ÚvodČeská nejKulturníJakub Schikaneder – nejznámější malíř melancholických zákoutí staré Prahy
Kulturní

Jakub Schikaneder – nejznámější malíř melancholických zákoutí staré Prahy

Jakub Schikaneder (27. února 1855, Praha – 15. listopadu 1924, Praha) byl český malíř z generace umělců Národního divadla. Jeho obrazy jsou plné lyrických motivů staré Prahy, zachycujících náladu zimních podvečerů či mlžných dnů, zákoutí a uličky osvětlené plynovými lampami a zahalené v mlze.
Jakub Schikaneder vyrůstal v rodině, kde úspěch a slávy střídal úpadek a bída. Jeho dědeček, zpěvák, herec, skladatel a dramatik Carl Joseph Schikaneder přišel do Prahy v roce 1819. Byl synovcem Emanuela Schikanedera, autora libreta Mozartovy opery Kouzelná flétna, a divadelní tradice byla v rodině pevně zakořeněná. V divadelní tradici pokračovalo všech pět dcer, jedině Jakubův otec Karl Friedrich zvolil zaměstnání ve státních službách a stal se celním úředníkem. I Jakub zdědil herecké a hudební nadání, nakonec si ale vybral výtvarné umění. V letech 1871 až 1878 studoval na pražské Akademii výtvarných umění, mezi jeho spolužáky patřili například Mikoláš Aleš nebo František Ženíšek. Po roční vojenské službě pokračoval ve studiu na mnichovské akademii a několik let pak střídavě žil v Praze a Mnichově. Zkušenosti sbíral na cestách po Evropě, kde kromě Německa procestoval Francii a Anglii, Nizozemsko, Švýcarsko a Itálii. V roce 1884 se oženil s dcerou drážního úředníka Emilií Nevolnou, už v dalším roce ale mladou rodinu postihla tragédie: novorozený syn po několika týdnech zemřel, další děti už neměli. V témže roce se Jakub Schikaneder stal asistentem v ateliéru Františka Ženíška a později profesorem na Uměleckoprůmyslové škole. V roce 1913 se stal členem Akademie věd a umění.

Největší sbírku obrazů a kreseb Jakuba Schikanedera v České republice spravuje Národní galeriePraze. Další díla se nacházejí ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy, Památníku národního písemnictví a v regionálních galeriích, například v Západočeské galerii v Plzni nebo v Oblastní galerii v Liberci. Malíř mlžných večerů a pražských nočních zátiší, osvětlovaných plynovými lampami, je pochovaný na Vinohradském hřbitově, v sousedství prvního Švejka, herce Nolla, spisovatele Jaroslava Foglara nebo Jana Karafiáta, autora Broučků.
Cesty za uměním: melancholická pražská zákoutí Jakuba Schikanedera

Cesty za uměním: melancholická pražská zákoutí Jakuba Schikanedera

Melancholické výjevy z pražských zasněžených ulic, obrazy zadumaných venkovských krajin a opuštěného mořského pobřeží: to jsou nejznámější díla malíře Jakuba Schikanedera (1855–1924). Seznamte se na Kudy z nudy s umělcem, který patří k významným osobnostem českého výtvarného umění přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Galerie umění Karlovy Vary Kultura

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie od roku 1953 uchovává, zhodnocuje a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Stálá expozice prezentuje bohaté sbírky českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!