ÚvodČeská nejHistorickéMarie Anna Karolína Savojská – česká královna a manželka Ferdinanda I. Dobrotivého
Historické

Marie Anna Karolína Savojská – česká královna a manželka Ferdinanda I. Dobrotivého

Kdyby se rakouský císař Ferdinand Dobrotivý (1793–1875) v roce 1848 nevzdal trůnu, dějiny mohly vypadat jinak. Společně s ním se role císařovny zřekla i jeho manželka Marie Anna Karolína Savojská (19. září 1803, Řím – 4. května 1884, Praha). Byla poslední českou královnou, na jejíž hlavu byla při korunovaci v katedrále sv. Víta na Pražském hradě vložena svatováclavská koruna.
Marie Anna byla pravnučkou uherské a české královny Marie Terezie. Mládí prožila na Sardinii, kam se královský dvůr jejího otce uchýlil do bezpečí před vojsky císaře Napoleona, v roce 1831 se provdala za následníka rakouského trůnu Ferdinanda I. zvaného Dobrotivý. Ten od dětství trpěl řadou nemocí, mimo jiné epilepsií a rachitidou, a také genetickou degenerací zaviněnou příliš mnoha sňatky mezi blízkými příbuznými v předchozích generacích Habsburků. Roku 1848 se v Arcibiskupském paláciOlomouci vzdal trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa I.

Společně s manželkou Marií Annou strávil Ferdinand Dobrotivý zbytek života v českých zemích, a to na Pražském hradě a na luxusně vybavených habsburských letních sídlech, což byly zámky Ploskovice a Zákupy. Manželství zůstalo bezdětné, ostatně o Marii Anně se říkalo, že více než Ferdinandovou ženou byla jeho ošetřovatelkou. Jejich vztah ale byl láskyplný a také bývalý císař byl mimořádně oblíbený: když byl v Praze, procházel se po Karlově mostě a Národní třídě, dětem rozdával bonbony a chudým almužnu. Praze postupně věnoval na 450 000 zlatých. Zemřel ve věku 82 let na Pražském hradě.

Manželka jej přežila téměř o deset let, zemřela jako osmdesátiletá. Společně jsou pochovaní v císařské hrobce u kapucínského kláštera ve Vídni.
Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi Památky

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Zákupy

Zákupy

Když rakouský císař Ferdinand I. Dobrotivý v roce 1848 abdikoval, zvolil si jako hlavní sídlo Pražský hrad a jako letní rezidence Ploskovice a Zákupy. Na výsluní pozornosti se zámek vrátil v roce 1900, kdy se tu následník trůnu František Ferdinand d'Este oženil s hraběnkou Žofií Chotkovou.

Ploskovice

Ploskovice

Malá vesnice uvelebená v pohádkové krajině Českého středohoří mezi Litoměřicemi a Úštěkem nemá ani pět set stálých obyvatel, zato má turistický cíl, který by jí mohla závidět i velká města. Je jím barokní zámek, letní sídlo posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Habsburského.

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?