ÚvodČeská nejOsobnostRuth Bondyová – známá izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka českého původu
Osobnost

Ruth Bondyová – známá izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka českého původu

Na české ambasádě v Tel Avivu v roce 2021 otevřeli knihovnu pojmenovanou po izraelské novinářce, spisovatelce a překladatelce českého původu Ruth Bondyové (19. června 1923, Praha – 14. listopadu 2017, Ramat Gan). Rodačka z Prahy přeložila do hebrejštiny přes čtyřicet českých knih, několik jejích hebrejských knih bylo přeloženo do češtiny. Knihovna Ruth Bondyové je největší sbírkou bohemik na území Izraele.
Ruth Bondyová se narodila v Praze. Začala studovat obchodní akademii, po roce 1939 ale školu nesměla dokončit z rasových důvodů. Za války prošla koncentračním táborem Terezín a Terezínským rodinným táborem v Osvětimi, osvobození se dočkala v Bergen-Belsenu. Po válce si našla práci u agentury United Press jako překladatelka z angličtiny a v roce 1948 se přihlásila do československé brigády na pomoc Izraeli.

V Izraeli po absolvování armádní služby pracovala jako učitelka hebrejštiny a později jako novinářka v hebrejském tisku; pravidelnou rubriku měla v páteční příloze jednoho z nejčtenějších deníků Davar. Byla první ženou, která získala Sokolovovu cenu, izraelskou verzi Pulitzerovy ceny. Napsala a vydala dvě knihy fejetonů, sbírku esejů, čtyři bibliografie a autobiografii. Další ocenění získala za své historické práce a překlady z češtiny: do hebrejštiny přeložila například Haškova Švejka, knihy Milana Kundery, Bohumila Hrabala, Oty Pavla, Michala Viewegha, eseje Václava Havla a další české prózy.

Ruth Bondyová se věnovala rovněž historii terezínského ghetta a patří mezi zakladatele Bejt Terezin, památníku Židů z českých zemí v izraelském kibucu Givat Chaim Ichud, který je střediskem výuky a výzkumu historie terezínského ghetta. Připravila hebrejské vydání Terezínského deníku Egona Redlicha, vedoucího oddělení pro péči o mládež v ghettu, a přeložila hebrejské vydání dětských novin Kamarád, psaných v Terezíně. Jejím nejvýznamnějším dílem na terezínské téma je biografie Jakoba Edelsteina.
Zemřela v 94 letech, její potomci věnovali českému velvyslanectví stovky knih s českou tematikou z její soukromé knihovny. Knihovna Ruth Bondyové na velvyslanectví České republiky v Tel Avivu dnes představuje největší sbírku bohemik na území Izraele.
 
Muzeum ghetta Terezín v bývalé terezínské škole Památky

Muzeum ghetta Terezín v bývalé terezínské škole

Muzeum ghetta je jednou z expozicí Památníku Terezín. Otevřeno bylo v roce 1991 v budově bývalé terezínské školy. Expozice vznikla ve spolupráci s bývalými vězni terezínského ghetta.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín Památky

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín

Malá pevnost Terezín fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa. Roku 1994 byla v Malé pevnosti otevřena nová stálá expozice o historii policejní věznice.

Expozice Terezínské transporty Kultura

Expozice Terezínské transporty

Deportace Židů do Terezína a transporty z terezínského ghetta do míst vyhlazování a otrocké práce – touto tematikou se zabývá stálá expozice Památníku Terezín v domku bývalé městské váhy v Terezíně.

Krematorium a židovský hřbitov v Terezíně Památky

Krematorium a židovský hřbitov v Terezíně

V bývalém terezínském krematoriu se nachází expozice „Úmrtnost a pohřbívání v terezínském ghettu“. Židovský terezínský hřbitov je v současnosti upraven jako pietní místo. Bohušovická kotlina se změnila v sad zapadající do okolní krajiny.