ÚvodAktualityKalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách
Památky

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

  • 22. května 2024
Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.

Jaro: Výstavy Muzea literatury, Svět knihy Praha

Výstava Hry Franze Kafky

Od 22. května do 15. září můžete zavítat na výstavu v Muzeu literatury Hry Franze Kafky. Letos uplyne sto let od úmrtí slavého německy píšícího spisovatele, proto není divu, že Muzeum literatury svou největší letošní výstavu zaměřuje na Kafku. Její cíl je nabourat představu o tom, že Kafka byl unavený a člověk s bizarní představivostí. Celoročně si slavného spisovatele můžete připomenout v Franz Kafka Museum v Praze.
 

Svět knihy otevírá své brány

Největší knižní festival v Česku začíná již ve čtvrtek 23. května a potrvá do neděle 26. května. A opět hlásí, že bude rekordní. Vystřídá se zde 801 účinkujících ze 40 zemí světa (o třetinu více než v předešlém ročníku). Na Výstavišti Praha se můžete těšit jak na spisovatele populární, tak i na literaturu nemainstreamovou. Na místě bude 415 vystavovatelů a 211 stánků

Mottem aktuálního ročníku, které bude filozofickou linkou festivalu uvažující o účelu literatur a jak mění náš vnitřní život, je citát Franze Kafky „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás."
 

Das Buch – čestný host neměckojazyčná literatura

Čestné postavení mají mezi hosty Německo, Švýcarsko a Rakousko, protože čestným hostem je letos literární program Das Buch – německojazyčná literatura. Pozornost věnovanou bohatství německy psané tvorby napříč žánry a tématy ještě posiluje účast Frankfurtského knižního veletrhu v čele s prezidentem této prestižní přehlídky Juergenem Boosem. Navíc i Svět knihy se hlásí k připomínce stého výročí úmrtí Franze Kafky, které připadá na 3. června. Zazní zde besedy nejen o autorovi, ale především o inspiracích, které čerpají další umělci z díla Kafky. I zahajovací koncert festivalu bude spojen s osobou Franze Kafky. Na festival zavítá i nejvýznamější Kafkův životopisec Reiner Stach.

Německojazyčnou představí například Rakouskou státní cenou za literaturu pro děti a mládež opakovaně vyznamenaný Michael Stavarič (na místě bude v pátek 24.5.), nejnovější nositel Německé knižní ceny Tonio Schachinger (ve čtvrtek 23.5.) či jeden z největších švýcarských spisovatelů Peter Stamm (na festivalu bude 23. a 24.5.), který se na Svět knihy Praha vrací. Z Německa přijede autorka bestsellerů Judith Hermannová (24.5.) či Bernhard Schlink (25.5.).
 

Hvězdná zahraniční jména na Světu knihy

Program ovšem zaplní další hvězdní spisovatelé z celého světa. Na veletrh zavítá letos irský romanopisec John Boyne (23. a 24.5.), který se řadí k nejúspěšnějším spisovatelům své generace. Jeho nejslavnější kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu se dočkala adaptací pro film, divadlo, operu i balet.

Mezi významné hostky patří rusky píšící Narine Abgarjanová (25.-26.5.), jejíž dílo je spjaté s prostým, poetickým, ale i tragickým světem Arménie, úspěchu i u českých čtenářů dosáhl především její román Tři jablka spadlá z nebe. Další letošní host Alexis Nolent (24.-25.5.) prožil dětství na Martiniku a dospíval v Paříži. Při tvorbě přiznaně využívá dvě identity – pod občanským jménem vydal román a vymýšlí scénáře videoher, pod pseudonymem Matz píše po nocích komiksy.

Pseudonymy používá také manželská dvojice Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril . V domovském Švédsku byli vyhlášeni za nejprodávanější autory desetiletí díky sérii krimi bestsellerů s hlavní postavou komisaře Joony Linny, kterou napsali společně pod jménem Lars Kepler. Na Světě knihy Praha se ale přestaví pod svým dalším pseudonymem Alex Ahndori (25.5.). 

Pořadatelé Světu knihy každoročně festival v menším pořádají začátkem podzimu v Plzni, nicméně letošní ročník musel být zrušen. Termínově se shodoval s rekonstrukcí Depo2015, kde se konává. 
 

Výstava Amor a psyché

Od 31. května do 8. září bude k vidění menší výstava v Muzeu literatury s názvem Amor a psyché, která se připomíná výročí Bohumila Hrabala a jeho přítele, výtvarníka Vladimíra Boudníka. Hrabala si můžete připomenout i na jeho chatě v Kersku, která je od 18. května přístupná veřejnosti. 
 

Léto: festivaly v Praze, Liberci či Mariánských Lázních, výstava na Pražském hradě

Festival dětského čtenářství v Liberci

Festival dětského čtenářství, dříve známý pod názvem Veletrh dětské knihy, se koná v Liberci od 5. do 7. června. Třídenní festival je plný knížek, workshopů, autogramiád, kde se můžete osobně setkat se spisovateli a ilustrátory dětských knih.
 

Výstava Kniha je Art

Nová výstava na Pražském hradě v Královském letohrádku s názvem Kniha je Art bude k vidění od 7. června. Zaměří se na knižní formu a představí nejkrásnější a nejunikátnější české knihy od počátků knihtisku až po současnost. Můžete zde zhlédnout poklady knižní kultury ze sbírek Muzea Literatury a Archivu Pražského hradu.
 

Branický knižní malotrh

Menší knižní festival se koná v pražském Braníku 8. června. Druhý ročník Branického knižního malotrhu slibuje den plný autorského čtení, možnosti nákupu knih, ale také občerstvení a doprovodného programu. Akce startuje v 11 hodin a končí zhruba v 19. 
 

Knihex

Ve stejném termínu 8. června se v Praze koná i Knihex, což je knižní jarmark malých nakladateství. Součástí akce jsou i besedy či antikvariát. 
 

Festival Knižní lázně v Mariánských Lázních

Od 20. do 23. června 2024 můžete zavítat do Mariánských Lázních, kde se koná již pátý ročník festivalu Knižní lázně. Na hlavní kolonádě se koná knižní trh a odehrává se zde většina programu, například autorská čtení, diskuze, ale i koncerty. Hlavní témata, kterým se Knižní lázně věnují, jsou duševní zdraví, knižní a čtenářská kultura.

Letošní program připomene i výročí Franze Kafky a Bedřicha Smetany. Publicistka a autorka několika knih Judita Matyášová představí rozšířené vydání knihy s Kafkou na cestách a dvě stě let výročí narození Bedřicha Smetany připomene svou poslední knihou o slavném hudebním skladateli ilustrátorka Veronika Bílková.

Jedním z větších témat jubilejního ročníku bude český jazyk, jeho vývoj a kondice v současné společnosti. Mezi hosty Knižních lázní budou Martin Petiška, spisovatel, dramatik, autor více než padesáti titulů přeložených do mnoha jazyků a syn Eduarda Petišky, překladatel a nakladatel Ondřej Cikán, v prosinci vyznamenaný prestižní Rakouskou státní cenou za literární překlad, spisovatelka či scenáristka a autorka knih Praskliny, Těla nebo Spiritistky Klára Vlasáková
 

Inverze

Již po šesté se koná Iverze, Ostravský literární festival, letos v termínu 26. až 31. srpna. Koná se v kulturním centru Provaz. Cílem festivalu je propojovat různé žánry a styly. Můžete se těšit na autorská čtení, diskuze, přednášky i koncerty.

 

Podzim: Art Book Fair, Noc literatury, Veletrh v Havlíčkově Brodě, Humbookfest


Art Book Fair 2024 a Festival Dobrých knih

Na zámek v Troji můžete vyrazit na čtvrtý ročník veletrhu uměleckých knih Art Book Fair, který se koná 14. a 15. září. Veletrh je místem pro pro galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství, sběratele a především milovníky knih.

V sobotu 14. září máme ještě jednu pozvánku a to na Festival Dobrých knih, který se koná letos poprvé. Setkáte se zde i populárními i méně známými spisovateli a spisovatelkami. 


Noc literatury

Oblíbený literární večer Noc literatury se odehraje již poosmnácté ve středu 18. září. Současní autoři, netradiční místa a známé osobnosti: to je tvář série veřejných čtení. Většinou se akce konají od 18 do 23 hodin. Letos má akce podtitulem Čtení nezná hranice!. Číst se bude v Praze na Hradčanech a ve více než 80 městech po celém Česku, například v Novém Městě na Moravě, v Kyjově, či v Plzni.

Návštěvníci pražské Noci literatury budou moci navštívit prostory Ministerstva zahraničních věcí ČR, Úřadu vlády, Národní galerie či Pražského hradu, ale i další unikátní místa této lokality.
 

Litr v Olomouci

Od pátku 20. do neděle 22. září 2024 proběhne na výstavišti Flora Olomouc další ročník knižního veletrhu LITR. Na místě bude více než čtyři desítky prodejců. Základní vstupné stojí 100 Kč.


Knižní veletr Havlíčkův Brod

Kolem 150 nakladatelů se od 11. do 12. října sjedou do Havlíčkova Brodu, kde se koná již 34. ročník knižní veletrh. Motto letošního veletrhu zní Babylon příběhů. Část doprovodného programu se proto bude věnovat překladům z různých úhlů pohledu: překladatelům jako stavitelům mostů mezi národy a kulturami, roli umělé inteligence, překladům české literatury ve světě a dalším aspektům.
 

Festival Knižních závisláků

Druhý ročník festivalu Knižních závisláků se odehraje letos v Plzni 5. října. Těšit se můžete na bohatý program plný přednášek, besed a hlavně neopakovatelných literárních setkání. Organizátoři nezapomněli ani na stánky s knihami a merchem, fotokoutek, knižní swap či knižní křty a autogramiády.
 

Humbookfest 2024

Již devátý ročník festivalu Humbookfest se bude konat 12. října v O2 universu v Praze. Za své působení se festival zaměřený na čtenáře a čtenářky young adult, který nemá ve střední Evropě obdoby, pořádně rozrostl. Těšit se můžete na skvělé české autory a autorky, mnoho tematických besed, workshopů a hvězdné zahraniční hosty a hostky. Z USA letos přiletí Neal Shusterman, Brigid Kemmerer a Stacey Marie Brown. Nebude chybět ani cosplay přehlídka a spousta dalších originálních aktivit. 

Česko mezi řádky: Vydejte se s Kudy z nudy mezi řádky a objevujte zákoutí, která znáte z knížek.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Světové Muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově Kultura

Světové Muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově

Světové Muzeum a Knihovna Bible si klade za cíl vytvořit kvalitní a důstojné místo, které zpřístupní unikátní exponáty Biblí a duchovních knih široké veřejnosti. Muzeum nabízí k vidění zhruba čtyři sta kusů historických náboženských knih a křesťanské literatury od poloviny 16. století.

World of Franz Kafka Kultura

World of Franz Kafka

Unikátní expozice, která vás zavede do světa Franze Kafky a jeho neobvyklého vnímání reality. Tato výstava není muzeum, životopis ani archiv prací jednoho spisovatele – Franze Kafky. Rozměr této výstavy Kafku daleko přesahuje.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru Památky

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Památník národního písemnictví ČR Kultura

Památník národního písemnictví ČR

Památník národního písemnictví je zřízen za účelem získávat, shromažďovat, trvale uchovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy. Veřejnosti je otevřeno několik poboček PNP v Petschkově vile v Bubenči, kam se přestěhoval ze Strahova, v letohrádku Hvězda či v zámku Petrkov.

Knihtiskárna – Muzeum Kutná Hora Kultura

Knihtiskárna – Muzeum Kutná Hora

Rádi vás přivítáme v zážitkové expozici historie knihtisku. V naší expozici nenajdete nápisy nesahat! Nikde žádné ohrádky, ani šňůry. Nabízíme zážitkové prohlídky, skupinové workshopy a tvůrčí semináře pro děti i dospělé! Řadu exponátů si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze Kultura

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

Svět knihy Praha 2025 – knižní veletrh a literární festival

15. 5.18. 5.
Svět knihy Praha 2025 – knižní veletrh a literární festival

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje další ročník. 30. ročník se uskuteční 15. – 18. května 2025 na výstavišti v Holešovicích a zaměří se na literaturu portugalských autorů.

Hrabalova chata v Kersku Památky

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček. Od května 2024 je chata přístupná veřejnosti.

Humbookfest 2025

29. 11.
Humbookfest 2025

Milujete knihy? Přijďte se osobně setkat se světovými i českými autory, s redaktory, překladateli a bloggery a užít si zábavu během workshopů a bohatého doprovodného programu. Desátý ročník Humbookfestu se bude konat 29. listopadu 2025.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky Památky

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

Od dubna 2023 je možné s kvalifikovaným průvodcem nahlédnout do unikátních prostor Klementina, včetně Barokní knihovny.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou Památky

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické má ve svých sbírkách významný soubor starých tisků a dalších knižních památek z 15. – 19. století. Jeho součástí jsou také archeologické nálezy z bývalé tvrze, v níž sídlilo mezi lety 1578–1621 významné ediční centrum českých bratří.

Památník písemnictví na Moravě Kultura

Památník písemnictví na Moravě

Památník nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami. Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků.

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově Kultura

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

V Jáchymově, ve sklepních prostorách radnice, si prohlédnete unikátní expozici starých tisků a rukopisů s názvem "Knihovna Latinské školy". Kromě expozice vzniklo ve sklepení také nové infocentrum a internetová kavárna.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského Kultura

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Muzeum se věnuje dějinám českého školství a jejich významu pro současnost a budoucnost. Knihovna je moderní institucí s obsáhlým fondem, zaměřeným na pedagogiku a dětského čtenáře.

Malé muzeum Bible v Pelhřimově Kultura

Malé muzeum Bible v Pelhřimově

I když má soukromé muzeum ve Starém Pelhřimově v názvu slůvko malé, najdete v něm přes tři sta šedesát Biblí různých výtisků v 59 jazycích, vydaných od 16. století až po současnost. V Česku unikátní sbírka byla zapsána i do České knihy rekordů.

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Knižní ceny Magnesia Litera se každoročně udělují od roku 2002. Magnesia Litera propaguje kvalitní literaturu a dobré knihy, a jejím nejdůležitějším úkolem je probudit zájem těch, kteří knihy nečtou či přestávají číst. Od roku 2016 ceny provází kovové sošky knihy od výtvarníka Jakuba Berdycha Karpelise.

Vojtěch Kubašta – svět pop-up knih

5. 4.31. 12.
Vojtěch Kubašta – svět pop-up knih

Vstupte do magického světa trojrozměrných knih a staňte se součástí příběhu. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy otevřelo novou interaktivní výstavu pro celou rodinu, která představí tvorbu i osobnost světoznámého ilustrátora a grafika Vojtěcha Kubašty.

Franz Kafka Museum v Praze Kultura

Franz Kafka Museum v Praze

Dlouhodobá expozice nabízí pohled do světa slavného pražského rodáka Franze Kafky (1883 – 1924), jedné z nejvýznamnějších postav světové literatury 20. století.

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

Vydejte se s Kudy z nudy do světa krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit! Zjistíme, jak vznikla tradice března coby Měsíce knihy, společně se podíváme do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se i po stopách zajímavého knižního objevu.

Klášter v Rajhradě u Brna Kultura

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna patří mezi nejstarší a nejznámější kláštery na Moravě. Klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Dnes zde můžete navštívit opatský chrám sv. Petra a Pavla a Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví Kultura

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Historii a současnost literatury představuje Muzeum literatury, které sídlí od roku 2022 v bubenečské Petschkově vile. Jedná se o pobočku Památníku národního písemnictví, která se na Prahu 6 přestěhovala ze Strahovského kláštera. Muzeum je jediné svého druhu v Česku.

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně Památky

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

Budovu současné knihovny vystavěl v době první republiky jako Studentský dům architekt Čeněk Musil, jenž se v době první republiky významně podepsal na vzhledu města Jičín.

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí Kultura

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.

Knihovna Milana Kundery v Brně Kultura

Knihovna Milana Kundery v Brně

Od prvního dubna 2023 se jihomoravská metropole může pyšnit Knihovnou Milana Kundery. Otevřela se na narozeniny světoznámého spisovatele a čtenáři a badatelé v ní naleznou nejen přesunutou knihovnu manželů Kunderových z Paříže, tak další díla pojící se s Kunderou.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Česká republika je ráj čtenářů – nejhustší síť knihoven na světě

Česká republika je ráj čtenářů – nejhustší síť knihoven na světě

Češi jsou národ čtenářů: podle průzkumu přečtou alespoň jednu knihu ročně skoro tři čtvrtiny lidí. Máme rádi detektivky, fantasy, sci-fi a thrillery, naprostá většina preferuje před elektronickými knihami a audioknížkami ty klasické, tištěné, šustící papírem a voňavé. Světovým unikátem je ovšem počet veřejných knihoven: věřte nebo ne, ale Česká republika má nejhustší síť knihoven na světě.

Expozice knižní vazby v knihovně v Lokti Kultura

Expozice knižní vazby v knihovně v Lokti

Expozice přiblíží krásné řemeslo, které se po staletí podílelo na zachování a zpřístupnění jednoho z nejvýznamnějších lidských vynálezů – knihy.