ÚvodČeská nejOsobnostKarel Hynek Mácha – zakladatel moderní české poezie a král romantiků
Osobnost

Karel Hynek Mácha – zakladatel moderní české poezie a král romantiků

První sentimentálně romantické básně psal Karel Hynek Mácha (16. listopadu 1810 Praha – 6. listopadu 1836 Litoměřice) německy a nazval je Versuche des Ignaz Macha, Pokusy Ignáce Máchy. Tehdy se psal rok 1829. O sedm let později vydal vlastním nákladem česky psaný Máj. Jediná kniha, která za jeho života vyšla, je dnes považovaná za vrcholné dílo českého literárního romantismu.
Původně se jmenoval Ignác Mácha; přidáním jména Karel se přihlásil k obrozencům, Hynek pak je česká verze Ignáce. Narodil se v roce 1810 v Praze na Újezdě, dětství prožil v Petrské čtvrti a v šestnácti letech se s rodiči odstěhoval na dnešní Karlovo náměstí, kde měl jeho otec krupařství. Patrně prosperující, protože Mácha studoval piaristické gymnázium na dnešních Příkopech a od roku 1830 filozofii a po ní práva na pražské univerzitě. Studia zakončil v srpnu 1836 a koncem září nastoupil jako koncipient v Litoměřicích. Do smrti mu tehdy zbývaly přibližně dva měsíce.

Mácha ovládal několik jazyků, během studií psal básně i prozaická díla, ochotnicky hrál divadlo a o prázdninách také rád cestoval. Chodil pěšky a navštěvoval zejména romantická místa, prodchnutá historií. V roce 1832 zamířil z Prahy přes Mělník, Kokořín, Housku a Doksy na Bezděz, o rok později pak vyrazil přes Valečov, Kost a Trosky do Krkonoš. Nejdelší, šest týdnů trvající cestu přes Rakousko a Alpy do severní Itálie, podnikl v roce 1834.

Na cestách ho několikrát doprovázel spolužák Eduard Hindl z Doks; při jedné z návštěv si Mácha vyslechl příběh o otcovraždě, který se stal v nedaleké Dubé a inspiroval jej k sepsání básně Máj.

V zimě 1834 se Mácha seznámil s Lori alias Eleonorou Šomkovou (1817–1891), v říjnu 1836 se jim narodil syn Ludvík. Mácha v té době pobýval v Litoměřicích, kde se zřejmě nakazil cholerou a v noci z 5. na 6. listopadu zemřel. Pochovali ho 8. listopadu, právě v den, kdy měli mít s Lori svatbu. Když po Mnichovu hrozilo zabrání českého pohraničí, byly Máchovy ostatky převezeny na Vyšehradský hřbitov v Praze.
 

Sedmkrát o Máchovi

  • Mácha si psal deníky a navštívená místa často maloval, dochovalo se přes sto akvarelů různých hradů a zřícenin.
  • Soudobá kritika Máj odsoudila, dnes je jednou z nejvydávanějších českých knih. Její začátek byl téměř v každé české čítance – vzpomínáte? Byl pozdní večer – první máj – / Večerní máj – byl lásky čas. / Hrdliččin zval ku lásce hlas, / kde borový zaváněl háj.
  • Známý recitátor Máje byl herec Rudolf Hrušínský. Několik veršů z Máje recituje i jako kochající se doktor ve filmu Vesničko má středisková.
  • Máchu připomíná socha od Josefa Václava Myslbeka na pražském Petříně. V Litoměřicích na Mostné hoře stojí od roku 2010 její kopie.
  • Po Máchovi se jmenuje řada ulic a vyhlídek, ovšem Velký rybník přejmenovali na Máchovo jezero až v roce 1961. Jeho okolí se dnes nazývá Máchův kraj.
  • Máchova historická próza se dochovala jen zčásti, zamýšlená díla už nestihl dokončit. Na Máji pracoval od roku 1834, v té době také dokončil báseň Mnich a prózu Cikáni.
  • Vedle Máje je patrně Máchovým nejslavnějším dílem jeho intimní deník. Je psaný šifrovaným písmem a ti, kteří ho rozluštili, nedoporučovali jeho zveřejnění. Možná proto, aby se zachovala zažitá představa o romantickém básníkovi, možná proto, že to, co Mácha zapsal, nechtěl nikomu prozrazovat.
Josefínka, Vrkoč nebo Mlynářův kámen: nejkrásnější vyhlídky na Labe

Josefínka, Vrkoč nebo Mlynářův kámen: nejkrásnější vyhlídky na Labe

Proč Bedřich Smetana zapomněl v cyklu symfonických básní Má vlast na Labe? Možná kvůli délce toku: zatímco Vltava se kroutí mezi šumavskými kopci více než sto kilometrů a hudební skladatel tu našel tisíce horských půvabných motivů, Labe – ačkoli pramení o více než 200 metrů výš – se s horami nijak nepáře a na svou cestu do podhůří potřebuje kilometrů zhruba dvacet.

Jiráskovy sady v Litoměřicích Příroda

Jiráskovy sady v Litoměřicích

Největší litoměřický park vznikal postupně, patrně na základech dvou školních hřišť založených v polovině 19. století. Významnější parkové úpravy byly realizovány v letech 1890-1892. Park prošel roku 2017 obnovou, cílem bylo lépe ho přizpůsobit současným uživatelům a proměnit jej v moderní prostor.

Oblastní muzeum v Litoměřicích Kultura

Oblastní muzeum v Litoměřicích

Muzeum se nachází ve starobylé budově bývalé renesanční radnice. Stavba byla koncem roku 2023 prohlášena národní kulturní památkou. V současné době je návštěva možná v omezeném režimu z důvodu přípravy nové stálé expozice.

Pohled na Máchovo jezero z hradu Bezděz Památky

Pohled na Máchovo jezero z hradu Bezděz

Jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice je královský hrad Bezděz, který založil roku 1264 Přemysl Otakar II. Návštěvníci si mohou prohlédnout královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.

Bělá pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem

Jako podhradí Bezdězu je městečko od hradu trochu z ruky, ale vysvětlení je jednoduché. Mělo stát na úpatí hradního kopce, ale tam chyběla voda. Vyrostlo tedy o kousek dál, v údolí potoka Bělá v malebné krajině západně od Mnichova Hradiště. Svolení k jeho založení dal roku 1304 král Václav II.

Dubá

Dubá

Dubá leží v srdci Máchova kraje a chráněné krajinné oblasti Kokořínsko jihozápadně od Máchova jezera. Malebné okolní krajině se říká Dubské Švýcarsko: objevíte tu řady romantických skalních soutěsek, roubených chalup a prastarých hradů, lákavé je i putování po stopách Máchova Máje.

Doksy

Doksy

Doksy mají o příliv návštěvníků postaráno: město totiž leží přímo u Máchova jezera. Najdete tu všechno, co ke správné rekreační oblasti patří: hotely a penziony, upravené pláže a cesty, renesanční zámek s parkem a navrch ještě zachované historické jádro s několika roubenými stavbami.

Máchova cesta z Mělníka na Máchovo jezero Letní sporty

Máchova cesta z Mělníka na Máchovo jezero

Máchova cesta je část červeně vyznačené mezinárodní trasy E10, původně samostatný úsek určený pro pěší turisty v úseku od Mělníka přes Kokořínsko až ke hradu Bezdězu a městečku Doksy, břehu Máchova jezera a do obce Zahrádky. Celá cesta měří 61 km.

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou Památky

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Oblíbený hrad Karla Hynka Máchy nad romantickým údolím Jizery, s krásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná.

Radobýl v Českém středohoří – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi Příroda

Radobýl v Českém středohoří – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi

Kuželovitý tvar osamocené, čedičové hory Radobýl se tyčí v Českém středohoří na pravém břehu Labe, 3 km jihozápadně od středu Litoměřic. S horou je spjato jméno českého básníka Karla Hynka Máchy, kterému se návštěva Radobýlu, 27. 10. 1836 stala osudnou.

Jarmilina skála u Máchova jezera Příroda

Jarmilina skála u Máchova jezera

Na severním břehu Máchova jezera, přímo na hlavní pláži ve Starých Splavech je Jarmilina skála. Nazval ji tak v roce 1910 František Vaina z Nové Paky. Stalo se tak u příležitosti stého výročí básníkovy smrti a prvního vydání Máje.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice Zážitky

Prohlídkové okruhy městem Litoměřice

Rádi cestujete a chcete se dozvědět co nejvíce? Preferujete prohlídku města s průvodcem? Pak právě pro vás existují v Litoměřicích celkem čtyři prohlídkové okruhy.

Hrad Střekov – zřícenina umělců Památky

Hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Máchova vyhlídka Zahrádky Příroda

Máchova vyhlídka Zahrádky

Máchova vyhlídka na skalách nedaleko loveckého zámečku Vřísek, poskytuje krásný pohled především na obec Holany a okolní krajinu. Nachází se tu i pamětní deska připomínající návštěvu Karla Hynka Máchy, po němž je vyhlídka pojmenovaná.