ÚvodAktualityČesko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka
Kultura

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Poslechněte si audio verzi článku
Franz Kafka (1883–1924), jeden z nejvlivnějších a nejpřekládanějších spisovatelů 20. století, je pro řadu cestovatelů hlavní důvod, proč se vypravit do Prahy. V Kafkových stopách se ale dá cestovat i na jiná místa. Třeba tam, kde se možná zrodila inspirace pro jeho poslední román Zámek.
Před smrtí Franz Kafka mnoho rukopisů spálil a vše, co nebylo v jeho dosahu, přikázal zničit. Jeho přítel Max Brod ale rozhodl jinak a po Kafkově smrti jeho práce postupně vydal. Literární badatelé se už dlouho přou, zda měl Brod na takový zásah právo, ale nebýt jeho rozhodnutí a v neposlední řadě i svědectví o Kafkově životě a díle, včetně životopisné monografie (Franz Kafka, 1937), studií, článků a deníkových záznamů, z Kafkova díla bychom znali jen fragmenty. Za jeho života toho vyšlo jen málo na to, aby se jeho jméno natrvalo zapsalo do povědomí veřejnosti a literární kritiky: Rozjímání (1912), Topič (1913), Proměna (1915), Ortel (1913), V kárném táboře (1919) a Venkovský lékař (1920). Díky Brodovi tak Kafkovo dílo sklidilo uznání po celém světě. Kafka ovlivnil řadu spisovatelů, od Jorge Luise Borgese v Argentině přes Vladimira Nabokova, Gabriela Garcíu Márqueze či Salmana Rushdieho až po Alberta Camuse a Jeana Paula Sartra ve Francii.

Bez Maxe Broda by se také Kafkovy romány pravidelně neobjevovaly ve výčtech nejlepších českých knih, které si musíte přečíst. Vedle Nesnesitelné lehkosti bytí od Milana Kundery, Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, Babičky Boženy Němcové a několika děl Karla Čapka se v žebříčcích objevuje nejčastěji Kafkův Zámek.

Kniha, která má stovky a možná tisíce výkladů, byla přeložena do mnoha jazyků a adaptována do mnoha filmů, divadelních her a oper. Román vypráví příběh mladého zeměměřiče K. Ten přijíždí neznámo odkud do neznámé vesnice, aby zde provedl geodetické měření. Brzy si všimne, že mu místní obyvatelé nevěří a bojí se ho. Situaci zpočátku příliš nerozumí, ale postupně pochopí, že celý zdejší život ovlivňuje prostřednictvím více či méně významných byrokratů tajuplný zámek nad vesnicí. Proč ten, kdo ho do vesnice povolal, mu najednou začíná házet klacky pod nohy?

Absurdně groteskní Kafkův román patří mezi jeho vrcholná díla a společně s románem Proces dokonale objasňuje pojem kafkovský. Podle literárního vědce Reinera Stacha, autora životopisného díla o Franzi Kafkovi, výraz označuje situace, v nichž je jedinec vydán napospas svévolným a často byrokratickým procedurám, které zdánlivě působí racionálním dojmem. V Kafkových románech obvykle někdo naléhavě shání informace, které by mu pomohly pochopit a zvládnout vlastní situaci. Nakonec jich získá dostatečné množství, ale ukáže se, že jsou vesměs k ničemu: zčásti proto, že vynechávají to podstatné, zčásti protože jsou nejisté nebo již neaktuální a vedou jen k dalším komplikacím. Jedinou cestou ze začarovaného kruhu tak je další hledání.

Na svém posledním románu Zámek pracoval Kafka od konce ledna do konce srpna 1922. Začal ho psát ve Špindlerově Mlýně, a to v hotelu Koruna. Právě v něm popletli Kafkovo jméno, na ceduli ve foyeru bylo napsáno Josef K., tedy jméno, které Kafka v románu používá. Psaní přerušil v západočeské Plané na letním bytě, který pronajala jeho sestra Ottla. Do této doby také spadá Kafkův definitivní odchod z Úrazové pojišťovny do penze kvůli jeho onemocnění.

Připomeňme si začátek románu: „Bylo už pozdě večer, když K. dorazil na místo. Vesnice ležela pod hlubokým sněhem. Zámecké návrší nebylo vidět, obklopovala je mlha a tma, ani nepatrný záblesk světla nepřipomínal velký zámek. Dlouho stál K. na dřevěném mostě vedoucím do silnice ke vsi a díval se nahoru do zdánlivé prázdnoty.“



Zámek
se sice objevuje ve výčtech knih, které byste měli znát, současně ale podle Reinera Stacha u této knihy Kafka jako vypravěč selhal. Navíc není jisté, jestli měl v úmyslu napsat román; původní fragment, líčící příchod nedůvěřivého hosta do venkovského hostince, má zhuštěný styl, podle nějž se dá očekávat spíše krátká próza. Na konci rukopisu se ale hromadí neobvykle dlouhé škrty a dějová vlákna se pletou, a to přesto, že měl Kafka konečnou scénu již před očima. Jak uvádí Max Brod, příběh zeměměřiče K., který v Zámku bojuje s úřady a chce si vytrucovat právo na život na úpatí zámeckého vršku, plánoval Kafka zakončit smrtí hlavního hrdiny, ale nikoli porážkou: na poslední chvíli měl K. získat povolení zámeckých úřadů a právo pobytu ve vesnici.

Traduje se, že předobrazem tajemného kafkovského zámku mohl být hrad a zámek Frýdlant anebo Siřem, kam Franz Kafka přijel v září 1917, krátce poté, co mu lékaři potvrdili diagnózu tuberkulózy hrtanu, a pobýval tu do dubna 1918. Bylo to patrně nejdelší období, které kdy strávil na venkově, a podle některých literárních historiků právě v Siřemi našel předlohu pro pochmurnou vesnici ze svého románu Zámek i pro zámek samotný, byť jde „jen“ o mohutnou barokní kontribuční sýpku nad vesnicí.
Svět knihy Praha 2025 – knižní veletrh a literární festival

15. 5.18. 5.
Svět knihy Praha 2025 – knižní veletrh a literární festival

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje další ročník. 30. ročník se uskuteční 15. – 18. května 2025 na výstavišti v Holešovicích a zaměří se na literaturu portugalských autorů.

Hry Franze Kafky – výstava v Muzeu literatury

22. 5.15. 9.
Hry Franze Kafky – výstava v Muzeu literatury

Výstava v Muzeu literatury bourá klišé, že Franz Kafka byl světem unavený člověk, kterého sžíraly bizarní fantazie. Vedle unikátních dokumentů, rukopisů a fotografií budou na výstavě k vidění i slyšení díla dalších významných osobností.

Den architektury 2024 – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás

27. 9.3. 10.
Den architektury 2024 – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás

Den architektury – stovky zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. 14. ročník se uskuteční s podtitulem Proces proměny.

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink (19. ledna 1868, Vídeň – 4. prosince 1932, Starnberg) patřil do skupiny spisovatelů, které Max Brod (1884–1968) nazýval Pražský kruh. Šlo o řadu autorů z česko-rakouského kulturního prostředí, jejichž mateřštinou byla němčina, kteří pocházeli z Prahy anebo v ní část života působili, a jejichž tvorba je s Prahou úzce spojená. Mnozí z nich, namátkou Rainer Maria Rilke, Franz Kafka, Franz Werfel, Egon Erwin Kisch či Gustav Meyrink, dosáhli světového významu a ovlivnili další vývoj německé i světové literatury.

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.

Kniha je Art – výstava na Pražském hradě

7. 6.20. 10.
Kniha je Art – výstava na Pražském hradě

Nová výstava na Pražském hradě Kniha je Art se zaměří na knižní formu a představí nejkrásnější a nejunikátnější české knihy od počátku knihtisku do současnosti. Výstava v Královském letohrádku se uskuteční od 7. června do 20. října.

Kafkovská tramvaj v Praze

9. 4.31. 12.
Kafkovská tramvaj v Praze

Prahou projídí na pravidelných linkách “kafkovská tramvaj“ ozdobena ilustracemi české ilustrátorky Simony Lore. Jak zvenku, tak zevnitř tramvaje si můžete přečíst citáty, které vám zkrátí cestu a možná i přivedou k zamyšlení.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě Památky

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze Památky

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze

Na Národní třídě se nachází obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.

Česko ve filmu: nejočekávanější filmy roku 2024

Česko ve filmu: nejočekávanější filmy roku 2024

Chodíte rádi do kina? V seriálu Česko ve filmu vám na Kudy z nudy poradíme, které filmy byste letos neměli v kinech minout. Podívejte se na nejočekávanější filmy roku 2024, a to od domácích i světových filmových režisérů.

Kafkaesque – výstava DOX

9. 2.22. 9.
Kafkaesque – výstava DOX

Výstava Kafkaesque v Centru současného umění DOX se zaměřuje na reflexi Kafkova díla a poetiky v současném výtvarném umění. Jejím cílem je reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Tentokrát na Kudy z nudy uděláme radost všem fanouškům legend a tajemství. Pozveme vás do míst, kde dodnes ožívají staré báje a pověsti, opředené oparem tajemna. Projdeme všechny kraje Česka a budeme objevovat tajuplná zákoutí staré Prahy, skalních měst i hlubokých lesů. Vypravte se s námi za draky, kamennými pannami, čerty, zázračnými studánkami a dokonce i za Franzem Kafkou!

Nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě najdete ve Frýdlantu

Nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě najdete ve Frýdlantu

Původní hrad, rozšířený v 16. století o renesanční zámek, se stal po bitvě na Bílé hoře majetkem slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Posledními vlastníky hradu byli Clam-Gallasové, kteří jej již roku 1801 zpřístupnili veřejnosti. Frýdlant se tak stal nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě.

S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

Osudovým městem slavného spisovatele Franze Kafky (1883–1924) sice byla Praha, ale víte, že rád cestoval? Jeho soukromé i pracovní cesty po Evropě jsou dobře zmapované, a jedna z nich vede do vesničky Siřem na Podbořansku. Právě tam Kafka pobýval od září 1917 do dubna 1918. Nejenže to bylo patrně nejdelší období, které kdy strávil na venkově, ale právě tady prý našel předlohu pro pochmurnou vesnici ze svého románu Zámek. Pojďte ten tajemný zámek v Siřemi prozkoumat s Kudy z nudy.

S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl

S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl

David Černý (*1967) patří k nejvýraznějším osobnostem české výtvarné scény. Plastiky, které u nás i v zahraničí umisťuje do veřejného prostoru, probouzejí spousty emocí, od nadšení přes rozpaky až po pohoršení. Projděte se s Kudy z nudy Prahou a poznejte nejoriginálnější kousky i další díla, která se zatím teprve plánují.

Procházka po Praze za spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou

Procházka po Praze za spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou

Výlet, který se točí kolem německy píšících pražských spisovatelů: Franze Kafky a jeho přítele Maxe Broda – muže, který se zasloužil o publikování Kafkovy literární pozůstalosti.. Max Brod (27. května 1884, Praha – 20. prosince 1968, Tel Aviv) byl pražský židovský německy píšící spisovatel, překladatel a skladatel, člen Pražského kruhu. Zasloužil se o publikování literární pozůstalosti Franze Kafky a významnou měrou přispěl k jeho celosvětové proslulosti.

10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

Každý rok 2. listopadu si připomínáme Památku zesnulých aneb Dušičky. Na blízké, přátele a kamarády se dá vzpomínat tradičně, tedy návštěvou hřbitova, položením věnce nebo květiny, tichou vzpomínkou a zapálením svíčky, anebo originálně: třeba při keltském svátku Samhain, v mexickém stylu na Den mrtvých anebo třeba výletem k hrobu některé slavné osobnosti.

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek Gurmánská turistika

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Secesní kavárna Imperial, která byla otevřena již v roce 1914, vždy patřila mezi nejznámější podniky v Praze. Café Imperial pod vedením Zdeňka Pohlreicha navazuje na svou prvorepublikovou slávu díky pohostinnosti, výtečné kuchyni a skvostné historické výzdobě.

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.

100 tipů, kam jít do skvělé kavárny aneb staňte se kavárenským povalečem!

100 tipů, kam jít do skvělé kavárny aneb staňte se kavárenským povalečem!

Káva je skvělý nápoj! Zlatou éru kavárenství představovalo období konce rakouského mocnářství a první republiky. Nezval, Seifert, bratři Čapkové, Poláček, Hašek, Kafka a mnozí další spisovatelé, novináři, architekti, umělci a podnikatelé měli své oblíbené kavárny. U stolků se probírala politika, umění i mezilidské vztahy. Doušek lahodné voňavé kávy si i dnes vychutnáte v mnoha tradičních i moderních kavárnách. Vyberte si tu pravou právě pro vás z nabídky celé České republiky.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu a tlačí vás čas? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít jako tipy na jednodenní výlety a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend. Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké. Takže jaký koktejl poznávání, historie a zážitků vám Praha nabízí?

#světovéČesko a Region Liberec

#světovéČesko a Region Liberec

Sever Čech, to jsou spousty hradů a zámků, sklárny a sklářská muzea, skalní vyhlídky a hory: Jizerské, Lužické i Ještědský hřbet. Kde jsou hory, tam jsou také lyžařské areály a tratě pro běžky, včetně slavné Jizerské magistrály. Kdo má naopak rád léto, koupání a sporty, ten zamíří třeba k Máchovu jezeru nebo na Kokořínsko a do Máchova kraje.

#světovéČesko a tajemství ztracené jantarové komnaty: zámek Frýdlant, Štěchovice nebo podzemí Krušných hor?

#světovéČesko a tajemství ztracené jantarové komnaty: zámek Frýdlant, Štěchovice nebo podzemí Krušných hor?

Osmý div světa, který znají všichni hledači pokladů a milovníci záhad, se jmenuje Jantarová komnata. Beze stop zmizela za druhé světové války a dodnes se čas od času objevují „zaručené“ zprávy o jejím úkrytu a brzkém nalezení. Víte, že jeden z nejhledanějších pokladů světa je podle některých teorií schovaný na našem území?

Galerie Kafka v Siřemi Kultura

Galerie Kafka v Siřemi

Nová expozice v Siřemi u Blšan představuje Kafkovo dobrodružné putování. Výstavní síň najdete v sušárně chmele.

Další aktuality

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj
Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj
Kam v Děčíně na Den dětí? Do zoo!

Kam v Děčíně na Den dětí? Do zoo!

31. květen 2024 8:00
Příroda, Ústecký kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

29. květen 2024 7:46
Zážitky, Ústecký kraj
Teplice zahajují lázeňskou sezónu

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

23. květen 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj