ÚvodČeská nejKulturníJiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník
Kulturní

Jiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník

Jiří Šlitr (15. února 1924, Zálesní Lhota u Jilemnice – 26. prosince 1969, Praha) nebyl jen hudební skladatel, klavírista, zpěvák a herec, ale také knižní ilustrátor, sportovec a komik s kamennou tváří, zkrátka renesanční osobnost se vším všudy.
Jiří Šlitr vedle všech svých dalších dovedností uměl výborně lyžovat, rád hrál tenis, tancoval, cestoval a nakreslil tisíce obrázků, zejména portrétů, karikatur a motivů z městských ulic. Dělal hudební doprovod zpěvákům, hrával v kině během němých grotesek Charlie Chaplina a byl členem Laterny Magiky, s níž se například zúčastnil Světové výstavy Expo’58 v Bruselu. Napsal rovněž hudbu k deseti celovečerním filmům a v některých z nich i hrál, například ve snímku Kdyby tisíc klarinetů nebo Zločin v šantánu.

Pro obě hlavní profese měl Jiří talent po rodičích: od maminky se naučil hrát na klavír, od tatínka, profesora kreslení, malovat. Na jejich přání také studoval, napřed gymnázia v Jilemnici a v Rychnově nad Kněžnou, a pak právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Paradoxně tuto profesi vykonával pouze jako herec, nicméně kvůli titulu JUDr. se mu v uměleckých kruzích přezdívalo Doktor Klavír.

V roce 1957 jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým a společně pak vytvořili tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a divadlo 60. let 20. století a zahájila éru divadel malých scén. V roce 1959 Suchý a Šlitr společně s Ferdinandem Havlíkem založili Divadlo Semafor. Suchý a Šlitr napsali řadu úspěšných divadelních her a asi 300 písniček, hráli ve filmu, vystupovali v televizi a jejich tvorba je dnes podle muzikologů podobným národním pokladem jako třeba Smetanova Má vlast.

V prosinci 1969 Šlitra a jeho milenku našli mrtvé v jeho ateliéru na Václavském náměstí. Příčinou byl svítiplyn unikající z kamen, jimiž si Šlitr v místnosti přitápěl, ale objevily se i spekulace, že šlo o romantickou sebevraždu.

Poslední písní, kterou pro někoho napsal, byla Líbej mne víc Milušky Voborníkové. Na jeho pohřbu zněly melodie Láska nebeská a Jó, to jsem ještě žil. Hrob Jiřího Šlitra najdete na Vinohradském hřbitově v Praze, je pochován nedaleko od svého přítele a kolegy Jiřího Grossmanna, který zemřel dva roky po něm.
 
Dolní Branná

Dolní Branná

Obec Dolní Branná leží v Krkonoších, 5,5 km od Vrchlabí a asi 19 km od Špindlerova Mlýna. Obec vznikla asi v polovině 13. století. Obec vypálili husité, včetně kostela. V roce 1490 nechal Jiří z Valdštejna postavit nový kamenný kostel sv. Jiří, který tu stojí dodnes. Hlavní zvon kostela je druhým nejstarším v Královéhradecké diecézi a pochází z roku 1499. Své dětství tu strávil zpěvák, skladatel, malíř, humorista a doktor práv Jiří Šlitr. Jeho otec, Josef Šlitr, byl řídícím učitelem místní školy a zorganizoval tu mnoho dětských besídek a představení, v nichž účinkovala celá Šlitrovic rodina.

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý – proslulý divadelník, skladatel, textař a zpěvák

Jiří Suchý (* 1. října 1931, Plzeň) je český divadelník, herec, hudebník, textař, zpěvák, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér, komik a sběratel. Je spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Divadla Semafor, v roce 2022 v anketě Český slavík vstoupil jako první do Síně slávy.

Na turné – výstava v Českém muzeu hudby

24. 11.31. 8.
Na turné – výstava v Českém muzeu hudby

S šířením a provozováním hudby je neodmyslitelně spjato cestování za hranice rodného kraje, ať už se jedná o vandrování potulných muzikantů nebo pečlivě logisticky připravená a plánovaná turné superhvězd. Vydejte se Na turné v Českém muzeu hudby.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Co přinese Rok české hudby 2024?

Co přinese Rok české hudby 2024?

Česká hudební historie má jeden kouzelný detail: každý letopočet končící čtyřkou si připomínáme řadu výročí narození nebo úmrtí významných českých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Z této náhody se zrodila tradice Roků české hudby. Platí to i pro letopočet 2024: pojďte s Kudy z nudy důstojně slavit Rok české hudby 2024!

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

S Kudy z nudy slavíme Rok české hudby 2024. Tradice se zrodila ze souhry náhod, protože v letopočtech končících čtyřkami si připomínáme nespočet výročí známých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Se kterými se na Kudy z nudy můžete seznámit podrobněji?

Divadlo Semafor Kultura

Divadlo Semafor

Semafor, někdejší kultovní pražské divadlo, už baví diváky nadčasovým humorem a nestárnoucími melodiemi po pět desetiletí. Na hvězdnou dráhu za tu dobu vyslalo spoustu stálic české pop music.

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka (*1938) patří celosvětově k nejvýznamnějším fotografům 20. století. Na přibližně 10 000 fotografiích zachytil okupaci Československa v roce 1968. Když krátce poté emigroval, fotografie se mu podařilo propašovat do ciziny. Později byl za tyto snímky oceněn Zlatou medailí Roberta Capyse, jako jediný český fotograf se stal členem agentury Magnum Photos a v roce 2002 převzal na Pražském hradě od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

Ta hudba provází Vánoce už 220 let: Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby poprvé zazněla roku 1796. Proč ji máme tak rádi a čím nás dojímá, i když ji slyšíme třeba posté? A jak si naše bytostně česká Rybovka stojí v porovnání s ostatními vánočními hity?