ÚvodAktualityAktivní dovolená: motosport, motocyklistické a automobilové závody a legendární závodníci
Zážitky

Aktivní dovolená: motosport, motocyklistické a automobilové závody a legendární závodníci

Poslechněte si audio verzi článku
Plochodrážní stadion Markéta, Masarykův okruh v Brně, legendární trať v Hořicích, Pardubice a Zlatá přilba anebo kolébka českého motokrosu ve Stříbře: to všechno jsou místa, kde se psala historické českého motosportu. Kdy a kde se vlastně konaly první závody automobilů a motorek u nás a ve světě, a kde se závodí dnes? Pojďte se s motoristickým sportem seznámit na Kudy z nudy!
Za slovem motosport nebo motorsport se skrývá řada sportovních odvětví, která využívají všechno, co má motory. Závodí se v moderních i historických automobilech, na motorkách, s náklaďáky i tahači, motokárami, sekačkami, vznášedly, loděmi, čluny, traktory, kombajny i sněžnými skútry.



První motoristické závody se zrodily společně s vynálezem automobilů a motorek. Vlastně je jedno, jestli za vynálezce prvního motocyklu budeme považovat Louise-Guillaume Perreauxe, který si v roce 1869 nechal patentovat koncept jízdního kola poháněného párou, anebo Gottlieba Daimlera a Wilhelma Maybacha, kteří v roce 1885 vyrobili motocykly poháněné benzínem a petrolejem. S auty je to jednodušší: za první automobil poháněný spalovacím motorem je považovaný Benzův patentní motorový vůz číslo 1, vyrobený v roce 1886 Carlem Benzem. Pro Čechy to začalo v roce 1897, když byl v Kopřivnici roku 1897 vyroben první vůz Präsident, a v roce 1899, kdy Václav Klement a Václav Laurin předvedli veřejnosti svůj první motocykl. Kolébkou motosportu je Francie, kde se 22. července 1894 uskutečnil na trati z Paříže do Rouenu vůbec první automobilový závod na světě.
 

Není motorka jako motorka

Automobily i motorky s námi zkrátka žijí už pěkně dlouho, a stejně dlouho se na nich také závodí. Zdaleka nejde jen o závody v rychlosti, ale také do vrchu, ve vytrvalosti, ve zručnosti, orientaci, pravidelnosti nebo o nejkrásnější skoky a triky. Samozřejmě se podle svého využití liší i závodní stroje: podobně jako existuje spousta kategorií automobilového sportu a každá má svá vlastní pravidla a nařízení, mezi motorkami rozlišujeme mopedy a malé motocykly, skútry, cestovní, terénní a enduro motocykly, cruisery, choppery a scramblery, závodní silniční motocykly a plochodrážní motocykly, kaskadérské motocykly a další.


 

Motocyklové závody v Pacově

Jedna z rozšířených motorkářských legend tvrdí, že myšlenka na založení mezinárodní motocyklové federace se zrodila u nás, v Pacově. Mezinárodní federace motocyklistů sice byla oficiálně založena v prosinci 1904 v Paříži na prvním kongresu FIM, a ve Francii na dourdanském okruhu se také jely první dva závody, první z nich ještě před oficiálním založením federace. Když se ovšem o dva roky později konaly první mezinárodní závody Coupe Internationale, jely se na území Rakouska-Uherska, a právě na Pacovském okruhu. Domácí jezdci tu ale závodili už o rok dřív, kdy se v Pacově jely kvalifikační vylučovací závody pro Dourdan.

Na webu města Pacova se milovníci motocyklové historie dočtou, že závod se na Pacovském okruhu jel 8. července 1906 za účasti firem ze čtyř zemí a deseti závodníků, po třech z Anglie, Francie a Rakouska, Německo zastupoval jediný závodník. Trať okruhu měřila 62,2 km, start a cíl byly jihozápadně od Pacova na silnici k Táboru. Závod měl tři kola, dokončili jej pouze čtyři jezdci a celkový výsledek byl jednoznačný pro Rakousko. Vítězem se stal Nikodém, druhé místo obsadil Obruba (oba Češi), třetí skončil Angličan H. Collier a čtvrtý dokončil závod Němec Retienne. Další závod o mezinárodní závod o Coupe Internationale se sice již nikdy nekonal, ovšem vrcholnou sportovní i společenskou událost dodnes připomíná stálá výstava Pacov a motocyklový sport v Městském muzeu Antonína Sovy, motokrosové závodiště na Propadě, veterán rallye a další akce. Slávu Pacovského okruhu připomíná rovněž pamětní deska osazená v roce 2006 na hostinci Na Panské.
 

Mistrovství světa silničních motocyklů: motorky tu byly první

Také nejstarší motoristické mistrovství světa patří motorkám: první ročník Mistrovství světa silničních motocyklů se konal již v roce 1949, zatímco mistrovství světa Formule 1 bylo založeno o rok později. I když závody nikdy nevyhrál žádný z českých jezdců, fandové motoristického sportu jistě znají jména jako František Šťastný, Gustav Havel, Bohumil Staša a Stanislav Malina, Filip Salač, Karel Abraham či Jakub Kornfeil.

Stejně jako se mění stroje, mění se i pravidla a závodní dráhy: už od konce osmdesátých let minulého století se Mistrovství světa silničních motocyklů jezdí na bezpečných specializovaných automotodromech a uzavřených závodních okruzích. Dříve převažovaly dočasné přírodní a městské okruhy, včetně slavné Tourist Trophy na ostrově Man nebo závodů na trati Velké cenyBrně. Právě tam se jezdívaly závody Grand Prix ČR v rámci MotoGP mezi roky 1965 až 1982. Po dokončení závodního Masarykova okruhu se závody přesunuly do lesů nad Brno.



Česká republika ale drží zajímavé prvenství: po závodní trati TT Circuit AssenNizozemskuAutomotodrom Masarykův okruh na kontě nejvíc závodů motocyklového šampionátu v historii tohoto sportu. Od roku 2025 se závody Grand Prix ČR na Masarykův okruh po několikaleté přestávce vrací, novým pořadatelem bude Autoklub ČR a nový majitel Automotodromu Brno.
 

Zajímavosti o motosportu

  • Kolébkou českého motokrosu je Stříbro. Na zdejší motokrosové trati se 18. července 1948 jel vůbec první oficiální motokrosový závod na území tehdejšího Československa.
  • Legendou první republiky se stala automobilová závodnice Eliška Junková. Vydejte se s ní a Kudy z nudy na výlet po trati slavného závodu ze Zbraslavi do Jíloviště.
  • Určitě znáte jméno Karel Loprais. S jedním z nejúspěšnějších závodníků slavné soutěže Rallye Dakar a jeho úspěchy se podrobně seznámíte v Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Jednu z největších osobností českého motoristického sportu si můžete připomenout také v Jeseníkách společně s účastníky jízdy Trofeo Niké, které se Loprais coby fanoušek veteránů pravidelně účastnil.
  • Na Kudy z nudy nás závody a nejlepší motoristické akce baví! Nabídneme vám třeba tradiční motocyklový závod Jarní cena Brna & International sidecar Trophy, který se jezdí na Automotodromu v Brně.
  • Součástí Rallye Šumava bývá také mistrovství Evropy historických vozů Historic Vltava Rallye.
  • Populární je i Rallye Český Krumlov, Bohemia Rallye v Mladé Boleslavi, Barum Czech Rally Zlín a Ecce homo na trati ve Šternberku, tradiční mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu.
  • Plochodrážní okruh na Markétě v Praze je jediný stadion, který bez přestávky už desítky let hostí závody mistrovství světa na krátké ploché dráze seriálu FIM Speedway Grand Prix, Memoriál Luboše Tomíčka a další závody.
  • Na závodní trati v Hořicích se jezdí už od roku 1936, a každý rok se tu koná legendární závod 300 zatáček Gustava Havla. Historii motocyklových závodů přibližuje i Muzeum Czech Road Racing. A rarita? Na okruhu sice není 300 zatáček, protože se sčítaly zatáčky z více kol, ale od roku 1936, kdy se jel první oficiální závod, je okruh až na jednu zatáčku stále stejný. Hořicím to závidí celá Evropa, protože se tak dají porovnávat časy Gustava Havla a současných závodníků.
  • Na trati v Kramolíně u Nepomuku se jezdí Mistrovství světa v sajdkárkrosu.
  • Na Autodromu v Mostě se již přes třicet let jezdí Czech Truck Prix, závod evropského šampionátu tahačů. V posledních letech jej doplňují závody evropské NASCAR Whelen Euro Series.
  • V Pardubicích se každý rok koná Zlatá přilba města Pardubic, tradiční plochodrážní mítink světového významu a nejstarší plochodrážní závod na světě.
  • Hledáte další závody? Podívejte se na Kudy z nudy do kalendáře motoristických závodů, akcí, srazů a veletrhů.
  • Pro milovníky veteránů máme tipy na srazy veteránů, burzy, spanilé jízdy a akce, kde si prohlédnete krásné staré stroje.
Plochodrážní stadion Markéta v Praze 6 Letní sporty

Plochodrážní stadion Markéta v Praze 6

Stadion, na němž se každoročně odehrává celá řada domácích i mezinárodních závodů zařadil Prahu už ve 30. letech 20. století mezi úzkou řadu měst disponujících na svém území plochou dráhou. Nachází se na Praze 6 mezi Břevnovským klášterem a oborou Hvězda.

Depo Moto Art – galerie motorismu a umění v Plzni Kultura

Depo Moto Art – galerie motorismu a umění v Plzni

Depo Moto Art v Plzni – galerii motorismu a umění najdete v bývalé trolejbusové hale bývalých dopravních podniků. Naleznete zde nejen historické automobily a motocykly, ale i sochy, fotografie nebo květiny.

Středoevropská rally v Česku

17. 10.
Středoevropská rally v Česku

Mistrovství světa FIA v rally (WRC) je sportovní událost nejvyšší úrovně, kterou sledují fanoušci po celém světě a představí region tří zemí celosvětovému publiku. Shakedown na okraji Prahy rozšiřuje možnosti českých fanoušků vidět nejlepší piloty světa v akci.

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.

Motorsport Aréna Hořovice Zážitky

Motorsport Aréna Hořovice

Motorsport Aréna Hořovice nabízí široké portfolio motokár a pestrou dráhu pod širým nebem, připravenou za každého počasí. Vyžití zde najde rodina s dětmi i zkušený jezdec. Čeká na vás spousta zábavy a adrenalinu, to všechno s velkým důrazem na bezpečnost.

55. Memoriál Luboše Tomíčka

7. 10.
55. Memoriál Luboše Tomíčka

55. ročník Memoriálu Luboše Tomíčka, který se i letos tradičně uskuteční na plochodrážním stadionu Markéta. Závod je nejstarším mezinárodním motocyklovým podnikem v Praze.

Kalendář 2024: Srazy veteránů, burzy, spanilé jízdy a akce, kde si prohlédnete krásné veterány

Kalendář 2024: Srazy veteránů, burzy, spanilé jízdy a akce, kde si prohlédnete krásné veterány

Máte rádi staré automobily, obří nablýskané americké veterány anebo vozy jak vystřižené z filmů pro pamětníky? Zajímají vás motoristické akce, veteránské a motoristické burzy, výstavy, festivaly a setkání? Vypravte se na některou z akcí z kalendáře portálu Kudy z nudy: nabízí to nejlepší, co fandové mohou vidět a zažít.

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kultura

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Prague Car Festival

26. 10.27. 10.
Prague Car Festival

Třináctý ročník akce evropského významu nabídne vystavovatelům i návštěvníkům jedinečnou podívanou na široké spektrum unikátních automobilů a motocyklů. Výstava spojuje oblasti upravených a sportovních vozů, světa motorsportu a historie vozidel.

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu Kultura

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu

Zajímají vás auta, která brázdila naše silnice v éře socialismu? Padesát takových exponátů z doby od 50. do konce 80. let 20. století si můžete prohlédnout v Terezíně. Nechybí ani dobové motocykly, vozy Tatra a zahraniční auta četně Wartburku, Trabantu, Dacie, Lady či Moskviče.

Kalendář akcí 2024: Motosrazy, motoakce a tipy na motoristické veletrhy

Kalendář akcí 2024: Motosrazy, motoakce a tipy na motoristické veletrhy

Máte rádi motorky, auta, čtyřkolky a všechno, co k nim patří? Pak si nenechte ujít zajímavé akce, veletrhy a motorkářské srazy v roce 2024. Velkými událostmi jsou výstava Bond in Motion, veletrh Motosalon, slavnost Legendy, každoroční Prague Harley Days a mnoho dalších skvělých akcí.

Karel Loprais – jeden z nejúspěšnějších závodníků slavné soutěže Rallye Dakar

Karel Loprais – jeden z nejúspěšnějších závodníků slavné soutěže Rallye Dakar

Karel Loprais (4. března 1949, Ostrava – 30. prosince 2021, Nový Jičín) byl český automobilový závodník a šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů. V roce 2017 získal za reprezentaci České republiky státní vyznamenání, medaili Za zásluhy.

Veletrh Motocykl Praha 2025

6. 3.9. 3.
Veletrh Motocykl Praha 2025

Tradiční motoristická výstava Motocykl 2025 se bude konat na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech a to 6. – 9. 3. 2025.

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

Mladoboleslavská společnost Škoda Auto patří k automobilkám s nejdelší tradicí světě. V letech 2020 a 2021 si připomněla řadu zajímavých výročí: 125 let od svého vzniku, 120 let od zahájení úspěšného působení ve světě motorismu, 115 let od okamžiku, kdy představila svůj první automobil, 40 let od vítězství kupé Škoda 130 RS v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích a také 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.

České značky: JAWA a František Janeček

České značky: JAWA a František Janeček

Značka, která patřila mezi české rodinné stříbro, je spojená se jménem průmyslníka a konstruktéra Františka Janečka. Zakladatel firmy se narodil před 140 lety, v roce 1878, ovšem motorky původně vyrábět nechtěl. Příběh značky Jawa začal v roce 1922 výrobou granátů a ručních zbraní.

7 věcí, které nevíte o… našich automobilkách a automobilech

7 věcí, které nevíte o… našich automobilkách a automobilech

Když se řekne Tatra, Škodovka nebo Praga, fandové motorismu ví, že bude řeč o autech. Projeďte se s portálem Kudy z nudy legendárními českými vozy, moderními i letitými, které nás dodnes uchvacují svými příběhy i elegantními liniemi. A připravte se na to, že to bude fakt jízda!

Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Přestože Eliška Junková (16. listopadu 1900 Olomouc – 5. ledna 1994 Praha) usedala za volant závodních vozů pouhých pět let, dodnes se o ní mluví jako o nejlepší české závodnici všech dob. Mezi její největší úspěchy patří první místo ve Velké ceně Německa na Norimberském okruhu (1927) a pátá pozice na Targa Florio (1928), tehdy nejtěžším závodě na světě; dvě třetiny závodu ovšem vedla.

Po stopách závodu Zbraslav – Jíloviště a po stopách Elišky Junkové

Po stopách závodu Zbraslav – Jíloviště a po stopách Elišky Junkové

Eliška Junková-Khásová, narozená jako Alžběta Pospíšilová (16. listopadu 1900, Olomouc – 5. ledna 1994, Praha), byla česká automobilová závodnice. Závodila na vozech Bugatti, a to nejprve jako spolujezdkyně svého manžela Čeňka Junka a posléze sama. V poměru k úctyhodně dlouhému životu byla závodní kariéra nejslavnější a nejúspěšnější české automobilové závodnice Elišky Junkové neuvěřitelně krátká. Žena, o níž se ve třicátých letech psalo jako o královně volantu.

Automotodrom Brno Letní sporty

Automotodrom Brno

Slavný Masarykův okruh hostuje každoročně Mistrovství světa motocyklů. Příznivci motosportu se však na okruh nemusí dívat pouze z tribuny – trať si lze vyzkoušet na vlastní kůži při tzv. jízdách pro veřejnost.

Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel

Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel

Motorová vozidla změnila svět. Když se objevily první automobily a motocykly, byl to učiněný zázrak, na který všichni jenom nevěřícně hleděli. Kupodivu s těmi automobilovými pradědečky to tak zůstalo nezměněno až do dnešních dnů. I dnes vzbuzují úžas a údiv nad svou krásou. Za veterány se proto dnes platí zlatem, a když někde nějaké mají, jezdí se na ně dívat lidé z dalekého okolí. Nechejte se tedy dnes inspirovat našimi tipy a udělejte si výlet za krásnými automobily, které voní olejem a dávno zašlými časy.

Auto moto muzeum – Oldtimer Kopřivnice Kultura

Auto moto muzeum – Oldtimer Kopřivnice

Zavítejte do nového muzea historických vozidel a motocyklů v Kopřivnici, ve kterém objevíte svět veteránů převážně z počátku minulého století.

Autodrom Most Zážitky

Autodrom Most

V areálu autodromu se nabízí aktivity v oblasti motorsportu, bezpečnosti a také rodinné a firemní eventy. Areál je možné si i pronajmout na vlastní akce, a to buď jako celek, nebo využít jeho jednotlivé části. Jsou vzájemně propojené, dobře dostupné a mají vlastní zázemí.

Motorky Jawa jsou zase „in“

Motorky Jawa jsou zase „in“

Česká značka Jawa zažívá novou vlnu obliby, a to hlavně u indických motocyklistů. Motocykly Jawa Moto spol. s r. o. jsou v Indii známy pod označením "Yezdi" a zájem o ně je opravdu obrovský. Ale i na českém trhu jsou k dostání dvě varianty těchto oblíbených strojů – Jawa 350 a Jawa 660. Pojďte se s námi vypravit za historií této legendy československého motosportu. Kudy z nudy vám dnes přináší tipy, kam se za značkou Jawa podívat.

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště Zážitky

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště

Trať závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici 2. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Závod do vrchu Zbraslav – Baně – Jíloviště se jel poprvé 25. 3. 1908. Dnes se slavná motoristická událost připomíná každoroční jízdou veteránů do vrchu.