ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Teorie ženského třesku a Mayim Bialiková
Zážitky

Česko mezi řádky: Teorie ženského třesku a Mayim Bialiková

Poslechněte si audio verzi článku
Mayim Bialiková (*1975) je americká herečka a hvězda seriálu Teorie velkého třesku. Víte, že vědkyně Amy aneb filmová partnerka Sheldona Coopera vydala knihu v češtině? Jmenuje se Teorie ženského třesku (v originálním znění Girling Up) a Mayim ji věnovala své babičce, která ve třicátých letech emigrovala z Československa.
Přestože se Mayim Bialiková narodila v roce 1975 v americkém San Diegu ve státě Kalifornie, v jejích žilách koluje česká krev. „Přibližně před 100 lety utekla moje babička Sura Sadie Perelová z vesnice bez vodovodu a elektřiny v československo-maďarském pohraničí a přistála na břehu Ellis Islandu, aby začala nový život jako uprchlice. A dnes jsem obdržela výtisky své knihy Girling Up, která právě vyšla v České republice. Tahle je pro tebe, babičko Sadie,“ napsala Mayim na Instagramu.

Ze seriálu Teorie velkého třesku zná Mayim Bialikovou celý svět: hrála Amy Farrah Fowlerovou, přítelkyni Sheldona Coopera. Za svou roli získala čtyři nominace na cenu Emmy a nominaci na cenu Critics' Choice Award. Díky ní se také v populárním americkém seriálu občas objevují odkazy k Česku. Když například Sheldon Cooper vzpomíná dobu, kdy působil jako hostující profesor v Německu, prohlásil, že mu nesedla tamní strava a výsledkem byl „blitzkrieg“, kde jeho „střeva sehrála roli Československa“. Jindy Sheldon zpívá lidovou koledu Good King Wenceslas, založenou na známém příběhu o svatém Václavovi, anebo přirovnává rozpad svého vztahu s Amy s rozdělením Československa. „Chápete to? Čekali byste, že si Česko bude chtít udržet to, co má, protože už není nejmladší,“ divil se hrdina seriálu.

Mayim se coby neurobioložka Amy ale tvůrcům seriálu Teorie velkého třesku pletla pod ruce i jinak: je totiž po čertech chytrá, byla přijata na Harvard i na Yale, ale nakonec absolvovala Kalifornskou Univerzitu v Los Angeles, kde v roce 2008 získala doktorát z neurovědy. Svými znalostmi tak pomáhala odborným poradcům seriálu. „Vždycky sebou na zkouškách trhnu, když je ve scénáři chyba. Studovala jsem totiž také chemii, biologii, anatomii a fyziku, takže opravdu vím, když je něco špatně,“ líčí herečka. Role neurobioložky Amy jako by byla napsaná přímo pro ni. Kromě toho, že hraje na piano, trumpetu a basovou kytaru se také kvůli seriálu Teorie velkého třesku naučila hrát na harfu.

Její předci, po kterých zdědila tolik různorodých talentů, uprchli z Polska a Československa před pogromy a holocaustem. Její babička Sadie do Ameriky přišla jako teenager s hrstkou sourozenců a zařídila si život v New Yorku. Vyučila se jako švadlena, pracovala v manufakturách a vychovala tři dcery, z nichž prostřední byla maminka Mayim Bialikové. Její prapradědeček pak byl synovcem Chaima Nahmana Bialika, židovského básníka, který se ve 20. letech 20. století přestěhoval z Ruska do Tel Avivu.

Teorie ženského třesku v USA vyšla už v roce 2017. Knížka s podtitulem „jak být silná, chytrá a velkolepá“ je o dospívání v dnešním světě, kdy dívky musí zvládat rodinu, přátele, vztahy, společenské zájmy, školu a někdy by potřebovaly být superhrdinky. Autorka s humorem předává své poznatky o pubertálním věku, které získala během svého života a dlouholetého studia neurovědy, a radí dospívajícím dívkám, jak proplouvat obtížným obdobím pokud možno bez šrámů. A protože na knihu Girling Up o rok později navázala titulem Boying Up, možná se dočkáme další české verze. Bude se jmenovat Teorie mužského třesku?
Dračí doupě a BattleTech – nejznámější české hry na hrdiny

Dračí doupě a BattleTech – nejznámější české hry na hrdiny

Legendární hra Dračí doupě je domácí variace na Dungeons & Dragons. V 90. letech ji pro české hráče připravilo vydavatelství Altar, a kromě toho uvedlo na tuzemský trh další fenomén: BattleTech, strategickou sci-fi hru o soubojích obřích kráčejících bitevních robotů. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit se známou hrou, která má nečekanou českou stopu.

Česko ve filmu: v Česku se natáčejí sci-fi seriály Blade Runner a Nadace

Česko ve filmu: v Česku se natáčejí sci-fi seriály Blade Runner a Nadace

Na Kudy z nudy dobře víme, že Česká republika je atraktivním místem pro zahraniční filmaře. Jaké jsou nejnovější projekty, které u nás natáčejí zahraniční filmové štáby? Jsou to sci-fi seriály, které zná celý svět, Nadace a Blade Runner 2099.

Festival sci-fi filmů Future Gate v Brně

8. 10.13. 10.
Festival sci-fi filmů Future Gate v Brně

Festival sci-fi filmů Future Gate přinese do Brna novinky žánru i připomene legendární snímky.

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), jeden z nejvlivnějších a nejpřekládanějších spisovatelů 20. století, je pro řadu cestovatelů hlavní důvod, proč se vypravit do Prahy. V Kafkových stopách se ale dá cestovat i na jiná místa. Třeba tam, kde se možná zrodila inspirace pro jeho poslední román Zámek.

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

Ulice Na Hrázi, Náměstí Bohumila Hrabala, stará synagoga, divadlo anebo Automat Svět: tam všude narazíte na stopy Bohumila Hrabala (1914–1997), spisovatele s osobitým a nezaměnitelným vypravěčským stylem. Jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků a už za svého života byl vedle Milana Kundery a Jaroslava Haška světově nejznámějším českým prozaikem. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na procházku Hrabalovskou Prahou.

Socha Souhvězdí pasažérky na Pankráci Památky

Socha Souhvězdí pasažérky na Pankráci

Na pražské Pankráci najdete šestimetrovou sochu autorky Pavly Scerankové. Kovová plastika s názvem Souhvězdí pasažérky od finalistky Ceny Jindřicha Chalupeckého z let 2007 a 2015 zvítězila v soutěži, kterou vypsal jeden z developerů.

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.