ÚvodAktualityČeské cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

  • 18. dubna 2024
Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.

Cisterciácké krajiny spojující Evropu

Od svého založení v roce 1098 ve francouzském Citeaux byl cisterciácký řád symbolem efektivní organizace, která se rozšířila po celé Evropě. Opatství zakládali na principu ekonomické soběstačnosti. Sdílení znalostí a zkušeností jako součást řádového modelu bylo založené na přeshraniční kultuře, společné identitě a vycházelo z jednotné organizační struktury, hospodářství a využívání krajiny. 

Generace cisterciáků po staletí utvářely podobu krajiny. Rozhodovaly o tom, kde budou stát vsi a dvory, kudy povedou cesty, kolik lesa zůstane zachováno a co se bude kácet. Díky specifickému způsobu obhospodařování se v krajině zachovala řada stop, které ji dodnes činí pozoruhodnou.

Čtyři cisteriánské krajiny najdete v Česku – Plasy, Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou a Velehrad, dalších 13 v Polsku, Německu, Rakousku, Francii a Slovinsku. Nyní společně tvoří Cisterciácké klášterní krajiny (Cisterscapes), které 14. dubna 2024 získaly ocenění Evropské dědictví

Jednou ze společných aktivit je dálková turistická stezka Cesta cisterciáků o délce 6 400 km, která ve 3 hlavních liniích propojuje všechny klášterní místa sítě napříč Evropou.
 

Obytné kolonie

kolonie Baba PrahaPražská kolonie Baba a brněnská kolonie Nový dům moderních domů získala ocenění v rámci společné přihlášky Česka, Polska, Rakouska a Německa, kde mezi světovými válkami vznikly kolonie funkcionalistických staveb po vzoru dílenského svazu Werkbund. Kromě Prahy a Brna lze tyto kolonie navštívit také ve Stuttgartu, ve Vratislavi, Vídni a Curychu.
 

Kynžvart – místo diplomatů

zámek KynžvartEvropské komise udělila ocenění zámku Kynžvart, který v minulosti proslul jako místo diplomatických setkávání a společného řešení evropských otázek. Význam Kynžvartu tkví v tom, že se zde za iniciativy Klementa Metternicha formovala ponapoleonská Evropa a první mezinárodní vztahy na základě mezinárodního práva. Tehdejší kancléřova představa byla postavena na federativním uspořádání národů sledujících společný prospěch. Právě pro tyto důvody byl zámek vybrán jako kandidát za Českou republiku, a nakonec ocenění také získal.
 

Olomoucký hrad a Arcidiecézní muzeum

Připomeňme, že v minulosti získal toto ocenění za Českou republiku pouze Přemyslovský hrad a Arcidiecézní muzeum v Olomouci. V Arcidiecézním muzeu jsou uchovávány a vystavovány umělecké sbírky olomoucké arcidiecéze. Historie hradu sahá od pozůstatků knížecího a biskupského paláce až po baroko a rokoko. Evropská komise ocenila místo jako těžiště moravské přítomnosti v evropských dějinách a rané centrum křesťanství. Místo zachovává a reprezentuje vysokou úroveň podpory, jíž se dostávalo umění ze strany moravských arcibiskupů a je také skvělým příkladem ochrany kulturního dědictví v regionu.
 

Co je to Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví je udělováno pamětihodnostem, které oslavují a symbolizují evropskou historii a ideály. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU na základě společných hodnot, historie a kulturního dědictví. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita
Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod Památky

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.

Velehrad – významné poutní místo Památky

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Vilová kolonie Baba v Dejvicích Památky

Vilová kolonie Baba v Dejvicích

Komplex několika desítek funkcionalistických vil byl jednou z evropských ukázkových kolonií moderního bydlení předválečné doby. Osada Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Olomoucký hrad Památky

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Klášter Plasy – největší konventní budova založená na dubových pilotách v České republice

Klášter Plasy – největší konventní budova založená na dubových pilotách v České republice

Cisterciácký klášter byl na řece Střele založen v roce 1144. Barokně přestavěn podle J. Santiniho a K. I. Dienzenhofera. Na řece mniši vybudovali umělý kanál vedoucí klášterním areálem, který naháněl vodu na mlýn a poháněl pilu. Výjimečné je řešení základů konventu, které bylo kvůli bažinaté půdě zpevněno 5 100 dubovými kůly zatlučenými do země.

Brněnská kolonie Nový dům Památky

Brněnská kolonie Nový dům

V roce 1928 se na brněnském výstavišti konala velmi úspěšná Výstava soudobé kultury. Její součástí byl i unikátní projekt Nový dům stavitelů Čeňka Rullera a Františka Uherky, kteří vyzvali několik předních architektů, aby předvedli ukázky moderního bydlení pro střední třídu.