ÚvodČeská nejKulturníLibuše Šafránková – nejoblíbenější česká herečka
Kulturní

Libuše Šafránková – nejoblíbenější česká herečka

Libuše Šafránková (7. června 1953, Brno – 9. června 2021, Praha) hrála přibližně ve 150 filmech, seriálech a divadelních rolích, ale pro většinu z nás zůstane navždy Popelkou z filmu Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka.
Libuše Šafránková prožila dětství prožila ve Šlapanicích. Po absolvování brněnské konzervatoře zamířila do divadla: napřed do Národního divadla v Brně a po roce do Prahy. Rok hrála v Divadle Za branou, v roce 1972 nastoupila do Činoherního klubu. Tam se seznámila se svým manželem, hercem Josefem Abrhámem.

Vzali se v roce 1976, až do 90. let působili v Činoherním klubu a pak se začali věnovat filmovým projektům.
Už v roce 1971 si zahrála Barunku v adaptaci knižní klasiky Babička podle Boženy Němcové, v roce 1973 měla premiéru filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku, bez které se neobejdou žádné televizní Vánoce. Zahrála si tajemnou Večernici v pohádce Princ a Večernice a ještě tajemnější dvojroli začarovaných princezen ve filmu Třetí princ, známe ji i z pohádek Sůl nad zlato a Malá mořská víla. Později přesedlala do rolí královen a kouzelnic, jako byly Halíbela a Micimutr, anebo postava Štěstí v Nesmrtelné tetě.

Mimořádně úspěšné byly filmy, kde si zahrála společně s Josefem Abrhámem: to byly například komedie Vrchní, prchni a Svatební cesta do Jiljí, adaptace stejnojmenné divadelní hry Václava Havla Žebrácká opera, televizní seriál Náhrdelník, příběh o svérázném doktorovi a jeho manželce Doktor Munory a jiné lidé nebo televizní film Play Strindberg. Úspěšný byl i film Všichni moje blízcí a životopisný film Člověk proti zkáze o posledních letech života spisovatele, novináře a dramatika Karla Čapka.

Velmi úspěšné byly i filmové komedie Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze, nebo role dívky z vodnické rodiny ve filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Její komediální talent jsme ocenili také ve filmu Slavnosti sněženek podle předlohy Bohumila Hrabala a filmu Báječná léta pod psa podle stejnojmenného bestselleru Michala Viewegha, v seriálech Cirkus Humberto a Četnické humoresky.

Když se v roce 2008 slavilo 110 let českého filmu a Česká televize uspořádala anketu Hvězda mého srdce, nejpopulárnější herečkou dvacátého století se stala právě Libuše Šafránková. Zemřela 9. června 2021, dva dny po svých 68. narozeninách, a je pochovaná na hřbitově v rodných Šlapanicích. Kromě filmů si Libuši Šafránkovou můžete připomenout i při poslouchání audioknížek: natočila několik pohádkových alb, načetla Babičku Boženy Němcové a posluchačským bonbonkem jsou Děti z Bullerbynu švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové.
 
Muzeum Brněnska Kultura

Muzeum Brněnska

Muzeum Brněnska spravuje šest muzeí v Jihomoravském kraji: Muzeum ve Šlapanicích, Památník Mohyla míru, Vilu Löw-Beer v Brně, Muzeum v Ivančicích, Podhorácké muzeum v Předklášteří a Památník písemnictví na Moravě v Rajhradě. Pobočky muzea sídlí v jedinečných historických objektech.

Místa, která znáte z filmů a pohádek: udělejte si výlet s příchutí stříbrného plátna

Místa, která znáte z filmů a pohádek: udělejte si výlet s příchutí stříbrného plátna

Snímky Slavnosti sněženek, Vesničko má, středisková nebo Samotáři se staly českou filmovou klasikou. Kudy z nudy vás zve na výlety do míst, která budete znát právě z těchto filmů. Nebudou chybět ani pohádkové cesty za Třetím princem, Pyšnou princeznou nebo malým Vaškem, který ví, jak dostat tatínka do polepšovny.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!

Máte rádi české filmové pohádky plné švarných princů a půvabných princezen, čertů, čarodějnic, vodníků a kouzel? Pojďte se podívat na některé známé hrady a zámky, kde se zabydlely ty nejznámější princezny – možná právě podzim, blížící se zima, adventní prohlídky a vánoční akce jsou pro výlety do pohádek přímo ideální!

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

Slavná filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka měla premiéru 1. listopadu 1973. Popelku dodnes milují celé generace malých i velkých diváků a právem patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Cesta tří princů do Diamantových skal

Cesta tří princů do Diamantových skal

„Poslyšte příběh o třetím princi, velké lásce a podivné kletbě diamantových skal....“ Pohádkové pouto jako hrom měli Libuše Šafránková a Pavel Trávníček. Pár roků po legendární Popelce se znovu sešli v populární pohádce Třetí princ. Natáčelo se v impozantním skalním městě Adršpach. Vydejte se po jejich stopách a zkuste najít pohádkový diamant.

Muzeum ve Šlapanicích Kultura

Muzeum ve Šlapanicích

Muzeum ve Šlapanicích připravuje krátkodobé tematicky rozmanité výstavy i nejrůznější akce pro veřejnost a snaží se být otevřenou a přátelskou institucí, místem, kam se návštěvníci mají chuť vracet.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově Příroda

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Ubytování a restaurace

Gurmánská turistika
BiegunCafé

BiegunCafé

Brno-Slatina, Jihomoravský kraj
Gurmánská turistika
Restaurace Hnízdo

Restaurace Hnízdo

Brno-Slatina, Jihomoravský kraj
Ubytování
Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jihomoravský kraj
Ubytování
Hotel Velká Klajdovka

Hotel Velká Klajdovka

Brno, Jihomoravský kraj