Skryje

Křivoklátsko není jen krajem Oty Pavla, zamiloval si je také francouzský přírodovědec, geolog a paleontolog Joachim Barrande. S jeho jménem jsou spojené zejména Skryje, kde kromě paleontologického muzea můžete navštívit třeba zříceninu hradu Týřov anebo půvabná Skryjská jezírka.

Skryje: světové naleziště fosilií

Vesnice uprostřed hlubokých lesů Křivoklátska patří mezi proslulá naleziště fosilií. Pomohla tomu náhoda: když se v první polovině 19. století plánovala stavba koněspřežky z Prahy údolím Berounky do Plzně, projektování a vyměřování prováděl francouzský inženýr Joachim Barrande. Na železnici nakonec nedošlo, ale Barrande objevil v okolí Týřovic a Skryjí půl miliardy let staré zkamenělé zbytky mořských živočichů. Jejich průzkumem se zabýval až do konce života a položil tak základy české paleontologie. Jeho objevům se věnuje skryjský Památník Joachima Barranda, pobočka Muzea T.G.M. v Rakovníce.
 

Kolem Skryjí za trilobity

Trilobita, jednoho z vyhynulých prvohorních živočichů, si neprohlédnete jen v památníku. Objevuje se i na obecním znaku, v názvu skryjského penzionu a po stopě trilobita vede dokonce i okružní naučná stezka. Začíná v centru Skryjí u kostela sv. Archanděla Michaela a prochází přes lokality, kde dodnes můžete objevit nejrůznější zkameněliny. Informační panely doplňují komiksy, prolézačky, kukátka a jiné atrakce pro děti.
 

Toulky za krásami Křivoklátska

Ze Skryjí se snadno dostanete na místa, která patří k nejkrásnějším na Křivoklátsku. Podél Berounky dojdete ke zřícenině hradu Týřov, jehož vzor našli stavitelé ve francouzských kastelech. Jižně od obce v údolí Zbirožského potoka objevíte Skryjská jezírka, romantický úzký kaňon s několika jezírky a vodopádem. Vypravit se můžete také na prohlídku malé vodní elektrárny ve Šlovicích a na své si přijdou i cyklisté, podél řeky například vede cyklotrasa směrem ke královskému hradu Křivoklátu.