ÚvodČeská nejKulturníVáclav Talich – významný český dirigent 20. století
Kulturní

Václav Talich – významný český dirigent 20. století

Václav Talich (28. května 1883, Kroměříž – 16. března 1961, Beroun) byl jedním z nejproslulejších českých dirigentů 20. století. Dvacet let stál v čele České filharmonie a v jejím čele oslnil Evropu na slavném turné v listopadu 1935, kdy orchestr navštívil Velkou Británii, Francii a Belgii.
Václav Talich pocházel z Kroměříže, z rodiny učitele hudby. V pěti letech začal hrát na housle, roku 1897 nastoupil na Pražskou konzervatoř do houslové třídy Otakara Ševčíka, a po absolvování nastoupil do Berlínské filharmonie. Tam poznal šéfdirigenta Arthura Nikische a v jednadvaceti letech se rozhodl, že se stane dirigentem. Následovalo patnáct let putování a sbírání zkušenost – působil a studoval v Oděse, Praze, Tbilisi, Lublani, Miláně a Plzni. Cestu do České filharmonie mu otevřela symfonická skladba Josefa Suka Zrání, jejíž premiéru dirigoval dva dny po vzniku samostatného Československa 30. října 1918. O necelý rok později se stal šéfdirigentem orchestru, a kromě tříleté přestávky jím zůstal až do roku 1941. V roce 1925 Talich uvedl Smetanovu Mou vlast na prvním koncertě České filharmonie, který byl živě přenášen rozhlasem.
Na podzim 1935 byl Talich jmenován správcem opery pražského Národního divadla, do repertoáru se snažil zařadit díla Leoše Janáčka. I když v době nacistické okupace v letech 1939–1945 statečně hájil českou hudební kulturu, po osvobození Československa v květnu 1945 byl obviněn z kolaborace, zatčen a několik týdnů vězněn. Obvinění se podařilo vyvrátit, ale Talichův další život provázely perzekuce komunistickým režimem, pomluvy a nejistota. Roku 1954 z vlastního rozhodnutí odešel do penze.

Když byl v polovině 30. let unavený z cestování po světě a chtěl si pořídit kromě domova v Praze ještě jeden, v klidném prostředí, a hlavně obklopený přírodou, vybral si Beroun. Koupil vilu v romantickém údolí Brdatka, kterou v roce 1901 postavil architekt Jan Duda. Potomci dirigenta dodnes vzpomínají na to, jak v dobách své největší slávy mistr vlastnoručně vykopával cestičky na pozemcích kolem domu, sázel stromky a zveleboval rodinné sídlo.

V Berouně také Václav Talich na jaře 1961 zemřel a je pochovaný na zdejším hřbitově. Připomíná jej tradiční festival klasické hudby Talichův Beroun, pomník na Husově náměstí, pamětní síň, Základní umělecká škola Václava Talicha i Talichova naučná stezka.
7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém vzniku stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem. Značné renomé si na evropských scénách vybudovala již před první světovou válkou a díky své tradici a úspěchům se stala jedním ze symbolů české kultury.

Beroun

Beroun

Město ležící na březích Berounky je oblíbené mezi vodáky i turisty. Projděte si příjemné centrum města se zbytky hradeb. Před návštěvou Českého krasu nezapomeňte získat teoretické znalosti v Muzeu Českého krasu. Vystoupejte také na rozhlednu a prozkoumejte Berounsko z výšky.

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Rafael Jeroným Kubelík (29. června 1914 Býchory – 11. srpna 1996 Kastanienbaum, kanton Lucern, Švýcarsko) byl český dirigent, skladatel a houslista. Fenomenální dirigent, skladatel a houslista Rafael Kubelík,proslul především jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Byl též vyhlášeným odborníkem na skladby Gustava Mahlera či Bély Bartóka.

Památník Josefa Suka v Křečovicích Kultura

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.

Ubytování a restaurace

Gurmánská turistika
Black Dog

Black Dog

Beroun, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Maxim v Berouně

Hotel Maxim v Berouně

Beroun, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Parkán

Hotel Parkán

Beroun, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Grand Beroun

Hotel Grand Beroun

Beroun, Středočeský kraj