ÚvodAktualitySeznamte se: 26. července má svátek Anna
Životní styl

Seznamte se: 26. července má svátek Anna

Jméno Anna pochází podobně jako jméno Hana z hebrejského „channah“ či „chana“, tedy milá, milostivá či milostiplná, a její červencový svátek provází rozšířená pranostika „svatá Anna, chladna z rána“. Portál Kudy z nudy přeje všem Aňám a Áňám, Andulám, Andulkám, Ančám, Aničkám, Aninám i Nanykám k jejich svátku vše nejlepší!
Podle jmenné statistiky je Anna čtvrté nejoblíbenější jméno u nás a jmenuje se tak více než 150 tisíc žen, dívek a holčiček. V první řadě se sluší připomenout svatou Annu, patronku svateb, manželství a rovněž řady našich kostelů, pramenů a studánek. Svatou Annu každý rok připomíná třeba Anenská sklářská slavnost na Jizerce a další svatoanenské poutě.

Jméno Anna nosila také řada královen, například Anna Jagellonská, Anna Rakouská, Anna Přemyslovna nebo Marie Anna Karolína Savojská, manželka Ferdinanda I. Dobrotivého a poslední z českých královen, která se nechala korunovat v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Na Kudy z nudy najdete ovšem Anny i tam, kde byste je možná nečekali. Jmenuje se tak například jeden z dolů, kam se podíváte při prohlídce Hornického muzeaPříbrami, anebo rozhledna AnnaOrlických horách. Představíme vám také příběh Anny Marie Františky Toskánské, stavitelky barokního zámku Ploskovice. Anna se jmenovala také dívenka, kterou dodnes připomíná náhrobek Svaté holčičky na Malostranském hřbitověPraze, znát byste mohli i sochařku Annu Chromy, autorku sochy Il Commendatore v Železné ulici v Praze. Ze současných Aniček pak jistě znáte oblíbené herečky Aňu Geislerovou nebo Annu Polívkovou, dceru Bolka Polívky, a Annu K., populární českou zpěvačku.
Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?

Rozhledna Anna na Anenském vrchu Příroda

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách stojí od roku 2010 opět rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple. V roce 2024 prošla rekonstrukcí a je opět přístupná.

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

Dlouhá staletí existují na našem území místa, která jsou uctívána a obdivována. Poutní místa lákají návštěvníky i dnes. Zvláště v této pohnuté době, kdy potřebujeme víc než kdy jindy nabrat duchovní síly, nám návštěva takových míst může pomoci k duševní relaxaci. Navštivte areály krásných kostelů, kaplí a poutních míst, které vám dodají klid na duši. Duchovně zaměřené turistické stezky vám umožní zpomalit, uvolnit se a najít nový směr. Poznejete nejkrásnější poutní stezky a poutní místa v České republice.

Pýcha, smilstvo, hněv a lenost aneb jak se zbavit hříchů

Pýcha, smilstvo, hněv a lenost aneb jak se zbavit hříchů

Pýcha, obžerství, smilstvo, lakomství, nenávist, lenost a hněv: to je sedm lidských hříchů. Chcete se jich zbavit a získat naději a odpuštění? Spolehlivým receptem pro hřešící hříšníky je Noc kostelů: nikdy jindy nebudete odpouštějící náruči blíž než právě při téhle jedinečné noci, kdy své dveře otvírají stovky kostelů.

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

V katedrále sv. Víta v Praze je pohřbeno celkem 14 knížat a králů. Z Kaple sv. Kříže vedou schody do podzemních prostor chrámu, kde se nalézá královská hrobka se sarkofágy Karla IV., jeho dětí, čtyř manželek a dalších českých králů; Václava IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad a Rudolfa II.

Dřevěná lesní poutní kaple sv. Anny s pramenem u Hanušovic Památky

Dřevěná lesní poutní kaple sv. Anny s pramenem u Hanušovic

Poblíž Křížové cesty se nachází poutní místo s dřevěnou kaplí Svaté Anny a se studánkou s takzvanou Svatou vodou.

Lípa u Svaté Anny v Břežanech Příroda

Lípa u Svaté Anny v Břežanech

Lípa u Svaté Anny je památný strom u vsi Břežany, severozápadně od Horažďovic.

Posvátná studánka svatá Anna u poutního místa Pohled Příroda

Posvátná studánka svatá Anna u poutního místa Pohled

Posvátná studánka na poutním místě u svaté Anny nedaleko Pohledu na Havlíčkobrodsku je zrekonstruovaná a od listopadu 2020 zde opět vyvěrá voda. Obec Pohled si nedávno nechala zpracovat laboratorní rozbory. Voda je skutečně čistá a opět stejně tak kvalitní, jako vždy bývala.

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře Příroda

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře

Lom na Svaté Anně je první soukromá přírodní zóna v České republice. Jedná se o opuštěný lom, kde se vytvořila řada biologicky hodnotných biotopů (vodní, bažinné, mezofilní, skalnaté a stepní). Vyskytuje se zde řada obojživelníků a hub.

Kaple sv. Anny v Opavě Památky

Kaple sv. Anny v Opavě

Poutní kaple sv. Anny stála na kopci za Opavou, kde se propojovaly polní cesty od Jaktaře, Zlatníků, Slavkova, Otic a Opavy za hospodou U Latarny na nynějším katastru Zlatnickém. Jedno z nejkrásnějších míst v Opavě.

Holčičí rozhledny: osmnáct jarních výletů k Maruškám, Barborám, Aničkám a dalším vyhlídkám

Holčičí rozhledny: osmnáct jarních výletů k Maruškám, Barborám, Aničkám a dalším vyhlídkám

Anička i Anna, Bára či Barborka, Mariánka a Maruška, Růženka nebo Romanka: klasická ženská jména má řada našich rozhleden. Výletem můžete překvapit třeba Milady, Diany, Štěpánky nebo Elišky – a pokud v našem výběru „tu svou“ rozhlednu nenajdete, možná je nejvyšší čas začít stavět vlastní. Po kom byste ji pojmenovali?

Marie Anna Karolína Savojská – česká královna a manželka Ferdinanda I. Dobrotivého

Marie Anna Karolína Savojská – česká královna a manželka Ferdinanda I. Dobrotivého

Kdyby se rakouský císař Ferdinand Dobrotivý (1793–1875) v roce 1848 nevzdal trůnu, dějiny mohly vypadat jinak. Společně s ním se role císařovny zřekla i jeho manželka Marie Anna Karolína Savojská (19. září 1803, Řím – 4. května 1884, Praha). Byla poslední českou královnou, na jejíž hlavu byla při korunovaci v katedrále sv. Víta na Pražském hradě vložena svatováclavská koruna.

Poutní kostel sv. Anny u Plané Památky

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.

Polka – nejoblíbenější český tanec

Polka – nejoblíbenější český tanec

Půlka nebo maděra: tak se prý původně jmenoval tanec, který se se poprvé tančil ve třicátých letech 19. století, dnes jej známe jako polku a patří k české národní klasice. Nejznámější pak je Modřanská polka, známá rovněž jako Škoda lásky nebo Beer Barrel Polka, skladba od Jaromíra Vejvody.

Svatá holčička na Malostranském hřbitově Památky

Svatá holčička na Malostranském hřbitově

Mimo hlavní trasy turistů se můžete v Praze podívat na Malostranský hřbitov. V hrobě označeném „Anna Degenová (1848 – 1851), dcera c. k. strážmistra a nádenice“ leží holčička, do níž se podle legendy vtělil anděl. U děvčátka lidé nechávají papírky s přáními, která prý splní.