Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, německy Maria Theresia Walburga Amalia Christiana, z rodu
Habsburků, arcivévodkyně rakouská, královna uherská, královna česká a markraběnka moravská byla
jedinou vládnoucí ženou na českém trůně.
Českou královnou se Marie Terezie nechala korunovat roku
1743 a přibližně deset let poté se pustila do rozsáhlé přeměny západní části
Pražského hradu ve stylu vídeňského barokního klasicismu. Při přestavbě vedené dvorním stavitelem Nicolo Pacassim získal Nový královský palác svou dnešní jednotnou fasádu a nově vzniklo též čestné nádvoří, označované jako první. Stavebně nesourodý areál se zkrátka během několika desetiletí proměnil v
reprezentativní rezidenci.
Zajímavosti o Marii Terezii
- Skutečným sběratelským skvostem je tereziánský tolar – tolar Marie Terezie, který byl ve své době zřejmě nejoblíbenější mincí na světě, což dokládá i fakt, že v mnoha zemích byla tato mince legálním platidlem ještě v průběhu 20. století.
- Marie Terezie osobně vyšívala jedny ze šatiček pro Pražské Jezulátko – zelené se zlatou výšivkou.
- Marie Terezie vydala roku 1769 trestní zákoník, který stanovil přesná pravidla mučení. Osoby vyššího stavu například směly být mučeny pouze v případě, že se dopustily zločinu urážky božského a světského majestátu, zrady země a při politických zločinech.
- S panovnicí se setkáte také v kabinetu kuriozit na zámku Kynžvart, kde s láskou opatrují její hřeben a pramínek vlasů stříbrně šedé barvy.
- Císař Josef II. po své matce pojmenoval pevnostní město Terezín; sesterskou pevnost Ples u Jaroměře ve východních Čechách přejmenovali na Josefov až po jeho smrti. V Terezíně nese jméno císařovny například jezdecký klub.
- Když v září 1754 přijela Marie Terezie na návštěvu Olomouce, zúčastnila se slavnostního vysvěcení sloupu Nejsvětější Trojice, což prozrazuje mramorová pamětní deska nad vchodem do vnitřní kapličky. Zároveň si prohlédla téměř dokončenou barokní pevnost, do níž vjela novou branou – a té se od té doby říká Terezská. Stejné jméno kdysi nesla dnešní Pavelčákova ulice, která začíná kousek od brány a vede přímo k olomoucké radnici.