ÚvodAktualityPředjarní výstavy květin: vzácné kamélie, orchideje a masožravky v zahradách i muzeu
Zážitky

Předjarní výstavy květin: vzácné kamélie, orchideje a masožravky v zahradách i muzeu

Do skleníků a botanických zahrad se dá chodit celý rok, ale co když se nám líbí květiny, které kvetou jen několik týdnů či dokonce dnů v roce? Právě teď, kdy běžné zahrady spí zimním spánkem, přichází jejich čas – vydejte se s portálem Kudy z nudy obdivovat kamélie a orchideje.

Unikátní odrůdy kamélií na rájeckém zámku

kamélieZámecké skleníky v Rájci nad Svitavou ukrývají skutečný poklad: největší sbírku kamélií v zemi. K vidění tu jsou čtyři stovky odrůd a dokonce i dvě stě let staré keře, ovšem zdejší zahradníci šlechtí i nové odrůdy a společně s hyacinty, primulemi a dalšími jarními květinami je nabízejí k prodeji. Vydat se sem můžete od 1. března do 10. března, kdy bude výstava květin v zámeckých interiérech. Výstava je od 9 otevřená vždy od 9 do 15 hodin.
 

…a v kroměřížské Květné zahradě

KroměřížPodobně vzácnou sbírku kamélií jako v Rájci mají také v Kroměříži. Výstava Kamélií ve skleníku Květné zahrady potrvá od 3. do 25. února. Podívat se sem můžete denně od 9 do 16:00 hodin, vstupné na výstavu je zahrnuto ve vstupu do samotné zahrady. Lístek pro dospělé stojí 140 korun, pro děti, studenty a seniory 110 korun.
 

Orchideje a zimní květy v Liberci

orchidejeBotanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, se v zimním období chlubí svými tropickými rostlinami, zejména orchidejemi. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice. Najdete zde "motýlkové" orchideje Phalaenopsis, tropické orchideje rodu Oncidium, voňavé Lycaste i vysokohorské láčkovky z asijských tropů.

Za exkluzivní podívanou v botanické zahradě lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd kvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné. Otevřeno je denně od 8 do 16 hodin, vstupné stojí 140 korun pro dospělé, děti a důchodci zaplatí 70 Kč.
 

PET Tropicana v Botanické zahradě v Troje

Každý rok jsme byli zvyklí na výstavu orchidejí v Botanické zahradě v pražské Troje, letos nás však zahrada překvapila výstavou PET TropicanaAž do 7. dubna můžete ve skleníku Fata Morgana vidět umění, na 130 objektů, rostlin, hub a zvířat, které vytvořila umělkyně Veronika Richterová z nasbíraných plastových nápojových lahví.

Fantastická díla z výstavy NOVÁ PET TROPICANA obohatí i oblíbené komentované večerní prohlídky skleníku Fata Morgana. Součástí přehlídky budou komentované prohlídky a workshopy s Veronikou Richterovou. Výstava upozorňuje na význam recyklace a udržitelnosti. 
 

Orchideje, masožravky a další rostliny v Jihočeském muzeu

Od 16. února do 3. března můžete zavítat do Jihočeského muzea v Českých Budějovicích na výstavu orchidejí, masažravec a dalších rostlin. Na výstavě si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Těšit se můžete na stovky kvetoucích orchidejí, které oslní pestrobarevnými květy všemožných tvarů, barev a vůní. Např. Vanda je královnou všech orchidejí. Dokáže žít bez substrátu pouze ze vzdušné vlhkosti a vykvétá v nejrůznějších barevných kombinacích, např. nádhernými modrými květy. 
 

Předjaří na Pražském hradě

Za květinami můžete vyrazit i na Pražský hrad, kde se od 7. do 17. března koná v Empírovém skleníku v Královské zahradě výstava Předjaří: Pokušení smyslů. Vedle radostné oslavy očekávaného jara výstava připomene, že květiny nejsou pouze symbolem čistoty, krásy a lásky, ale také smyslového pokušení a pomíjivosti. Výstava navazuje na tradici, kdy se propojují květiny a umění, tentokrát se můžete těšit na mladé české umělce. Vstupné vyjde na 50 korun. 

10 tipů, kde objevíte krásné velké skleníky
Džungle, která nespí – večerní provázení skleníkem Fata Morgana

6. 12.7. 12.
Džungle, která nespí – večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno Památky

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Jednotlivé části zahrady reprezentují různé zeměpisné oblasti výběrem charakteristických rostlin. Systém rostlin, kde jsou druhy uspořádané podle čeledí.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Sbírkové skleníky Olomouc Příroda

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR Příroda

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě Příroda

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Produkční zahrady Pražského hradu Příroda

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady na Pražském hradě, které jsou kvůli bezprostřednímu sousedství obydlí prezidenta republiky přístupné pouze dva dny v roce, se rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Jedna polovina slouží jako ovocný sad s rybníkem a druhá polovina jako produkční část pro záhony a skleníky.

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně Příroda

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Botanická zahrada Teplice Příroda

Botanická zahrada Teplice

Teplická botanická zahrada, jediná pod Krušnými horami, v blízkosti lázeňského parku a v sousedství Písečného vrchu a Janáčkových sadů je skvělým místem pro všechny generace. Venku je možné relaxovat, popíjet kávu a poznávat světové zajímavosti!