ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… našich automobilkách a automobilech
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… našich automobilkách a automobilech

Poslechněte si audio verzi článku
Když se řekne Tatra, Škodovka nebo Praga, fandové motorismu ví, že bude řeč o autech. Projeďte se s portálem Kudy z nudy legendárními českými vozy, moderními i letitými, které nás dodnes uchvacují svými příběhy i elegantními liniemi. A připravte se na to, že to bude fakt jízda!
České auto vůbec nemusí být „jen“ mladoboleslavská Škodovka. Kromě škodovek brázdily české silnice řady automobilů jiných značek, namátkou Tatrovky a Pragovky, Waltrovky, vozy Wikov, označované za tuzemský Rolls-Royce, či Aerovky. Naše legendy ze světa motorismu mají pokračovatele i v dnešní době – posaďte se s námi do Gordonu, Kaipanu či supermoderní Pragovky!
 

1. První české auto jezdilo v Liberci

Ano, na Kudy z nudy dobře víme, že první sériově vyráběný vůz na území našeho státu byl automobil NW Präsident. Vyrobili ho v roce 1898 v Kopřivnici v továrně, z níž později vznikla známá Tatra, jezdil nanejvýš třicítkou a způsobil také první dopravní nehodu se smrtelnými následky. Vůz poháněl vzadu umístěný dvouválcový motor Benz o zdvihovém objemu 2,7 litru a výkonu necelých 5 kW, nejvyšší rychlost se pohybovala kolem 30 km/h.

Přesto první automobil provozovaný v Čechách jezdil jinde, a to v Liberci. Vůz Benz Viktoria z roku 1893 si přivezl koncem 19. století továrník Theodor von Liebig. Auto, které konstrukcí připomíná kočár, jezdilo rychlostí zhruba 20 km/h a na sto kilometrů nepotřebovalo jen zhruba 18 litrů benzínu, ale také desítky litrů vody na chlazení motoru.

Liberci-Vratislavicích nad Nisou také můžete navštívit rodný dům geniálního automobilového konstruktéra Ferdinanda Porscheho. Moderní expozice vás interaktivně zapojí do poznávání světa techniky, technologií, bohaté historie i budoucnosti automobility.

Porsche ale nebyl jedinou německy mluvící osobností s kořeny v Česku, které uspěly v tvrdé konkurenci automobilového světa. Patřil k nim také návrhář Walter Gotschke, rodák z Jeseníků. Od útlého věku byl doslova posedlý auty. Tvořil plakáty a technické výkresy pro světové velikány jako jsou Mercedes, Ford, Maybach, Fiat nebo Nissan.
 

2. Nákladní i osobní Tatrovky z Kopřivnice

Pod značkou Tatra se zdaleka nevyrábí jen náklaďáky, které se úspěšně účastní soutěží Rallye Dakar. Mezi legendy kopřivnické automobilky patřila také osobní auta, například slavná Hadimrška nebo vůz Tatra 87. Ten se stal průkopníkem aerodynamických tvarů, a právě díky nim dokázal vyvinout maximální – a ve své době neuvěřitelnou – rychlost až 160 km/h. Tatra 87 se proslavila zejména mezi lety 1947 až 1950, kdy v ní cestovatelé Hanzelka a Zikmund podnikli výpravy do jižní Ameriky a Afriky. Dnes patří mezi nejvyhledávanější veterány československé automobilové historie; celkem byly vyrobeny tři tisíce vozů. Podobný ohlas měla Tatra 603 aneb „šestsettrojka“, poslední vůz řady s proudnicovou karoserií a klenot tuzemského automobilového průmyslu. Všechny Tatrovky jsou k vidění přímo v Kopřivnici: osobní automobily vystavuje Technické muzeum Tatra v centru města, nákladní vozy pak Muzeum nákladních automobilů Tatra.
 

3. Aero a Josef Sodomka

Ač platí, že co člověk, to jiný vkus, mnozí považují za nejkrásnější automobily ty, pro něž navrhoval karoserie Josef Sodomka z Vysokého Mýta. Byly to modely Aero 30 a série Aero 50 Dynamik; upraveným roadsterem Aero 50 jezdila například manželka prezidenta Edvarda Beneše Hana. Vozy této značky vyráběla společnost Aero v Praze – Vysočanech souběžně s letadly v letech 1929–1951, výroba automobilů ale skončila po přestěhování závodu do Vodochod.

Ze Sodomkovy továrny ve Vysokém Mýtě se po znárodnění stal podnik Karosa, který se zaměřil výhradně na výrobu autobusů. Ve své době Karosy jezdily snad v celém Československu a ve městě se vyrábějí dodnes. Pokud se chcete dozvědět více, navštivte Muzeum českého karosářství!
 

4. Zbrojovka, Wikov a Walter

Vozy ladných tvarů vyráběla rovněž brněnská Zbrojovka a strojírenská společnost Wichterle & KováříkProstějova. Značka Wikov, to byla zakázková luxusní vozidla, ověnčená řadou ocenění, vyrobeno ale bylo necelých tisíc kusů. Dnes patří mezi vysoce ceněné sběratelské kousky, podobně jako vozy značky Walter, vyráběné v Praze – Jinonicích. Kromě osobních i závodních vozů vlastní konstrukce tu vyráběli i vozy v licenci a letecké motory.

Z Nového Jičína pocházely automobily značky Gnom, které se podobaly německému Opelu a ročně jich byly vyrobeno jen několik kusů. Miniautomobilku založil Fritz Hückel (1885–1973), syn továrníka Augusta Hückela (1838–1917) ze světoznámé kloboučnické rodiny. Seznamte se s jejich rodinnou značkou Tonak a zajděte se podívat do Návštěvnického centra klobouků.
 

5. Auta v muzeu: Národní technické muzeum i Škoda Muzeum

Udělejte si výlet do Národního technického muzeaPraze! Automobilová sbírka, hodnocená jako jedna z nejkvalitnějších kolekcí v Evropě, mapuje vývoj výroby tuzemských automobilů zejména před druhou světovou válkou. K vidění je jak Benz Viktoria z roku 1893, tak NW Präsident z roku 1898, první český závodní automobil NW 12 HP z roku 1900, nejstarší vůz značky Bugatti na světě i šestilitrový dvanáctiválec Tatra 80. Ten patřil mezi nejluxusnější automobily, vyrobené v prvorepublikovém Československu, vůz z muzejních sbírek byl vyroben se zakázkovou karoserií landaulet v roce 1935 pro prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Prezident využíval také vůz Škoda Hispano-Suiza 25/100 HP, který v licenci vyrobil plzeňský průmyslový koncern Škoda v roce 1924 ještě před fúzí s automobilkou Laurin & Klement, dnešní Škoda Auto. Jeden z celkem stovky vyrobených kusů můžete vidět ve Škoda MuzeuMladé Boleslavi, ovšem nejde o limuzínu prezidenta Masaryka; její další osudy se vypátrat nepovedlo.
 

6. Upír z Feratu a auto jako filmová hvězda

Škodu 110 Super Sport zná téměř každý, přestože v Kvasinách byl vyroben jediný exemplář. Prototyp aerodynamického sportovního automobilu byl představen roku 1972 na autosalonu v Bruselu, nikdy se však nedostal do sériové výroby. Proslavila se hlavně druhá verze, když auto upravil Theodor Pištěk pro film Upír z Feratu (1981). Takzvaný Ferat je nyní vystaven ve Škoda MuzeuMladé Boleslavi.
 

7. Novinky domácího automobilového trhu

Od okamžiku, kdy po našich silnicích – tehdy samozřejmě ještě bez asfaltu – začalo jezdit první auto, uplynulo již 130 let. V České republice se v současné době vyrábí řada automobilů, z těch domácích jsou to vozy značky Škoda, Kaipan a Gordon Roadster.

V roce 2022 Škodovka představila jako doplnění elektroauta Enyaq coupé RS iV druhý čistě elektrický model Enyaq RS iV. Do roku 2026 chce automobilka představit tři nové elektrické vozy, konečným cílem pak je nabídnout kolekci elektrických škodovek od malých aut až po sedmimístné vozy.

Novinkou je také dvoumístný sportovní vůz Praga Bohema, který na počest 89. výročí vítězství vozu Praga Alfa v závodě 1000 mil československých v roce 1933 vzniká v limitované edici 89 kusů. Jde o nejrychlejší silniční auto, které kdy česká firma stvořila, mluví se o rychlosti 305 kilometrů v hodině. První kusy k zákazníkům zamíří ve druhé polovině příštího roku, a to v ceně přibližně 37 milionů korun za kus.
 

Automobilky a exkurze do výroby

  • Pokud se chcete podívat do výrobních závodů Škoda Auto, máte možnost: závody v Mladé Boleslavi, Vrchlabí a Kvasinách jsou otevřené veřejnosti. Prohlídky jsou možné po předchozí rezervaci.
  • V Nošovicích nedaleko Ostravy najdete jednu z nejmodernějších automobilových továren v Evropě značky Hyundai. Továrna nabízí jedinečné prohlídky provozů, při nichž můžete vidět, jak se z jednotlivých součástek stává hotový automobil! Exkurze probíhají většinou v dopoledních hodinách a je nutné se na ně předem rezervovat prostřednictvím oficiálních webových stránek Hyundai.
Výlet za Ferdinandem Porschem do Liberce

Výlet za Ferdinandem Porschem do Liberce

Také patříte k milovníkům rychlých sportovních vozů? Automobil značky Porsche je snem snad všech mužů nezávisle na věku. Sportovní automobil který je zároveň symbolem luxusu nese jméno legendárního konstruktéra Ferdinanda Porsche, který vyprojektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Věděli jste však, že se tento legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce? A právě tam vás zavede náš výlet.

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

Mladoboleslavská společnost Škoda Auto patří k automobilkám s nejdelší tradicí světě. V letech 2020 a 2021 si připomněla řadu zajímavých výročí: 125 let od svého vzniku, 120 let od zahájení úspěšného působení ve světě motorismu, 115 let od okamžiku, kdy představila svůj první automobil, 40 let od vítězství kupé Škoda 130 RS v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích a také 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.

Exkurze do výroby automobilů Kaipan ve Smržovce Zážitky

Exkurze do výroby automobilů Kaipan ve Smržovce

Znáte české sportovní kabriolety značky Kaipan? Ve Smržovce na Jablonecku na severu Čech se vyrábí již od roku 1992 a neobyčejná auta vznikají jako skládačky bez sériové pásové výroby. Na prohlídku továrny se můžete vydat po předchozí domluvě.

Mladá Boleslav

Mladá Boleslav

Město známé automobilkou Škoda i filmovými scénami ze slavného Bonda nebo Mission Impossible. Mladá Boleslav je akční město, které by byla škoda nezažít.

Exkurze do automobilky Hyundai – jedna z nejmodernějších automobilek v Evropě Zážitky

Exkurze do automobilky Hyundai – jedna z nejmodernějších automobilek v Evropě

Vydejte se na exkurzi do automobilky Hyundai! Exkurze začíná prezentačním filmem společnosti, poté se podíváte do výrobních hal v návštěvnických vláčcích, zahrnující lisovnu, svařovnu, finální montáž a převodovkárnu.

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav Kultura

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho Kultura

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce.

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

Česká republika patří mezi automobilové velmoci:, zatím ale žádná značka nepotvrzuje rčení o zlatých českých ručičkách tolik jako Kaipan. Seznamte se s příběhem originálních sportovních aut ze Smržovky. Z počátečního projektu zapáleného nadšence se vyvinula manufaktura na automobily, které budí pozornost všude, kde je potkáte, na silnicích, výstavách i motoristických srazech.

Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel

Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel

Motorová vozidla změnila svět. Když se objevily první automobily a motocykly, byl to učiněný zázrak, na který všichni jenom nevěřícně hleděli. Kupodivu s těmi automobilovými pradědečky to tak zůstalo nezměněno až do dnešních dnů. I dnes vzbuzují úžas a údiv nad svou krásou. Za veterány se proto dnes platí zlatem, a když někde nějaké mají, jezdí se na ně dívat lidé z dalekého okolí. Nechejte se tedy dnes inspirovat našimi tipy a udělejte si výlet za krásnými automobily, které voní olejem a dávno zašlými časy.

Ferdinand Porsche – nejslavnější automobilový konstruktér

Ferdinand Porsche – nejslavnější automobilový konstruktér

Ferdinand Porsche (3. září 1875 Vratislavice nad Nisou – 30. ledna 1951 Stuttgart) známý především konstrukcí populárního „lidového vozu“ později známého jako VW Brouk. Vratislavický rodák se měl stát klempířem, ale zaujala ho ale elektřina a možná i proto se z něj stal automobilový konstuktér století. Zkonstruoval první hybridní automobil, navíc s elekromotory v kolech, což je i dnes velmi moderní řešení.

České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let

České značky: Gordon Roadster, moderní elegantní auto ve stylu 30. let

Vzpomeňte si na časy, kdy české země bývaly velmocí ve vývoji automobilů. Třeba díky malosériovému výrobci sportovních vozů Gordon. Malá česká automobilka vznikla v roce 1997 a vyrábí jediný model nazvaný jednoduše Roadster. Tak elegantních aut moc nenajdete – a už vůbec ne takových, která by se vyráběla v České republice.

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

Tatrovky zdaleka nejsou jen ikonické náklaďáky, které se úspěšně účastní jedné z nejnáročnějších automobilových soutěží Rallye Dakar. Mezi legendy kopřivnické automobilky patří také Tatra 11, Hadimrška, proudnicové tatrovky, slavná šestsettrojka a další vozy, které objely celý svět. Zblízka se s nimi můžete seznámit přímo v Kopřivnici, v muzeu automobilů Tatra.

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

Pojďte se vypravit za příběhy automobilového designu a seznámit se s mistry českého karosářství. Znáte jména jako Sodomka, Olah, Uhlík, Jech, Brožík, Petera či Kabaň? Možná ne, ale určitě znáte značky, pro které pracovali či pracují: jde o pestrou škálu renomovaných společností od Škodovky až po Rolls-Royce.

Největší sbírka automobilů Tatra u nás – automobily Tatra v Kopřivnici

Největší sbírka automobilů Tatra u nás – automobily Tatra v Kopřivnici

V Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici lze obdivovat první osobní automobil ve střední Evropě, který byl vyroben již v roce 1897. Dokonce pouze jeden rok dělí od sebe první nákladní vozidlo na světě a první nákladní automobil z Kopřivnice (1898).