní soboty ve sklárně Rückl

Tvořivé adventní soboty ve sklárně Rückl

Nižbor, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Ubytování
Tábořiště U Jezu Račice

Tábořiště U Jezu Račice

Račice, Středočeský kraj
Ubytování
Nový kemp Riviéra Zbečno

Nový kemp Riviéra Zbečno

Zbečno, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Sýkora

Hotel Sýkora

Křivoklát, Středočeský kraj
Ubytování
Kemp Branov

Kemp Branov

Branov, Středočeský kraj
Ubytování
Ubytování v Zastávce Nižbor

Ubytování v Zastávce Nižbor

Nižbor, Středočeský kraj