ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiS osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl
S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl

David Černý (*1967) patří k nejvýraznějším osobnostem české výtvarné scény. Plastiky, které u nás i v zahraničí umisťuje do veřejného prostoru, probouzejí spousty emocí, od nadšení přes rozpaky až po pohoršení. Projděte se s Kudy z nudy Prahou a poznejte nejoriginálnější kousky i další díla, která se zatím teprve plánují.
Kromě plastik umístěných na nejrůznějších místech Prahy vede David Černý spolu s architektem Tomášem Císařem architektonické studio Black n´Arch a podílí se tak na přípravě řady nových projektů. My ale náš výlet zahájíme u nejviditelnějšího ze všech Černého děl: u Žižkovské televizní věže, po níž od roku 2000 šplhá deset černých miminek. Na věži se 350 cm dlouhé a 260 cm vysoké sochy poprvé objevily v rámci akce Praha – Evropské město kultury, původně ale byla miminka vytvořena pro Muzeum moderního umění v Chicagu. Sochy se objevily také v Londýně na budově české ambasády, zblízka si tři mimina prohlédnete na Kampě u Musea Kampa. Nespěchejte, cestou k nim vás zavedeme ke spoustě dalších pozoruhodností!
 

Svatý Václav v pasáži paláce Lucerna a Franz Kafka na Národní

Od miminek na Žižkovské věži se vydejte přes Riegrovy sady na Václavské náměstí do paláce Lucerna. V pasáži je už od roku 1999 zavěšená socha obráceného Václava. Český kníže a patron naší země svatý Václav sedí na břiše mrtvého koně, zavěšeného za nohy ke stropu. Kůň připomíná loveckou trofej a socha podle Černého měla znázornit stav České republiky: nefunguje, ale všichni se tváříme, jako by se nic nedělo. V Lucerně má prý svatováclavský pomník naruby viset tak dlouho, dokud nebude obnovena konstituční monarchie.

Stačí projít několik ulic a dojdete k budově Quadrio u stanice metra Národní třída. Tady je k vidění otočná Hlava Franze Kafky, další umělecký komentář k české politice. Podle Černého je Kafka posledním záchytným bodem na celé Národní třídě. Socha je ukázkou kinetického umění: je složená z rotujících nerezových panelů, které se nezávisle na sobě otáčejí, v jejím nitru se skrývá kilometr kabelů a pro stavbu byl model rozkreslen na 2039 technických výkresů.
 

Tři ženy, Sigmund Freud aneb Viselec a Embryo u Divadla Na zábradlí

Poměrně neznámé jsou sochy tří žen, jimiž David Černý ozdobil klasicistní Deymovský palác ve Voršilské ulici. Naopak vyhlášená je další zastávka, Viselec na Starém Městě aneb socha Sigmunda Freuda, visícího za jednu ruku nad rušnou ulicí. Při pohledu z Husovy ulice vypadá tak věrohodně, že sochu při jedné zahraniční zápůjčce považovali za sebevraha a v Michiganu v USA ji dokonce „zachraňovali“ hasiči.

Malebnými uličkami Starého Města pokračujte na Anenské náměstí Divadlu Na zábradlí. Na jeho fasádě jsou dvě díla Davida Černého, a sice pamětní deska Václava Havla a plastika Embryo. Je přilepená k okapu na nároží budovy v prvním patře a v noci svítí. Na webu věnovaném dílům Davida Černého se dočtete, že Embryu se po jeho instalaci nedostávalo dostatečné pozornosti, a tak členové divadla Na zábradlí zakročili po svém: po Praze začali šířit falešné zprávy, že některé herce plastika pohoršila a bude nutné ho zakrýt. K celé akci se omluvným dopisem připojil i David Černý, celá kauza proběhla tiskem a vzápětí Embryo začalo navštěvovat víc lidí než dřív.
 

Proudy, miminka na Kampě a Quo vadis

Velký poprask vyvolalo sousoší Proudy na nádvoří Franz Kafka Musea na Malé Straně. Zatímco dětské čůrající fontány jsou vcelku běžné, na vyobrazení dvou dospělých mužů při vykonávání „malé“ potřeby jen tak nenarazíte. Pomocí proudů vody fontána píše texty spisovatelů spjatých s Prahou nebo přepisuje to, co návštěvníci pošlou prostřednictvím sms.

Přes Malostranské náměstí pokračujte do Vlašské ulice a u kostela sv. Karla Boromejského odbočte do uličky, která vede k Petřínu. Dostanete se tak k plotu zahrady Lobkovického paláce, sídla německého velvyslanectví. Za plotem můžete zahlédnout Černého bronzovou sochu Quo vadis, plastiku Trabantu na vysokých nohách. Je symbolem roku 1989 a hromadného útěku východních Němců přes pražské velvyslanectví do západního Německa.
 

Ještě jednou miminka a torzo tanku na Smíchově

Přes Maltézské náměstí projděte na Kampu a u Musea Kampa si zblízka prohlédněte slibovaná tři miminka z Žižkovské televizní věže. Teprve tady zjistíte, že sochy mají místo tváří vyražený podivný kód. Podle Černého upozorňují na sice lákavý, zároveň ale také trochu strašidelný technologický pokrok.

David Černý se poprvé zviditelnil, když v roce 1991 namaloval sovětský tank narůžovo a poté byl za přestupek zatčen. Dnes je na náměstí Kinských na Smíchově umístěné torzo tanku, které sem Černý instaloval jako vzpomínku na sovětskou okupaci Československa v roce 1968. Torzo tu mělo zůstat jen pár dní, nakonec se ale vedení městské části domluvilo s památkáři a tank tu zůstal natrvalo.

Poslední zastávkou je galerie Futura v Holečkově ulici, na jejímž dvorku najdete dílo zvané Zadky. Jinak se ani jmenovat nemůže: na první pohled uvidíte dvě vysoká lidská torza s vystrčenými zadknicemi, když ale vylezete po žebříku (pozor, do výšky pěti metrů!) a strčíte hlavu do jejich análního otvoru, zobrazí se vám videosmyčka, na které se navzájem krmí kaší prezident Václav Klaus a bývalý ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák. Byť šlo o reakci Davida Černého na aktuální situaci na české umělecké scéně, dílo přežilo svou dobu a ocení je i ti, kteří ani jednoho z pánů neznají.
 

Další sochy Davida Černého

  • Další díla Davida Černého jsou mimo centrum Prahy, takže k přesunu využijte MHD. Platí to pro smíchovské kulturní centrum MeetFactory, jehož vybudování Černý inicioval společně s hudebníkem Davidem Kollerem a filmařkou Alicí Nellis. Na jeho fasádě je plastika Maso: dvě červená auta vypadají jako hovězí maso zavěšené na hřebíku. Mají znázorňovat objekt zbožné úcty, což je pro některou civilizaci automobil, pro jinou jídlo. Maso je dobře vidět z blízké Nádražní ulice.
  • Několik děl najdete u stanice metra B Jinonice: jen kousek od sebe jsou sochy Speederman a Pegasové. O stanici dál v Nových Butovicích u Czech Photo Centra čeká socha Trifot a robotická vinárna Cyberdog.
  • Na stejné trase u stanice metra Invalidovna je nepřehlédnutelná socha Lilith, lesklá obří žena objímající budovu Fragment.
  • Ve Vyskočilově ulici u BB Centra je pohyblivá plastika Brouk, model automobilu Porsche 911 připíchnutý jako brouk ve sbírce obrovským špendlíkem.
  • Další zajímavé projekty Černý chystá pro pražskou čtvrť Nové Butovice: měla by tu vyrůst vůbec nejvyšší stavba v Česku, 125 metrů vysoká věž Top Tower, kterou doplní 135 metrů vysoký vrak lodi s vyhlídkou na vrcholu.
  • Pro městskou část Praha 9 Černý navrhl originální most ve tvaru lokomotivy, který by propojil budovy v Lihovarské ulici poblíž Kolbenky. Dílo má připomínat průmyslovou historii Vysočan.

Mapa výletu

Export GPX