Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Pražský hrad je odvěkým symbolem českého státu, nejvýznamnější českou památkou a zároveň jednou z nejdůležitějších kulturních institucí. Byl založen pravděpodobně již někdy kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším užívaným hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 000 m² a je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb z různých období, od nejstarší zástavby z 10.stol. až po moderní architekturu 20. a 21.stol.
Pražský hrad je návštěvníkům otevřen celoročně a vidět mohou: Starý královský palác, stálou expozici Příběh Pražského hradu, Baziliku sv. Jiří, Ústav šlechtičen, Zlatou uličku s věží Daliborkou, Obrazárnu Pražského hradu, Prašnou věž a Svatováclavskou vinici. Poznejte historii České země i vy!
Budovy Pražského hradu zastupují všechny architektonické styly minulého tisíciletí. Dominantní stavbou areálu Pražského hradu je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, která je také místem odpočinku mnoha českých králů a jsou zde uloženy také české korunovační klenoty. Základní kámen položil roku 1344 Karel IV. V souvislosti povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Hlavním architektem byl Matyáš z Arrasu, později po jeho smrti pak Petr Parléř. Některé objekty můžete navštívit s profesionálním hradním průvodcem, v rámci celoročních prohlídek a jiné pouze v rámci sezonních.
Co lze na Pražském hradě vidět?
Dalšími návštěvnickými objekty areálu hradu jsou např. Bazilika sv. Jiří, Rožmberský palác, Starý královský palác, Prašná věž (Mihulka), expozice Příběh Pražského hradu, Zlatá ulička s věží Daliborkou nebo Obrazárna Pražského hradu. Ty jsou přístupné od 9:00 do 17:00 hodin. Velmi navštěvovaná je také Jízdárna Pražského hradu, v současnosti významná pražská výstavní síň, kde jsou pravidelně pořádány výstavy nejvýznačnějších umělců. Naopak mezi nepřístupné památky patří Kaple sv. Kříže, kostel Všech svatých je otevřen pouze v době konání bohoslužeb.
Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá vždy v 12:00 hodin na 1. nádvoří, střídání na stanovištích probíhá každou celou hodinu od 7:00 do 20:00 hodin.
Zahrady Pražského hradu jsou otevřeny od 1. března do 30. listopadu od 10:00 do 18:00 hodin. Jelení příkop je otevřený celoročně.
Dům sokolníka: I na Pražském hradě jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je nenápadný sokolnický domek v původní zástavbě jízdárenského dvora. Žil v něm sokolník, hlídač příkopu i kaprál místní vojenské posádky. V současnosti je dům neobydlený, ale to se změní. V minulých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí za pomoci restaurátorů a v roce 2019 se tu otevřela expozice věnovaná sokolnictví.
Návštěvnické okruhy Pražským hradem
- Základní okruh: Starý královský palác, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička,
Katedrála sv. Víta
- Stálé expozice: Příběh Pražského hradu, Obrazárna Pražského hradu, Rožmberský palác, Stálá expozice Hradní stráže
- Vyhlídková věž katedrály sv. Víta
Stálá nabídka komentovaných prohlídek
Specializované ranní a večerní prohlídky bez davů
Chcete zažit návštěvnické objekty Pražského hradu bez davů a front? Pak si domluvte prohlídku ve zvláštních časech, které umožní prohlédnout si Katedrálu, Starý královský palác a Zlatou uličku bez přítomnosti veřejnosti. Cena za ranní či večerní prohlídku v návštěvnických objektech bez přítomnosti veřejnosti je stanovena na 1000 Kč za osobu nebo minimálně 10 000 Kč za termín v případě zájmu menšího množství osob. Součástí ceny prohlídky je okruhová vstupenka a hodinová služba průvodce Správy Pražského hradu.