ÚvodAktualitySvatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?
Životní styl

Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?

Anenská sklářská slavnost na Jizerce

Jizerka slavnostJednou z tradičních akcí Jizerských hor je Anenská sklářská slavnost v osadě Jizerka; letos se koná již v sobotu 27. července. Tak jako každý rok přijede zakladatel místních skláren F. A. Riedl, aby slavnostem požehnal, těšit se můžete na prodej i ukázky výroby sklářských a ostatních tradičních řemesel a výrobků, vystoupení folklorních souborů, taneční a dřevorubecké soutěže, dětské atrakce, loutkové divadlo, rýžování drahých kamenů nebo na lyžařskou štafetu.

Protože parkování na Jizerce je jen pro ubytované, z Kořenova a Horního Polubného sem bude jezdit kyvadlová doprava.
 

Anenská pouť v Rožnově pod Radhoštěm

Na Anenskou pouť se chystá také Dřevěné městečko v areálu Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm. Oslava svátku oblíbené valašské patronky sv. Anny spojená s krojovaným procesím a lidovou pouťovou slavností se odehraje v neděli 28. července. V areálu skanzenu vás čeká celodenní lidová slavnost s nabídkou pouťového zboží a historickými kolotoči a houpačkami, duchovní program začne v 10:00 mší v rožnovském kostele Všech svatých.

O hodinu později se před kostelem seřadí krojované procesí s muzikou a poté projde městem do skanzenu. Před kostelem sv. Anny v areálu Dřevěného městečka pak procesí zakončí svatoanenská litanie a zpívaná modlitba Anděl Páně.
 

Svatoanenské slavnosti ve čtyřech městech

Nejvýznamnější akcí Horšovského Týna jsou každé léto městské slavnosti a Anenská pouť; ty letošní se konají od čtvrtku 28. do neděle 28. července. Náměstí zaplní hudební program a staročeský jarmark s ukázkami dávných řemesel, chybět nebude ani středověká hudba, kejklíři, divadelní a filmová představení, střelecká soutěž či chovatelská výstava. Akci provází i poutní mše svatá v kostele sv. Anny na Vršíčku u Horšovského Týna. Můžete se také vypravit na prohlídky zdejšího zámku.

Během pátku a soboty 26. a 27. července proběhne Anenská pouť také ve Starém Městě pod Králickým Sněžníkem. Město zaplní jarmareční stánky a rozmanitá hudba všech žánrů.

pouť mnichovo hradištěTradiční Anenská pouť se chystá i v Rokytnici v Orlických horách, a to od neděle 21. do neděle 28. července 2024. Návštěvníky čeká historické tržiště, stánkový prodej, pouťové atrakce, hudební vystoupení a mnoho dalšího na řadě míst v Rokytnici. Těšit se můžete na několik mší, divadelní představení pro děti, výstavy, soutěže a nebudou chybět ani stará tradiční řemesla.

Na Anenskou pouť se můžete taktéž vypravit do Mnichova Hradiště. Tam začne v pátek 26. července a potrvá až do neděle 28. července 2024. O návštěvníky tahle akce nemá nouzi, nabídne totiž celou řadu moderních i tradičních pouťových atrakcí, houpaček, kolotočů i střelnic a množství vábivých pouťových sladkostí.
 

Svatoanenský jarmark v Žirči a na Božím Daru

Kostel sv. Anny s unikátní zvonkohrou mají také v barokním areálu v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Pozoruhodné místo mezi královédvorskou zoo a barokním hospitalem Kuks nabízí prohlídky bylinkové zahrady, v bylinkové kavárně Damián ochutnáte osvěžující domácí sirupy a nahlédnout můžete i do interiérů Domova sv. Josefa, kde pečují o pacienty s roztroušenou sklerózou. V sobotu 27. července 2024 můžete do Žirče přijet na Svatoanenské zahradní slavnosti; vychutnáte si kulturní program na třech scénách a trh lidových řemesel s prezentací chráněných dílen. Na velkém podiu v parku vystoupí Michal Prokop, Epydemye, Napohodu Jaroměř, Listověj, Lukáš Pelc, prof. Václav Uhlíř nebo Alla Breve, Sonjašnyk s Pavlem Helanem a další. Chybět nebude ani vodní hudební fontána na oslavu otevření nového zázemí odlehčovací služby s chytrými byty pro vážně nemocné.

Na Svatoanenskou pouť se můžete vydat také do horské obce Boží Dar, a to v sobotu 27. července mezi 10. a 17. hodinou.
Rozhledna Anna na Anenském vrchu Příroda

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách stojí od roku 2010 opět rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple. V roce 2024 prošla rekonstrukcí a je opět přístupná.

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

Dlouhá staletí existují na našem území místa, která jsou uctívána a obdivována. Poutní místa lákají návštěvníky i dnes. Zvláště v této pohnuté době, kdy potřebujeme víc než kdy jindy nabrat duchovní síly, nám návštěva takových míst může pomoci k duševní relaxaci. Navštivte areály krásných kostelů, kaplí a poutních míst, které vám dodají klid na duši. Duchovně zaměřené turistické stezky vám umožní zpomalit, uvolnit se a najít nový směr. Poznejete nejkrásnější poutní stezky a poutní místa v České republice.

Seznamte se: 26. července má svátek Anna

Seznamte se: 26. července má svátek Anna

Jméno Anna pochází podobně jako jméno Hana z hebrejského „channah“ či „chana“, tedy milá, milostivá či milostiplná, a její červencový svátek provází rozšířená pranostika „svatá Anna, chladna z rána“. Portál Kudy z nudy přeje všem Aňám a Áňám, Andulám, Andulkám, Ančám, Aničkám, Aninám i Nanykám k jejich svátku vše nejlepší!

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka Památky

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.

Kaple sv. Anny a Křížová cesta Vyskeř Památky

Kaple sv. Anny a Křížová cesta Vyskeř

Jedním z dáli viditelných symbolů Českého ráje je čedičový vrch Vyskeř. Kaple sv. Anny se nachází právě na vrcholu kopce. Cesta ke kapli je lemována křížovou cestou.

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.

Kaple sv. Anny na Hamrskách Památky

Kaple sv. Anny na Hamrskách

Z historických památek se ve Velkých Hamrech dochoval novogotický kostel sv. Václava, kaplička sv. Václava z 18. století, textilní továrna či kaple sv. Anny z 19. století na Hamrskách s unikátním skleněným oltářem ve tvaru obrazu.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy Památky

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě Památky

Kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě

Stará Voda je zaniklá ves, z níž se dochoval kostel, který s bezprostředním okolím od 1. ledna 2016 patří k obci Město Libavá, do roku 2015 spadal do vojenského újezdu Libavá. Turisté se sem mohou vydat v letní sezóně každou sobotu.

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti Památky

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

V sousedství zámku Mnichovo Hradiště se nachází komplex kapucínského kláštera ze 17. století. Jeho součástí je klášterní kostel sv. Tří králů ze stejné doby a Kaple sv. Anny. Jedná se o třetí návštěvnický okruh Zámku Mnichovo Hradiště, tzv. Lapidárium.

Kostel sv. Anny – Jablonec nad Nisou Památky

Kostel sv. Anny – Jablonec nad Nisou

Kostel sv. Anny představuje jednu z nejstarších stavebních památek Jablonce nad Nisou. Původně barokní objekt z 80. letech 17. století byl v 19. století novorenesančně upraven. Kostelní areál dotváří socha Panny Marie Karlovské a smírčí kříž.

Kaple sv. Anny v Pustiměři Památky

Kaple sv. Anny v Pustiměři

Původní kaple byla postavena ve 14. století, pravděpodobně biskupem Janem Volkem. Od roku 1687 je spjata s „bratrstvem svaté Anny“ a také poutním místem. Dnešní podoba pochází z 19. století.

Kostel sv. Anny na Božím Daru Památky

Kostel sv. Anny na Božím Daru

V roce 1593 byl na místě starého chátrajícího dřevěného kostela postaven kostel nový a v roce 1605 – 1607 mu přibyla ještě věž. V roce 1771 byl ale zbořen a podle luteránského vzoru postaven nový barokní kostel ve farní zahradě, kostel byl zasvěcen sv. Anně.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov Památky

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Špitální kostel sv. Anny v Horním Slavkově Památky

Špitální kostel sv. Anny v Horním Slavkově

Kostel nacházející se u příjezdu do města ve směru od Lokte je na první pohled poměrně nenápadnou stavbou.

Kostel sv. Anny v Tisé Památky

Kostel sv. Anny v Tisé

Kostel byl postaven v roce 1789 v prosté pozdně barokní formě, která byla typická v období josefínských reforem.

Kostel sv. Anny v Pasohlávkách Památky

Kostel sv. Anny v Pasohlávkách

Původně zde stávala kaple Sv. Ducha, která byla v roce 1672 přestavěna a zasvěcena sv. Anně. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn roku 1811 a v roce 1818 byla přistavěna věž. Věžka "sanktuska" nad východním štítem lodi byla postavena v roce 1892.

Kostel sv. Anny ve Starém Městě Památky

Kostel sv. Anny ve Starém Městě

Chrám sv. Anny v nynější podobě je vystavěn ve slohu renesančně barokovém s některými prvky empirovými. Hlavní věž kostela se vypíná do výše 48 m. Pozoruhodný je svým provedením portál s vchodem do sakristie z presbytáře. Také starobylé, ručně kované železné dveře.

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova Památky

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova byl postaven v roce 1682 a patří mezi kulturní památky. V roce 2010 byla provedena generální oprava obytné části kostela, která byla v roce 2011 biskupem Pavlem Posádem posvěcena a pojmenována jako "Dům svatého Jáchyma".

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře Příroda

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře

Lom na Svaté Anně je první soukromá přírodní zóna v České republice. Jedná se o opuštěný lom, kde se vytvořila řada biologicky hodnotných biotopů (vodní, bažinné, mezofilní, skalnaté a stepní). Vyskytuje se zde řada obojživelníků a hub.

Poutní stezka Via Sacra Památky

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Poutní kostel sv. Anny u Plané Památky

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.

Kostel sv. Anny v Křímově Památky

Kostel sv. Anny v Křímově

Římskokatolický kostel je doložen již před rokem 1361. Kostel prošel gotickou a barokní přestavbou.

Kaple sv. Anny Libavá Památky

Kaple sv. Anny Libavá

Nad Královskou studánkou v bývalém VÚ Libavá stojí barokní kaple sv. Anny postavená 1699 – 1703 stavitelem Petrem Techetem z Budišova. V 60. letech 20. století byla kaple téměř zničena. Roku 2007 byla ale znovu postavena a slavnostně otevřena.

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku Památky

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Ve Vimperku uzavíral farní kostel Navštívení Panny Marie dolní část náměstí. Připomíná se v roce 1365, kdy zřejmě vznikly presbytář, sakristie a jižní portál lodi, ale její původ může být starší, možná raně gotický.

Sloup se sv. Annou z náměstí Míru ve starém Mostě Památky

Sloup se sv. Annou z náměstí Míru ve starém Mostě

Barokní pískovcový sloup vytvořil v roce 1681 italský mistr Pietro de Toscana jako upomínku na více než jedenáct set obětí morové epidemie v roce 1680. Od svého vzniku stával na Mírovém náměstí ve starém Mostě. Kvůli rozšíření dobývacího prostoru musel být přesunut a stěhoval se několikrát.

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí Kultura

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí

Kostel sv. Anny je dominantou Masarykova náměstí v Benešově a také jedním ze symbolů města. Barokní kostel s kolejí piaristů byl postaven podle projektu G. B. Alliprandiho v letech 1705 – 1715. Jedna z prvních středních škol řádu piaristů se stala centrem kultury a vzdělanosti celého kraje.