ÚvodČeská nejKulturníBožena Němcová – nejslavnější spisovatelka národního obrození
Kulturní

Božena Němcová – nejslavnější spisovatelka národního obrození

Jednou z prvních žen, které se v 19. století v dobách národního obrození proslavily svým literárním dílem, je Božena Němcová (asi 4. února 1820, Vídeň – 21. ledna 1862, Praha). Její nejznámější knížkou je Babička s podtitulem Obrazy venkovského života, inspirovaná dětstvím prožitým v Ratibořickém údolí u České Skalice.
Božena Němcová se narodila ve Vídni, dětství a mládí ale strávila v Kladském pomezí. Údolí řeky Úpy u zámku Ratibořice se dnes podle její nejznámější knížky nazývá Babiččino údolí. Chodila do školy do České Skalice, v roce 1837 jí rodiče domluvili sňatek s úředníkem finanční stráže Josefem Němcem. Jejich společný život nebyl jednoduchý, ale byl to právě Němec, kdo svou ženu přivedl k hlubokému a vřelému vlastenectví. Celé literární dílo Boženy Němcové je prodchnuté láskou k Čechám, české krajině a všemu slovanskému.

Přes Červený Kostelec, Josefov, Litomyšl a Polnou se Němcovi postupně přestěhovali do Prahy. V té době už měli čtyři děti, a právě v Praze začala Němcová na popud přátel z vlasteneckých kruhů postupně psát pro noviny, kalendáře, almanachy a časopisy. Byly to především básně a povídky, postupně zpracovala také pověsti, písně, hádanky, hry a říkanky. Zajímavé jsou i její národopisné a cestopisné obrazy a obrázky ze Slovenska, z Uher, Chodska a různých koutů českých zemí. Vedle Babičky patří k jejím nejslavnějším dílům povídky Chudí lidé, Chyže pod horami, Karla, Divá Bára a V zámku a podzámčí.

Rodina Němcových trpěla nedostatkem peněz a nouzí, která vedla k častému stěhování; jen v Praze vystřídali více než deset různých adres. Němcová zemřela unavená, zoufalá a vyčerpaná v pouhých jednačtyřiceti letech, v lednu 1862. Je pochovaná na Vyšehradském hřbitově v Praze, kde jsou pohřbeny i dvě z jejích dětí.

Po Boženě Němcové je pojmenována řada ulic, náměstí a parků, její pobyty připomínají četné sochy a pamětní desky. K nejznámějším patří bronzový pomník Boženy Němcové na Žofíně v Praze, kde v roce 1843 Němcová tančila na svém prvním velkém plese. Řada jejích děl byla zfilmována, postava spisovatelky vystupuje i v řadě životopisných filmů. Poslední zatím byla televizní minisérie Božena z roku 2020, kde se o hlavní roli podělily Anna Kameníková a Anna Geislerová.
 
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Cesta Boženy Němcové Letní sporty

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové je červeně značená turistická značka vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Cestou pěší turisty zavede do Babiččina údolí, k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové. Trasa měří 40,5 km.

Česká Skalice

Česká Skalice

Na jedné straně východočeské moře aneb vodní nádrž Rozkoš, na druhé straně zámek Ratibořice a pohádková krajina Babiččina údolí. Mezi nimi leží Česká Skalice, město, kde prožila dětství a mládí spisovatelka Božena Němcová a kam umístila děj svého nejznámějšího díla Babička.

Ttipy na výlety za hrdiny, které znáte z knížek, divadel a filmů

Ttipy na výlety za hrdiny, které znáte z knížek, divadel a filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

V Královéhradeckém kraji patří mezi filmové jedničky skalní město Adršpach a Teplické skály. Znáte je například z pohádek Třetí princ, Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou. Filmaři si oblíbili i Broumovský klášter a pevnost Josefov, pamětníci se rádi podívají do Babiččina údolí coby dějiště Babičky Boženy Němcové nebo do Dobrušky a Nového Města nad Metují, kde se natáčel seriál F. L. Věk.

Barunčina škola v České Skalice Památky

Barunčina škola v České Skalice

Barunčina škola. Školní třída z 19. století, kde Božena Němcová absolvovala školní docházku.

160 let od úmrtí Boženy Němcové: Vydejte se po jejích stopách nejen do Babiččina údolí

160 let od úmrtí Boženy Němcové: Vydejte se po jejích stopách nejen do Babiččina údolí

Letos 21. ledna uplyne rovných 160 let od úmrtí slavné české spisovatelky Boženy Němcové. Zemřela v pouhých 41 letech roku 1862 v Praze. Připomenout si autorku Babičky a národních pohádek můžete hezkým výletem. Po stopách Boženy Němcové i jejích děl dojdete například do Babiččina údolí, České Skalice, Červeného Kostelce a na řadu dalších míst.

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

200. výročí narození Boženy Němcové: z Babiččina údolí přes Litomyšl až do Prahy

200. výročí narození Boženy Němcové: z Babiččina údolí přes Litomyšl až do Prahy

V úterý 4. února to bude přesně 200 let, co se ve Vídni narodila Božena Němcová, autorka Babičky. Provedeme vás výstavami a akcemi, které výročí provázejí, a představíme vám také pár známých i neznámých míst, spojených s životem známé spisovatelky.

Obrazy z okolí domažlického aneb za Boženou Němcovou na Chodsko

Obrazy z okolí domažlického aneb za Boženou Němcovou na Chodsko

Nejen Jindřich Šimon Baar, ale také Božena Němcová pobývala několik let na Chodsku, konkrétně v Domažlicích a ve Všerubech. Ačkoliv si s měšťankami z Domažlic neporozuměla (řekněme, že nevraživost byla vzájemná), ráda navštěvovala zdejší vesničany a čerpala od nich mnoho inspirace pro své pohádkové knížky a folklorní povídky z českého venkova. Vydejte se po stopách nejslavnější české spisovatelky do plzeňského kraje, ke svérázným Chodům.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Pohádkový kuželník v Ratibořicích s expozicí Báchorky a pohádky Boženy Němcové Zážitky

Pohádkový kuželník v Ratibořicích s expozicí Báchorky a pohádky Boženy Němcové

Chcete strávit čas s dětmi a zároveň se pobavit i poučit? Navštivte Pohádkový kuželník v Babiččině údolí, kde je instalována interaktivní výstava pro všechny generace s názvem Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové.

Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček Kultura

Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček

Místní babička byla zručnou švadlenkou a dle toho se odvíjí zaměření muzea.