ÚvodČeská nejOsobnostJindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí
Osobnost

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner (12. září 1822, Praha – 15. listopadu 1865, Praha) byl podnikatel a obchodník mnoha zájmů. Hrál na varhany a klavír, bruslil, jezdil na koni a měl dokonce vlastní plachetnici. Jeho život změnilo seznámení s Miroslavem Tyršem. V roce 1862 založili tělocvičný spolek Sokol, inspirovaný myšlenkou antické kalokagathie, tedy jednotou zdravého ducha a zdatného těla.
Jindřich Fügner pocházel z velmi zámožné rodiny; otec byl úspěšný obchodník s textilem. Jindřich studoval v Praze na piaristickém gymnáziu v Panské ulici, po studiích se začal zaučovat v obchodě a v roce 1846 převzal řízení rodinného podniku spolu se zastupováním liberecké firmy J. Liebiga, příbuzného z matčiny strany.
Hodně cestoval, stále se vzdělával a ovládal několik jazyků. Roku 1853 oženil s Kateřinou Tureckou (1834–1906), dcerou správce velkostatku Dietrichštejnů a majitele statku ve Zbuzanech. O rok později se jim narodila dcera Renáta (1854–1937), pojmenovaná podle filozofa Reného Descarta.

Fügnerovi jezdívali na letní byt na Křivoklátsko, do myslivny ve Svaté u Berouna. Tam se Jindřich Fügner seznámil s Miroslavem Tyršem, který působil jako učitel v rodině železářských podnikatelů Bartelmusových v Novém Jáchymově. Při společných procházkách v Křivoklátských lesích se zrodila myšlenka založit vlastenecký tělocvičný spolek. Dostal jméno Sokol Pražský a s rokem vzniku 1862 se řadí k nejstarším organizacím svého druhu na světě.

Fügner, který se stal prvním starostou Sokola, vystupoval jako jeho štědrý mecenáš: financoval úpravy sálu hostince U Apolla v Ječné ulici v Praze, kde se konala první veřejná cvičení, byl i u slavnostního svěcení spolkového praporu, jehož podobu navrhl malíř Josef Mánes. Navrhl a zavedl tykání všech členů a oslovování „bratře“, a na znamení podpory tehdejšího národně osvobozeneckého hnutí v Itálii v čele s Giuseppem Garibaldim jako první začal nosit červenou košili. Ta je součástí sokolského spolkového stejnokroje dodnes.
Řady sokolů rychle rostly, členové spolku se věnovali cvičení a podnikali společné výlety na venkov, kde se zakládaly nové jednoty. Když musel Pražský Sokol z Apolla odejít, Fügner koupil za vlastní prostředky pozemek v Mezibranské ulici v Praze na Novém Městě. Tam podle návrhu Vojtěcha Ignáce Ullmanna v roce 1863 vyrostla budova Sokola pražského, kde o rok později našla domov i Fügnerova rodina. Nedlouho poté však Jindřich Fügner v pouhých 43 letech zemřel na onemocnění krve. Jeho pohřeb se stal celonárodní vlasteneckou manifestací.

Jindřich Fügner má na Olšanských hřbitovech společnou hrobku s Miroslavem Tyršem; ten se totiž v roce 1872 oženil s tehdy sedmnáctiletou Renatou Fügnerovou, dcerou svého zesnulého přítele. Jindřicha Fügnera připomíná také několik pamětních desek, mimo jiné v Praze v Sokolské ulici na domě, kde zemřel, a na bývalé myslivně u Svaté. V Praze, Písku, Rokycanech a v Moravských Budějovicích je Fügnerovo náměstí, ve Zlíně a v Bílovicích nad Svitavou mají Fügnerovo nábřeží, v řadě měst po něm jsou pojmenované ulice.
Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.

Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku

Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky, si letos připomíná 160 let od svého vzniku. Dne 16. února 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu. Asi nikdo z nich netušil, jak velká organizace na jejich základech vyroste. Nejviditelnější součástí oslav bude rozsvícení významných staveb napříč republikou, které se rozzáří v sokolských barvách.

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Jaký bude rok 2022? Plný zajímavých výročí a oslav, akcí, výstav a festivalů, koncertů a novinek. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy co se bude dít, měsíc po měsíci a namíchejte si vlastní koktejl zážitků!

Všesokolský slet 2024: připojte se k průvodu, cvičení a sokolským akcím

Všesokolský slet 2024: připojte se k průvodu, cvičení a sokolským akcím

Všesokolský slet je svátkem všech Sokolů. Ten letošní se bude konat opět po šesti letech, a to od 30. června do 5. července 2024 v Praze s mottem "slet spojuje"! Sletový tým očekává účast 20 tisíc cvičenců a více jak 50 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. Zažít jedinečnou atmosféru a vychutnat si hromadné skladby v podání sokolů bude možné v pražském Edenu 4. července večer a 5. července odpoledne. Představí se silní muži v trojpatrových pyramidách, elegantní ženy, ale i sokolové z řad dětí či seniorů.

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.