ÚvodČeská nejOsobnostJosef Skupa – duchovní otec nejznámějších českých loutek a zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Osobnost

Josef Skupa – duchovní otec nejznámějších českých loutek a zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka

Loutkoherec, loutkář, režisér a výtvarník Josef Skupa (16. ledna 1892, Strakonice – 8. ledna 1957, Praha) byl duchovním otcem nejznámějších českých loutek Spejbla a Hurvínka. Založil Divadlo Spejbla a Hurvínka a díky péči jeho kolegů a pokračovatelů příběhy Spejbla, Hurvínka, Máničky, její bábinky a pejska Žeryka baví děti i dospělé dodnes.
Josef Skupa se narodil ve Strakonicích, kde byl jeho otec četnickým strážmistrem. Rodina se posléze přes Blovice a Chanovice přestěhovala do Plzně. První loutková představení Skupa odehrál v Mladějovicích na Strakonicku, kde trávil prázdniny u svého strýce.

Odmalička rád kreslil a po studiích na Uměleckoprůmyslové škole se stal středoškolským profesorem matematiky a kreslení. Žil především v Plzni, kde pracoval na několika školách. Mezitím založil Loutkové divadlo Feriálních osad (1917–1930) a spolupracoval také s Městským divadlem v Plzni, pro které navrhoval kulisy. V roce 1919 si od loutkáře Karla Noska nechal podle vlastního návrhu vyrobit ušatou holohlavou loutku, která měla být karikaturou měšťáků. Skupa mu dal jméno Spejbl.

O šest let později Spejbla doplnila nová loutka, Hurvínek; toho vyřezal synovec Karla Noska Gustav. Záhy tak vznikla známá dvojice poučujícího otce a mazaného synka, který typově navazoval na postavu Kašpárka. V roce 1930 je doplnila Mánička a pejsek Žeryk, později přibyla ještě Mániččina bábinka paní Kateřina.

Představení pro děti i dospělé měla obrovský úspěch, a tak v roce 1930 Skupa opustil učitelské povolání a loutkám se začal věnovat profesionálně. Vystupoval v rozhlase, natáčel gramofonové desky, hostoval v Osvobozeném divadle a Spejbl s Hurvínkem se záhy objevili i v knížkách. Také se rozšiřoval soubor divadla; byl to právě Josef Skupa, kdo objevil mladého talentovaného Jiřího Trnku, a také si vychoval svého nástupce Miloše Kirschnera (1927–1996). Skupa rovněž proslavil české loutkářství ve světě a v letech 1933–1957 byl prezidentem mezinárodní loutkářské federace UNIMA.

V roce 1944 byl Skupa zatčen a Plzeňské loutkové divadlo bylo zrušeno. Obnovil je ihned po válce, ale tentokrát už v Praze jako Divadlo Spejbla a Hurvínka. Skupa zemřel těsně před svými 65. narozeninami, ale Spejbl a Hurvínek díky péči Skupových kolegů baví děti i dospělé dodnes. Kromě toho si v Plzni můžete projít zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka, zastavit se u jejich sousoší a také navštívit Muzeum loutek. Každoročně v červnu se pak koná Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň.
Divadlo Alfa v Plzni Kultura

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích Kultura

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti Kultura

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel

Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel

Rádi byste někdy poznali divadlo jinak než jako obyčejní diváci? Prošli se labyrintem divadelních chodeb, zkušeben a sálů, nahlédli do zákulisí, krejčovny a maskérny, zastavili se na jevišti a třeba i odhalili to, jak funguje propadliště? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na prohlídky divadel!

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Plzeňském kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Plzeňském kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou na Šumavu či do Plzně a hledáte tipy, kde si to společně užít? Pak se vám budou hodit naše tipy z Plzeňského kraje, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do srdce národního parku za zvířaty, prohlídku interaktivní expozice a vědeckotechnické show anebo výlet za pohádkovými bytostmi? S Kudy z nudy se s dětmi nudit rozhodně nebudete.

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Blíží se 19. březen a je nejvyšší čas vymyslet dárek pro vaše přátele a blízké jménem Josef, Pepa, Pepík, Jožka, Jožin, Jozífek, Pepin nebo Pepíno. Mezi námi jich žije asi 150 tisíc a do roku 1951 bylo jméno Josef nejčastějším křestním jménem v Čechách i na Moravě. Se kterými Josefy se setkáte na Kudy z nudy?

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni Příroda

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Do přírody a k pohybu v okolí Plzně láká malé i velké jedinečná stezka vedoucí okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Stezka je dlouhá 5,5 km.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

#světovéČesko a loutkářství: loutky, loutková divadla, UNESCO a muzea

#světovéČesko a loutkářství: loutky, loutková divadla, UNESCO a muzea

Kdo by neměl rád loutky, pestrá loutková divadla, panoptika a hravý svět pimprlat? České loutkářství je zapsané v seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, každý rok v březnu si připomínáme Mezinárodní den loutkového divadla a navštívit můžete celou řadu divadel nebo muzeí. Vypravte se s portálem Kudy z nudy za loutkami třeba do Chrudimi, Prachatic, Českého Krumlova nebo do Plzně.

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo české a slovenské loutkářství. Výbor zasedající od pondělí 28. listopadu v etiopské Adis Abebě je 1. prosince 2016 zařadil mezi nehmotné dědictví. Česko usilovalo o zápis téměř čtyři roky.

Skupova Plzeň: užijte si víkend s loutkami

Skupova Plzeň: užijte si víkend s loutkami

V Plzni právě probíhá největší česká přehlídka loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, která nabízí loutková představení pro děti i dospělé. Poslední dva dny festivalu jsou nabité zajímavými příběhy dřevěných herců z celého Česka, ale i ze zahraničí. Zvláštními hosty festivalu jsou letos loutkoherci až z dalekého Japonska!

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.