ÚvodČeská nejPrůmyslCechy a řemeslná sdružení – organizace, které pečují o tradiční řemesla
Průmysl

Cechy a řemeslná sdružení – organizace, které pečují o tradiční řemesla

Cech je sdružení řemeslníků, které hájilo práva a zájmy svých členů, dohlíželo na jakost a cenu výrobků, na výchovu učedníků a skládání mistrovských zkoušek. I když jejich zlatou dobou by středověk, řemeslná sdružení podobná cechům existují dodnes.
Cechy vznikaly ve středověkých evropských městech hlavně během 13. až 17. století. Protože bránily obchodu a například nedovolovaly ve svých městech provozovat řemesla lidem, kteří nebyli členy cechu, postupně zanikly. Definitivní tečkou za jejich existencí byl v Rakouském císařství rok 1859 a zavedení oficiálního obchodního zákoníku.

Ve velkých městech mělo svůj cech prakticky každé řemeslo. Cechy si volily své předsedy a jejich zástupce, pro své členy zajištovaly různé služby včetně dobového zdravotního a sociálního pojištění. V městských kostelech můžete narazit na cechovní kaple, kde jednotlivé cechy vystavovaly na oltáři sochy svatých patronů svých řemesel, v muzeích v historických expozicích se dochovala řada cechovních památek – stejnokroje, kroniky, slavnostní prapory, korouhve, poháry, znaky či pečetidla.

Jeden z nejstarších známých cechů byl kamenický cech. První zmínka o organizaci kameníků v Čechách pochází z doby Karla IV. ze 14. století. Z novodobé historie známe například kamenický cech, založený roku 1883 v Podhorním Újezdě na Hořicku. Jeho patronem byl sv. Roch, cechovní prapor a kronika jsou uložené v hořickém muzeu. Z kamenického cechu se postupně vyvinul Svaz kameníků a kamenosochařů České republiky. Vznikl po první světové válce, po únoru 1948 zanikl a svou činnost obnovil po Sametové revoluci 1989. Podobně jako další profesní sdružení řemeslníků Svaz chrání práva a zájmy kameníků a kamenosochařů s cílem zachovat historickou tradici kamenického řemesla našich předků. Kromě toho svaz organizuje výstavy a zájezdy, pořádá odborná sympozia, a spolupracuje s odbornými školami, které vychovávají budoucí kameníky a kamenosochaře. Spolupracuje také s ostatními organizacemi ze sousedních států a zemí Evropské unie a je členem Evropského sdružení kameníků –  Eurorok.

Mezi další profesní a řemeslnická sdružení patří:
 
  • Asociace kuchařů a cukrářů České republiky, nejsilnější kuchařská stavovská organizace v Česku
  • Asociace výrobců lahůdek
  • Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů
  • Cech kamnářů České republiky
  • Cech klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky
  • Cech malířů, lakýrníků a tapetářů České republiky
  • Cech obkladačů České republiky
  • Cech podlahářů České republiky
  • Cech suché výstavby České republiky
  • Cech topenářů a instalatérů České republiky
  • Cech zedníků České republiky
  • České umění skla
  • Českomoravský svaz minipivovarů
  • Český Gastronomický Institut
  • Český kadeřnický institut
  • Český svaz pivovarů a sladoven
  • Český svaz zpracovatelů masa
  • Elektrotechnický svaz český
  • Kovářské společenstvo
  • Ovocnářská unie České republiky
  • Rybářské sdružení České republiky
  • Společenstvo kominíků České republiky
  • Svaz květinářů a floristů České republiky
  • Svaz pekařů a cukrářů v České republice
  • Svaz vinařů České republiky
  • Zelinářská unie Čech a Moravy
Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.

Asociace kuchařů a cukrářů České republiky a národní týmy – nejsilnější kuchařská stavovská organizace v Česku

Asociace kuchařů a cukrářů České republiky a národní týmy – nejsilnější kuchařská stavovská organizace v Česku

Svaz kuchařů jako cechovní organizace vznikl již v roce 1903. Nezapomněl na národní kořeny a navázal na umění starých mistrů kuchařů a cukrářů, ale současně vykročil vlastní cestou. Pod současným názvem Asociace kuchařů a cukrářů České republiky nyní v osmi regionálních pobočkách sdružuje přes 800 kuchařů a cukrářů z celé České republiky.

Tradice: zažijte tradiční i nové

Tradice: zažijte tradiční i nové

Objevte s portálem Kudy z nudy pestrý svět tradic a vydejte se za magickými příběhy ze starodávných časů a do míst, kde se daří udržovat starobylá řemesla. Česká republika skrývá neuvěřitelné poklady!

Ochutnejte Česko s CzechSpecials!

Ochutnejte Česko s CzechSpecials!

Nápaditá jídla vaříme už od dob králů. Hostiny našich králů byly pestré a originální. Stejně jako naše současná kuchyně. Přijeďte to zažít.

100 tipů, kam jít na pivo

100 tipů, kam jít na pivo

České pivo má mnohasetletou historii a tradice její výroby se dědí z generace na generaci. Prvním historickým dokladem souvisejícím přímo s výrobou piva je nadační listina prvního českého krále Vratislava II. pro vyšehradskou kapitulu z roku 1088. Nejprve byla výroba piva výsadou jednotlivců (např. měšťanů, šlechty), ve 14. století byly založeny cechy sladovníků a pivovarníků a výroba piva dále vzkvétala až do založení průmyslových pivovarů, které v tradici výroby českého piva pokračují dodnes. Na Kudy z nudy pro vás máme 100 tipů, kam jít na dobré pivo a zároveň poznat i jeho histori.

Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?

Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?

Tesaři, kuchaři, policisté, hasiči, cukráři, hostinští, malíři, lékárníci a další profese: ti všichni mají své ochránce a patrony. Na Kudy z nudy jsme zkusili vypátrat ty nejznámější i zapomenuté. Pojďte se s nimi seznámit a zjistit, kdo drží ochrannou ruku nad vaším koníčkem nebo zaměstnáním!

Městské muzeum a galerie Hořice Kultura

Městské muzeum a galerie Hořice

Městské muzeum bylo založeno v roce 1887 jako Archeologický a musejní spolek. Během své 130 leté existence muzeum shromáždilo unikátní sbírku s více než 40 000 předměty. Od roku 1942 sídlí v novorenesančních prostorech domu s pískovcovou fasádou od stavitele Františka Karažeje z roku 1877.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

IT specialista, manažer, vývojář aplikací, profesionální hráč PC her, youtuber, influencer – to jsou profese, které přineslo třetí tisíciletí. Spousta jiných oborů ale zanikla. Pojďme si zmapovat svět starých řemesel, s nimiž se v lepším případě seznámíte v muzeu… a v horším nikde. Zkrátka už neexistují.

Vidět a zažít #světovéČesko

Vidět a zažít #světovéČesko

Objevte Českou Kanadu, Moravské Toskánsko nebo České Švýcarsko! Na portálu Kudy z nudy jsme našli spousty fantastických míst z celého světa – a přitom jsou u nás doma, v místech, kam to máte docela blízko.

100 tipů na tradiční i netradiční festivaly 2024

100 tipů na tradiční i netradiční festivaly 2024

Rádi plánujete? Pořádně si naostřete tužku, vytáhněte diář a zapište si, kam letos vyjedete na ty nejzajímavější festivaly. Přinášíme vám celou stovku tipů na skvělé akce, kam se budete rádi vracet i v následujících letech. Milovníky dobrého jídla uchvátí gastro festivaly mnoha chutí na mnoha místech České republiky, světlem okouzlí Signal festival, nadšence pro divadlo a ohňostroje zřejmě bude čekat výlet do Brna, Ostravu rozezní nejen opera a za folklórem vás čeká cesta nejen na jižní Moravu. Záleží jen na vás, čím budete chtít rozptýlit stereotyp všedních dní.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?