ÚvodČeská nejPřírodníPrvní mezinárodní oblast v Evropě i na světě – Jizerská oblast tmavé oblohy
Přírodní

První mezinárodní oblast v Evropě i na světě – Jizerská oblast tmavé oblohy

Ze tmy se stal ohrožený druh: ubývá a je jí stále méně. Protože přirozeně tmavá noční obloha je kvůli umělému osvětlení čím dál vzácnější, začaly vznikat oblasti tmavé oblohy. Jsou to místa, kde se dá pozorovat noční obloha v plné kráse. V rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 vznikla česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy: první mezinárodní oblast v Evropě i první mezinárodní oblast tohoto druhu na světě.
Z Jizerské oblasti tmavé oblohy, vyhlášené v horské chatě Pyramida na Jizerce, je vidět stokrát víc hvězd než z velkoměst. V okolí nejsou ani velké vesnice: na naší straně je pouze Jizerka, na polské straně osada Orle a Chatka Górzystow. Světla z okolních měst a obcí navíc odstíní hřebeny Jizerských hor, a tak uvidíte Mléčnou dráhu a přibližně dva tisíce hvězd. To je velký rozdíl proti tomu, co je vidět odjinud: z měst jich bývá vidět asi dvě stě, z velkoměst s nočními zářícími ulicemi asi jen dvacet.

První oblast tmavé oblohy má rozlohu asi 75 kilometrů čtverečních a rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území dvou států. Na české straně sahá od Martinského údolí přes Václavíkovy Studánky a osadu Jizerka po horu Smrk, v Polsku pokračuje po Vysokém Jizerském hřebenu, obepíná Velkou Jizerskou louku a osadu Orle.

Po vzoru Jizerské oblasti tmavé oblohy vznikly další oblasti, třeba slovenský Park tmavé oblohy Poloniny, Manětínská oblast tmavé oblohy, česko-slovenská Beskydská oblast tmavé oblohy či polský Park hvězdného nebe Bieszczady. Oblastí nebo parků tmavé oblohy na světě stále přibývá; v současnosti jich je kolem stovky, z toho necelé čtyři desítky v Evropě.
 
7 věcí, které nevíte o… meteoritech

7 věcí, které nevíte o… meteoritech

Fascinující pohled na noční oblohu občas nabídne neobvyklé představení: jasný záblesk, který většinou rychle zmizí, ale někdy stopy po něm bývají vidět i několik hodin. Záhada? Kdepak, možná jste právě byli svědky pádu meteoritu. Co o tajemných poslech z vesmíru víme a nevíme, jak dobrodružné příběhy jejich pády provázejí a kde se na ně můžete podívat zblízka?

Výlet na kole okolo Jizery

Výlet na kole okolo Jizery

Tento krásný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Manětínská oblast tmavé oblohy Příroda

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Kde a kdy pozorovat letošní Perseidy?

Kde a kdy pozorovat letošní Perseidy?

Užijte si romantiku letních nocí a nejoblíbenější „kosmický ohňostroj“ roku – meteorický roj Perseidy! Padající hvězdy můžete pozorovat téměř do konce srpna. Perseidy, oblíbené objekty letního pozorování oblohy, se objevují od 17. července do 24. srpna, letošní maximum srpnového meteorického roje Perseid nastane mezi 12. a 13. srpnem. Za dobrého počasí zazáří 50-100 meteorů v každé hodině. Nejznámější meteorický roj se lidově nazývá Slzy svatého Vavřince podle světce, jenž byl umučen 10. srpna roku 258. Tehdy několik nocí po jeho popravě z nebe „padaly třpytivé slzy“. Nejlepší pozorování budete mít na městy neosvětlené obloze zejména mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. Kam se na pozorování létavic vydat vám prozradí Kudy z nudy.

Kde můžete zažít nejdelší zatmění Měsíce v tomto století?

Kde můžete zažít nejdelší zatmění Měsíce v tomto století?

"V noci z 27. na 28. července 2018 se odehraje nejočekávanější měsíční zatmění! Půjde o první úplné zatmění viditelné v České republice po velmi dlouhé době. Měsíc bude relativně vysoko nad obzorem a bude ponořen celý v zemském stínu 1 hodinu 43 minut. Delší zatmění nastane až za 105 let. Podle meteorologů by v pátek mělo být jasno až polojasno. Ideální čas pro pozorování bude 27. 7. 2018 mezi 21:30 až 23:13. Poslední obdobné, ale výrazně kratší, ""středové"" zatmění jsme mohli spatřit v červnu roku 2011, další se odehraje až v červnu roku 2029. "

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách Letní sporty

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Oblast s nejhustší tmou v České republice – Jizerka v Jizerkách

Oblast s nejhustší tmou v České republice – Jizerka v Jizerkách

Jizerská oblast tmavé oblohy je první oblastí tohoto druhu na území České republiky a první taková mezinárodní oblast na světě. Tma Jizerských hor není absolutní (ta už se v Evropě nenachází), ale je stále lepší než na většině území České republiky.

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu Příroda

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.). V Beskydech lze zažít úchvatný pohled na Mléčnou dráhu se spoustou tmavých oblastí.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.