ÚvodČeská nejVědeckéNanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce
Vědecké

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Dalo by se říci, že Technická univerzita v Liberci je Mekkou nanotechnologií. Jednou z hlavních osobností, díky kterým své pozice na poli nanovláken nebo nanočástic dosáhla, je profesor Oldřich Jirsák. Ten se svým týmem roku 2003 objevil způsob, jak vyrábět nanovlákna ve velkém, průmyslovou cestou.
V roce 2003 obletěla celý svět senzační zpráva: na Technické univerzitě v Liberci objevili technologický postup průmyslové výroby polymerních nanovláken a ve spolupráci s libereckou firmou Elmarco i unikátní technologii pro jejich výrobu, nanospider. Vedoucím univerzitního výzkumného týmu byl profesor Oldřich Jirsák (*1947).
 
Vlákna viditelná pouze pod mikroskopem a tisíckrát tenčí, než vlas se využívají například v medicíně (materiál pro umělé cévy, při léčbě popálenin či výrobě roušek; skrz materiál z nanovláken totiž neprojdou žádné bakterie ani viry, zato molekuly kyslíku se přes něj dostanou snadno). Nanovlákna, která odborníci považují za materiál třetího tisíciletí, se uplatňují i v leteckém, automobilovém a oděvním průmyslu, kde se z nich vyrábějí membrány do sportovní a pracovní obuvi nebo do outdoorového oblečení. Vzorek nanovlákna si můžete vyrobit ve libereckém science centru iQpark anebo ostravském Velkém světě techniky.
 

Plazmová tužka a nanovlákna Nanospider

Unikátní plazmová tužka je vynálezem brněnské Masarykovy univerzity z roku 2006. Mění absorpční schopnosti, opravuje defekty, nebo sterilizuje povrchy. Dají se s ní rozřezávat kachličky, lze ji ale použít i při chirurgických operacích. Na povrchu ošetřeného materiálu vytváří slabou, neviditelnou nanovrstvu odpuzující vodu. A při vysokých teplotách dokáže plazma vytvářet ornamenty například na glazuře nebo na dřevě nebo leptat povrchy. V roce 2010 se plazmová tužka stala důležitou součástí výroby nanovláken (tzv. technologie Nanospider vytvářející “pavučiny” z nanovláken).
 
Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

Unikátní český objev v iQparku

Unikátní český objev v iQparku

Jedinečnou možnost vyzkoušet vyrobit si nanovlákna nabízí od letošního roku první české science centrum iQpark. Demonstrační přístroj Nanospinner byl vyroben ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Pro školy připravil iQpark jedinečný lektorský program Nanovlákna. Během dvacetiminutového programu se žáci seznámí seznámí s technologií výroby nanovláken.

V Liberci můžete zjistit, co se aktuálně děje a zkoumá na fakultách místní univerzity

V Liberci můžete zjistit, co se aktuálně děje a zkoumá na fakultách místní univerzity

Badatelsky zajímavou rovnici vyřešila liberecká iQLANDIA. Dokázala totiž stávající expozici místní Technické univerzity pod názvem TUL spojit s jednou z nejmodernějších laboratoří, a tak vznikla TULaborka. Až do 12.3. je v iQLANDII otevřeno od 9.00 do 19.00 a v iQPARKU od 10.00 do 19.00.