ÚvodČeská nejZeměpisnéNejvětší rybník na světě a ve střední Evropě – rybník Rožmberk
Zeměpisné

Největší rybník na světě a ve střední Evropě – rybník Rožmberk

Rožmberk je rozlohou největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale i na celém světě. Je dokonce tak rozlehlý, že na jeho hladině lze pozorovat zakřivení zemského povrchu.
V mírné jihočeské krajině vznikaly v renesanční době velkolepé soustavy mělkých umělých vodních nádrží, propojených důmyslně zbudovanými kanály (Zlatá stoka, Nová řeka). Sloužily především pro chov ryb – český kapr byl odedávna pochoutkou vyhlášenou i na královských dvorech. 

Rozloha vodní plochy je 489 ha (Katastrální výměra je 677 ha) a maximální hloubka je 6,2 m. Délka hráze Rožmberka je 2 430 m, šířka u paty 55 m, v koruně 13,5 m a výška 11,5 m. Rybník má objem vody 6,2 mil. m³ a leží v nadmořské výšce 427 m.

Jeho světové prvenství je bráno podle určité definice, kdy se pod pojmem rybník rozumí lidmi postavené zařízení, opatřené hrázemi, umožňující potřebné manipulace (napouštění, vypouštění vody, apod.) a určené primárně pro chov ryb. Ve světle této definice je Rožmberk největší ve své kategorii na světě.
 

Ohromující dílo Jakuba Krčína

Jakub Krčín se v roce 1584 rozhodl, že postaví pod Třeboní velký rybník. Mělo to být něco ohromujícího, co doposud nikdo nedokázal. Důvod stavby souvisel s prastarým problémem – jarní a podzimní vodou na Třeboňsku. Snaha zmírnit nebezpečí opakujících se záplav vedla Krčína k tomu, aby oprášil starou myšlenku vybudovat rozsáhlé vodní dílo, které by bylo schopno pojmout zrádné povodňové vody řeky Lužnice. Před stavbou Rožmberka ale musel ještě Jakub Krčín vybudovat odlehčovací kanál, který by pomohl regulovat vodu přicházející do vznikajícího rybníka z řeky Lužnice. Tak vznikla Nová řeka pro odvádění části vody do řeky Nežárky.

Stavba největšího rybníka na světě, Rožmberka, trvala pouhých šest let mezi roky 1584 a 1590. Veliká změna byla v tom, že vedle námezdních dělníků tu pracovali i poddaní z okolních vsí. Denně bylo na stavbě až 800 lidí. Pracovalo se bez mechanizace, jenom obvyklým selským a tesařským náčiním. Nečekaný problém se objevil až v závěru prací, kdy už byla takřka napuštěna hladina. Najednou praskla hráz a začala se sunout. Narychlo bylo sehnáno 1600 lidí, kteří bez oddechu po čtrnáct dnů pracovali, až díru zacelili a Rožmberk mohl být znovu napuštěn.
Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.

Milujete léto a vodu? Relaxujte na břehu rybníka!

Milujete léto a vodu? Relaxujte na břehu rybníka!

Vychutnejte si odpočinek na břehu rybníka nebo aktivně sportujte na loďce či surfu. České i moravské rybníky nabízí širokou škálu rekreačních aktivit a jsou ideálním místem pro relaxaci, aktivní odpočinek a příjemné rodinné dovolené. Nechte se inspirovat tipy Kudy z nudy a užijte si skvělé léto u vody.

Na Světový den rybářství se vypravte za rybami

Na Světový den rybářství se vypravte za rybami

27. červen je již od roku 1985 určen jako Světový den rybářství (a chovu ryb vůbec). Od roku 2001 je tento svátek dokonce pod oficiální záštitou OSN. Primárním cílem ustanovení tohoto svátku bylo upozornit na nutnost ochrany rybích populací s důrazem na dlouhodobou udržitelnost. Pokud i vy patříte k milovníkům rybaření, vyrazíte nejspíš s pruty k vodě. Ostatním milovníkům ryb a života v našich řekách, rybnících a jezerech doporučujeme navštívit akvária, kde se s obyvateli našich vod setkáte "tváří v tvář", naučné stezky, sádky a další místa, kde se to rybami jen hemží. Všem rybářům přejeme Petrův zdar!

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Kouzelná městečka, pivovary i útulné hospůdky, zoologické zahrady a domácí i exotická zvířata, fantastické výhledy i hrady a zámky, které se rozhodně neukládají k zimnímu spánku: to všechno nabízejí jižní Čechy. Kam se můžete vypravit za těmi nejlepšími zážitky? A kde objevíte i méně známé jihočeské památky?

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Třeboňska, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Třeboňska, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Malebná krajina Třeboňska s unikátní sítí rybníků, rozlehlými borovými lesy, vzácnými rašeliništi, historickým městem Třeboň a zachovalou vesnickou architekturou patří mezi nejkrásnější oblasti jižních Čech. Díky mimořádně cenným přírodním lokalitám byla na podstatné části Třeboňské pánve vyhlášena CHKO Třeboňsko, která je současně i biosférickou rezervací. Poznejte kraj unikátních přírodních krás i nádherných architektonických památek!

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka Letní sporty

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třeboně

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třeboně

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa jihočeské Třeboně. Centrum českého rybníkářství je fotografům místo zaslíbené. Nádherné přírodní scenérie střídají architektonické památky nebo lázeňská místa. Zvládnete tu spoustu fotografických cvičení, jako je zachycení zrcadlení na hladině rybníka, cyklista v pohybu anebo pohlednicová fotografie.

Odnesl Krčína čert anebo objevil tajemství nesmrtelnosti?

Odnesl Krčína čert anebo objevil tajemství nesmrtelnosti?

Recept na výrobu zlata, elixír věčného mládí anebo jiné tajné nauky a kejkle? Co asi vedlo Jakuba Krčína z Jelčan (1531–1604), jehož známe především jako rožmberského regenta a spoluatora třeboňské rybniční soustavy, k vybudování alchymistické laboratoře na renesanční tvrzi v Křepenicích?

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Největší, nejdelší, nejužší, nejmladší, nejstarší, nejvzdálenější… každé místo by rádo něčím vyniklo. Některým se to daří, jiná si vymýšlejí vlastní NEJ anebo se snaží začlenit do jakýchkoliv žebříčků. Na Kudy z nudy jsme pro vás zmapovali tuzemské giganty, rekordmany a držitele rozmanitých titulů.

Podzimní výlovy jihočeských rybníků tradičně zahájí výlov rybníka Rožmberk

Podzimní výlovy jihočeských rybníků tradičně zahájí výlov rybníka Rožmberk

V roce 2023 opět vydá své bohatství největší český rybník Rožmberk. Rybářství Třeboň na výlovu předvede vrchol tradičního rybářského řemesla – zátahy a vlastní výlovy. Vylovené ryby budou v prodeji na hrázích rybníků i několika dalších místech. Výlov největšího českého rybníka Rožmberka je naplánován od 13. – 15. října. Třeboňští rybáři na něj zvou nejširší veřejnost.

Kalendář 2024: Podzimní výlovy rybníků 2024

Kalendář 2024: Podzimní výlovy rybníků 2024

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.

Naučná stezka Okolo Třeboně Příroda

Naučná stezka Okolo Třeboně

Naučná stezka Okolo Třeboně vytváří uzavřený okruh, který je 39 km dlouhý a je na něm umístěno 22 zastávek, vybavených informačními tabulemi. Tyto tabule podávají informace o celém Třeboňsku, jak z hlediska přírodního, tak i historického. Stezka je vhodná pro pěší či horská kola.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Na jihu Čech začaly podzimní výlovy, které potrvají až do listopadu. Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje na podzim vylovit asi 250 rybníků . Společnost hospodaří hospodaří na 440 rybnících o celkové výměře 8000 ha. Roční produkce ryb činí cca 3 200 t, z toho 90 % kapra a 10 % vedlejších druhů ryb (lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik, bílá ryba a okoun). V roce 2024 budou výlovy probíhat na rybnících Ponědražský, Záblatský, Velký Tisý.

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Letní počasí láká ke koupání a navíc – jižní Čechy a rybníky, to je téměř synonymum. Ale ruku na srdce, kolik jihočeských rybníků a tůní opravdu znáte? Vydejte se na jejich průzkum s portálem Kudy z nudy. A nezapomeňte si s sebou ručník a plavky!

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.