ÚvodČeská nejOsobnostJulius Zeyer – první velikán českého národa, pochovaný v hrobce Slavín na Vyšehradském hřbitově
Osobnost

Julius Zeyer – první velikán českého národa, pochovaný v hrobce Slavín na Vyšehradském hřbitově

Prozaik, dramatik a básník Julius Zeyer (26. dubna 1841, Praha – 29. ledna 1901, Praha) dnes patří mezi téměř zapomenuté spisovatele. Dokonce i jeho nejznámější dílo, pohádkově-poetické drama Radúz a Mahulena, známe hlavně díky filmovému zpracování z roku 1970 s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou v hlavních rolích.
Rodným jazykem Julia Zeyera byla němčina: otec byl tesař původem z Alsaska, který v Praze vlastnil prosperující tesařský závod a pily. Aby mohl převzít rodinnou firmu, Julius se vyučil tesařem, ale lákala jej spíš filozofie, starověké kultury a keltská mytologie. Už v mládí se pilně věnoval studiu jazyků – kromě rodné němčiny a češtiny plynule hovořil anglicky, francouzsky, italsky, španělsky a rusky, zajímal se o hebrejštinu, sanskrt či koptštinu.

O soukromém životě muže, který společně s Josefem Václavem Sládkem a Jaroslavem Vrchlickým patřil mezi literární hvězdy Lumírovců a dnes je pokládán za jednoho z nejvýraznějších novoromantiků či předchůdce dekadentů, se toho ale moc neví. Byl považován za něžného a křehkého člověka, který – jak vyplývá z korespondence – často trpěl depresemi a úzkostnými stavy. Podle rozborů jeho díla někteří badatelé odhadují, že byl homosexuál; nikdy se neoženil, netočily se kolem něj žádné důvěrné přítelkyně. Možná právě to byl důvod, proč si úzkostlivě střežil své soukromí. Zeyera rovněž trápily nepříznivé kritiky a malý zájem čtenářů. Mezi jeho nejznámější díla patří Román o věrném přátelství Amise a Amila, historicko-fantastický román Ondřej Černyšev či román Jan Maria Plojhar s autobiografickými prvky.

Pro svá díla často volil exotické kulisy, od Japonska a Číny přes Egypt až po Island, sám ovšem byl také nadšený cestovatel. Velkou část Evropy procestoval v době, kdy působil jako vychovatel dětí šlechtických rodin v Rusku a posléze ve službách hraběte Jana Harracha. S J. V. Sládkem podnikli cestu do Skandinávie, poznal jižní Itálii a Afriku, Řecko, Turecko a Francii, opakovaně cestoval na Kavkaz, kde vystoupal na horu Ararat a navštívil Jerevan. Na cestách i v běžném životě sbíral starožitnosti a další památky výtvarného umění, od šperků, soch a obrazů až po drobná exotická díla mimoevropského původu. Část z nich byla určená pro Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kulturPraze, Zeyerovy kolekce ale jsou uloženy i ve sbírkách Národního muzea. Další soubor se dostal do Městského muzea a galerie ve Vodňanech, jihočeském městě, které si Zeyer zamiloval a prožil tu téměř deset let. V závěru života se přestěhoval do Lužan na zámek mecenáše Josefa Hlávky.

Po smrti se Zeyerovi dostalo velké pocty: byl jako první pohřben v nově postavené společné hrobce velikánů českého národa, v hrobce Slavín na Vyšehradském hřbitově. Připomíná ho pomník v Chotkových sadech, exotický podobně jako sám Zeyer: v umělé jeskyni si prohlédnete postavy z jeho nejznámějších děl.
 
Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek (17. dubna 1826, Praha – 2. září 1894, Praha) byl vlastenec a propagátor ženské vzdělanosti, mecenáš českých světoběžníků a také zakladatel etnografického muzea. To existuje dodnes a nese jeho jméno: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Náprstek, který v roce 1888 stál také u vzniku Klubu českých turistů, zaujímá čestné místo v dějinách českého cestovatelství.

Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Navštivte města, jejichž historie spadá hluboko do minulosti. Vydejte se s námi na cestu po královských městech Čech. K panovníkem udělovanému titulu „královské město“ se vázala značná privilegia a vzácné výsady, díky nimž města bohatla a celkově prosperovala. A která města tyto výsady v Čechách požívala? To vám ukážeme v našich tipech na výlety do měst, která spadala přímo pod královský majestát.

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze Památky

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze

Pod Královským letohrádkem v Praze mezi ulicí Mariánské hradby a Chotkovou ulicí se rozprostírají Chotkovy sady, které byly prvním městským veřejným parkem v Praze. Park s rozlohou 3,7 ha je celoročně přístupný veřejnosti.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Městské muzeum a galerie Vodňany Kultura

Městské muzeum a galerie Vodňany

Na samém počátku vzniku vodňanské galerie byl velkorysý dar Dr. Blahomíra Žahoura rodnému městu. Rozhodl se, že všechen svůj majetek daruje k vytvoření městské galerie.