ÚvodČeská nejOsobnostJiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W
Osobnost

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Česko-americký herec, spisovatel, dramatik, překladatel a textař, jeden z největších umělců evropské meziválečné avantgardy Jiří Voskovec (19. června 1905, Sázava – 1. července 1981, Pear Blossom, Kalifornie, USA) byl členem Osvobozeného divadla. V něm ve 20. a 30. letech 20. století úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem.
Narodil se jako Jiří WachsmannSázavě. Jeho tatínek Vilém byl kapelníkem carských vojenských hudeb v armádě Kongresového Polska, za první světové války vstoupil do československých legií a po návratu požádal o změnu jména na Voskovec. Toto příjmení začal používat i Jiří. Záhy se seznámil s Janem Werichem (1905–1980), společně studovali na gymnáziu v Křemencově ulici v Praze. Voskovec maturoval ve Francii a po návratu studoval práva na Univerzitě Karlově. S bývalým spolužákem Janem Werichem a přítelem Jaroslavem Ježkem vystoupil v Umělecké besedě ve vlastní Vest Pocket Revue nastudované podle Werichovy povídky. Společně také vzápětí vstoupili do Osvobozeného divadla a v následujících letech scénu zcela ovládli; všech dvacet divadelních her V + W v letech 1927–1938 režíroval Jindřich Honzl (1894–1953). Během té doby také V + W natočili čtyři filmy, Pudr a benzín, Peníze nebo život, Hej rup a Svět patří nám.

Osvobozené divadlo reagovalo na aktuální politické a společenské problémy, otevřeně komentovalo i sílící nebezpečí fašismu. Proto v roce 1938 V + W divadlo zavřeli a na začátku roku 1939 i s Jaroslavem Ježkem emigrovali do USA. Tam hráli pro krajany, natáčeli rozhlasové pořady a hostovali v řadě divadel.

Do osvobozeného Československa se Voskovec vrátil až v září 1946 a s Werichem založili Divadlo V + W. Po dvou letech ale emigroval podruhé, tentokrát před komunisty. Krátce žil ve Francii, v 50. letech se natrvalo usadil v USA. Až do smrti se živil jako divadelní a filmový herec, hrál například v dramatu Dvanáct rozhněvaných mužů (1957). S Janem Werichem, který zůstal v Československu, si dopisovali a několikrát se setkali. Jiří Voskovec zemřel 1. července 1981 v Kalifornii.

Ve Werichově vile na Kampě si prohlédnete muzeum věnované Osvobozenému divadlu a dvojici V + W. Jan Werich tu bydlel třicet let, v menším bytě krátce žil i Jiří Voskovec. Když se v roce 1948 vrátil na Západ, byt po něm byl přidělen básníkovi Vladimíru Holanovi. Slavnou dvojici připomíná také Náměstí Voskovce a Wericha v Sázavě a společný hrob na Olšanských hřbitovech v Praze.
Sázava

Sázava

V roce 1032 vznikl na ostrohu nad řekou Sázavou jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách; areál s nedostavěnou lodí gotické baziliky dodnes přitahuje pozornost četných návštěvníků i vodáků, splouvajících sázavské peřeje. V okolí můžete navštívit několik hradů a zámků.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Meda Mládková – mecenáška moderního výtvarného umění

Meda Mládková – mecenáška moderního výtvarného umění

Historička umění, sběratelka, mecenáška a zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa Meda Mládková (8. září 1919, Zákupy – 3. května 2022, Praha) strávila velkou část života v exilu. Podporovala umělce z bývalého Československa, kterým nepřál totalitní režim, a po listopadu 1989 darovala Praze rozsáhlou sbírku moderního umění. K vidění je v pražském Museu Kampa.

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.

Bývalé lahůdkářství Paukert Gurmánská turistika

Bývalé lahůdkářství Paukert

Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství sídlilo na Národní třídě.

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici Kultura

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.