ÚvodČeská nejOsobnostVojtěch Ignác Ullmann – první architekt období historismu
Osobnost

Vojtěch Ignác Ullmann – první architekt období historismu

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně, Lannova vila v Bubenči nebo budova Českého vysokého učení technického na Karlově náměstí v Praze: to jsou nejznámější stavby Vojtěcha Ignáce Ullmanna (23. dubna 1822, Praha – 17. září 1897, Příbram). Známý architekt období historismu byl jedním z těch, kdo dali Praze její novodobou tvář.
Ullmann pocházel z rodiny pražského mistra jehláře, ale i když se vyučil řemeslu, nezůstal u něj. Studoval na pražské polytechnice a architekturu na Akademii výtvarných umění ve Vídni, a stal se tak prvním architektem s technickým i uměleckým vzděláním.

Kariéru zahájil roku 1854 v Praze a od začátku měl štěstí na zakázky ve stylu romantického historismu a novorenesance. Pro objednatele z řad šlechty navrhl například zámecký skleník v Čechách pod Kosířem a přestavby zámečků a zámků Bezděkov, Jirny či Chyše, Letenský zámečekPraze a další budovy. Za jeho nejvýznamnější stavbu je považován kostel sv. Cyrila a Metoděje v Praze-Karlíně.

Ullmann společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým tvůrcům italské novorenesance, monumentálního slohu, který kombinoval vlivy z celé Evropy. Za první novorenesanční budovu v Praze je pokládána budova České spořitelny na Národní třídě (dnešní Akademie věd). Následovaly další stavby, například Palác Lažanských (dnes sídlo FAMU a kavárny Slavia), Lannova vila v Bubenči nebo Vyšší dívčí škola ve Vodičkově ulici, první budova, na jejíž fasádě Ullmann použil sgrafita.

V roce 1865 Ullmann nabídl vyhotovení plánů i vedení stavby Národního divadla bez nároku na odměnu, jeho návrh však nebyl přijat. Neúspěch nesl velmi těžce a ovlivnil celý jeho další život. Postupně se vzdal samostatného projektování a začal spolupracovat se svým švagrem Antonínem Barvitiem. Čekalo je ale další odmítnutí: v soutěži o prestižní stavbu Rudolfina zvítězili podobně jako v případě Národního divadla Josef Zítek a Josef Schulz.

Ullmann se definitivně vzdal projektování a odstěhoval se na venkov, napřed na vlastní zámeček v Dubenci a poté do Příbrami. Tam v roce 1897 zemřel a je pohřben na zdejším hřbitově. Krátce se ale ještě ke své profesi vrátil: pro město společně se svým synovcem Bedřichem Münzbergerem navrhl projekt novorenesanční radnice a spořitelny a také arcibiskupský konvikt.
 
Deset známých staveb Vojtěcha Ignáce Ullmanna
Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Španělská synagoga Památky

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.

Lannova vila v Bubenči Památky

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských Památky

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Letenské sady v Praze Příroda

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné Památky

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.