ÚvodAktualityJednorožci, zmije i drogy: objevte působivou krásu barokních lékáren
Zážitky

Jednorožci, zmije i drogy: objevte působivou krásu barokních lékáren

Poslechněte si audio verzi článku
Vlčí játra, dračí krev, španělské mušky anebo zmijí páteř: právě takové skvosty kdysi nabízely barokní lékárny. Mají zvláštní atmosféru a při pohledu na ozdobně vyřezávané regály plné porcelánových dóz a cínových nádob si budete připadat spíš jako v dílnách dávných alchymistů. A dokonce v nich objevíte i roh bájného jednorožce. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy a navštivte zajímavé expozice.

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Barokní lékárna KlatovyHistorická barokní lékárna U Bílého jednorožce na náměstí v Klatovech nemá pohádkové zvíře jen v názvu, roh jednorožce patřil ke zdejším reklamním lákadlům už před stovkami let. I když vlastně šlo o omyl: takzvaný roh jednorožce, který na vlastní oči uvidíte v hlavní místnosti, nepochází z pohádkového zvířete, ale z narvala, kytovce žijícího v mořích kolem severního polárního kruhu. Pro Klatovy v 17. století to ovšem bylo totéž, jako by skutečně šlo o jednorožce. Jezuitská barokní lékárna byla v provozu už roku 1639 a zdá se téměř neuvěřitelné, že v téměř nezměněné podobě sloužila až do roku 1966, kdy byla prohlášena za památku.

Dnes o ni pečuje klatovské Vlastivědné muzeum, v sezoně má běžně otevřeno denně kromě pondělí a při prohlídce uvidíte úplné a kompletní zařízení bývalé apatyky, doplněné dalšími kousky z historických lékáren v Plasích, Plánici a Sušici. Je tu například pec na sušení bylin, váhy, mísicí a třecí stroj, nádoby na pijavice a další dobové vybavení. Nechybí ani legendární roh jednorožce alias zub; jde totiž o protažený levý špičák narvalovy horní čelisti. Původně býval nad vchodem a hrdě mířil směrem do náměstí, zatímco pracovní stůl lékárníka střežil – a dodnes střeží – dřevěný archanděl Gabriel s mečem; tím odhání ďábla, symbol strastí a nemocí. O jarních prázdninách (od 5. února do 15. března) budou probíhat ve všední dny od 14 hodin mimořádné prohlídky
 

Další jezuitské lékárny

Jezuité zřídili nejvíc lékáren v českých zemích: již v 16. století byly apatyky součástí řádových domů v Praze, Olomouci, Brně i v Jindřichově Hradci, v 17. století pořídili lékárnu v Kroměříži, v Telči a v Opavě, v dalším století ve Znojmě a Jihlavě. Klatovská lékárna vznikla společně s lékárnami v Březnici, Chomutově, Jičíně, Kutné Hoře, Litoměřicích či Hradci Králové.

Barokní interiéry jezuitských oficín se dochovaly také v muzeu v Českém Krumlově a v lékárně U Zlaté koruny v Uherském Hradišti; ta slouží původnímu účelu již téměř čtyři staletí.
 

Klášterní barokní lékárny: Brno, Kuks a Letovice

Lékárny fungovaly například také v klášterech cisterciáků ve Vyšším Brodě a na Velehradě, v klášteře premonstrátůTeplé, v klášteře alžbětinek v Předklášteří u Tišnova či v Brně.

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny alžbětinek se skleněným, fajánsovým, dřevěným i cínovým nádobím, tárou, recepturním stolem, který sloužil ke konečné přípravě léčiv, a stovkami dalších předmětů je k vidění opět v Muzeu města Brna na hradě Špilberk.

Muzeum mělo lékarnu původně mělo umístěno v prostorách současné pokladny a Špilberkshopu na malém nádvoří hradu a muselo ji uzavřít na počátku roku 2022. Od ledna 2024 je lékarná opět k vidění, je součástí expozice Brno na Špilberku, kde má důstojný a klimaticky odpovídající prostor.

Lékárny vznikaly také v nemocnicích zdravotnicky zaměřeného řádu milosrdných bratří; ty díky veřejně prospěšné činnosti přežily bez úhony josefínské reformy a dnes opět působí v Praze, Letovicích, Brně, Prostějově a Vizovicích. Památníkem jejich práce je barokní lékárna v Kuksu, nyní součást expozice Českého farmaceutického muzea.

Nádhernou obnovenou barokní lékárnu si prohlédnete v nemocnici Milosrdných bratříLetovicích, která se nachází v areálu kláštera. Lékárna vypisuje termíny pravidelných prohlídek na jaře. Další barokní lékárna z kláštera milosrdných bratří našla domov v Městském muzeu v Novém Městě nad Metují. V provozu byla od roku 1750 přibližně do poloviny 20. století; dřevěné lékovky jsou pečlivě označené znakem ve tvaru granátového jablka, symbolem řádu.
 

Další historické lékárny najdete v muzeích

Když při toulkách Jindřichovým Hradcem zamíříte do Muzea Jindřichohradecka, můžete si prohlédnout lékárnu U Panny Marie Pomocné. V jednom z domů na hlavním náměstí existovala již v 17. století, ale místo baroka nabízí klasicistní styl: dochovaná souprava lékárenského nábytku totiž vznikla až na přelomu 18. a 19. století. Za povšimnutí stojí zásuvky, opatřené nejen latinskými nápisy, ale také půvabnými malbami krajinek.

Jestliže se v Polné na Vysočině zastavíte v Městském muzeu na hradě a zámku, prohlídková trasa věnovaná starým řemeslům vás zavede do lapidária v hradním sklepení, do barokní lékárny U Černého orla a kupeckého krámu. Nejnovější z historických lékáren je k vidění v Městském muzeuŽamberku: novogotickou lékárnu vyrobila v 90. letech 19. století vídeňská firma pro místního lékárníka Eduarda Erxlébena. 


Kouzlo starých lékáren

  • České lékárnictví má dlouhou historii, ovšem starší lékárny než barokní u nás nenajdete. Ty nejstarší v klášterech vzaly za své při husitské revoluci a následných válkách, další ranou pro ně byla třicetiletá válka.
  • Jezuitské lékárny nenabízely jen vlčí játra a zmijí páteře, ty dnes slouží spíš pro pobavení návštěvníků. Vyráběly a prodávaly například „jezuitský prášek“ aneb pulvis corticis chinae, prášek z chininové kůry, anebo „jezuitský čaj“, který obsahoval listy merlíku. Obě drogy dovezli jezuité z Ameriky.
  • České farmaceutické muzeum v KuksuUchvátila vás farmacie a výroba léků? Pak za bližší prozkoumání stojí České farmaceutické muzeum v Kuksu, kde zdaleka není k vidění jen expozice věnovaná vývoji lékárenství. Kromě původní apatyky kláštera milosrdných bratří v Kuksu z roku 1743 tu uvidíte mobiliář pražské Dittrichovy lékárny z Nerudovy ulice (1821) a funkcionalistický mobiliář Nové lékárny z Berouna (1937), hlavně si ale prohlédnete expozici Z apatyky do fabriky. Ta jako jediná svého druhu v Česku mapuje způsoby výroby léků od prastarých lékáren až po velkovýrobu léků v továrnách. Sami si vyzkoušíte například přípravu léků ve třecích miskách nebo ruční výrobu pilulek.
Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci Památky

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci

V Polné se snoubí hrad a zámek do jednoho celku. Postaven kolem roku 1320 na ostrohu nad soutokem říčky Šlapanky a Ochozského potoka. V jádru se tyčila mohutná válcová věž, což dokládá nejstarší obraz Polné – veduta Georgie Houfnagla z roku 1617.

Historická barokní lékárna v Letovicích Památky

Historická barokní lékárna v Letovicích

Klášter Milosrdných bratří se řadí společně s farním kostelem sv. Prokopa a zámkem mezi nejvýznamnější letovické památky. Prohlídka s průvodcem zahrnuje výklad o historii a vzniku kláštera a návštěvu unikátní zrestaurované barokní lékárny, která se nachází v areálu kláštera.

Regionální muzeum v Českém Krumlově Kultura

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech Památky

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Barokní lékárna U Bílého jednorožce je jednou z mála památek tohoto druhu v Evropě. Podává věrný obraz práce apatykáře i prostředí lékárny z 18. století. Při návštěvě této unikátní památky uvidíte ukázky zbytků původních léčiv, starých lékárenských nástrojů i léčebných metod.

Barokní lékárna na Špilberku Kultura

Barokní lékárna na Špilberku

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny z kláštera brněnských alžbětinek uvidíte v expozici Muzea města Brna na Špilberku.

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Rok 2024 opět bude plný novinek. Na Kudy z nudy vám prozradíme, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických památek, galerií, cyklistiky či koupání. Z očekávaných novinek roku 2024 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, nápady pro rodiny s dětmi a kuriozity!

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Až budete procházet historické centrum Prahy, zvedněte pohled z rušných ulic a podívejte se nad portály starobylých domů. Malebná znamení, která dnes vnímáme jen jako dekorativní prvek v architektuře, kdysi lidem sloužila v každodenním životě. O čem domovní znamení v Praze vypovídají, jaký mají smysl a která přežila až do dnešních časů?

Dům U Červené lišky na Starém Městě Památky

Dům U Červené lišky na Starém Městě

Původně románský, později goticky upravený dům, získal dnešní raně barokní podobu kolem roku 1700. Autorství je připisováno architektu a malíři Jeanu Baptiste Matheyovi. Další úpravy domu proběhly v 19. a 20. století.

Muzeum města Brna Kultura

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Výlet po zajímavých místech východních Čech: Ctnosti a neřesti potkáte na Kuksu

Výlet po zajímavých místech východních Čech: Ctnosti a neřesti potkáte na Kuksu

Výlet začínající v Hradci Králové, městě s dlouhou vojenskou historií vás zavede do nikdy nepoužité pevnosti Josefov i k barokní perle východních Čech, hospitalu Kuksu s unikátními alegoriemi soch cností a neřestí. Nakonec objevíte Braunův lesní Betlém.

Za zážitky do Klatov: poznejte klatovské mumie, barokní lékárnu a Černou věž

Za zážitky do Klatov: poznejte klatovské mumie, barokní lékárnu a Černou věž

Míříte na Šumavu? Zastavte se v bráně Šumavy v Klatovech a nechte do své duše vtisknout hluboké zážitky z návštěvy Klatovských katakomb či historicky unikátní barokní lékárny a pavilonu skla PASK. Zveme vás na procházku historickým centrem, na jehož nevelkém prostoru je nevídaně mnoho památek a architektonických skvostů.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice Památky

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Barokní lékárna U Zlaté koruny v Uherském Hradišti Památky

Barokní lékárna U Zlaté koruny v Uherském Hradišti

Barokní lékárna U Zlaté koruny slouží svému účelu již od konce 17. století a její vnější i vnitřní výzdoba ji řadí mezi nejkrásnější budovy ve městě.

 Lékárna U Černého orla ve Vidnavě Památky

Lékárna U Černého orla ve Vidnavě

Lékárna se nachází v přízemí novorenesančního domu z pol. 19. století na náměstí Míru ve Vidnavě.

Klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Václava Letovice Památky

Klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Václava Letovice

Barokní klášter se špitálem byl postaven v letech 1751-84. Jedná se o čtyřkřídlý areál kolem čtvercového dvora, severní stranu tvoří obdélný orientovaný kostel sv. Václava. Součástí areálu dochovaná barokní lékárna. Dnes slouží jako noviciát řádu a léčebna.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

České farmaceutické muzeum v Kuksu Kultura

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Muzeum české lékárny s kavárnou U Zlatého lva Památky

Muzeum české lékárny s kavárnou U Zlatého lva

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

Že čarovné bylinky na bolístky všeho druhu, nachlazení nebo dobrou náladu patří jen do pohádek? Kdepak, tradice bylinkářství jsou živé i dnes. Víme o celé řadě míst, kde se bylinkaří moderně, s ohledy a respektem ke krajině a životnímu prostředí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do voňavého světa bylin, čajů a koření, do květnatých luk a bylinkových zahrad, a užijte si skvělé výletní cíle, které do vašeho života přinesou zdraví, pohodu i radost.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Dům U Zlatého hada Gurmánská turistika

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.

Adamova lékárna na Václavském náměstí v Praze Památky

Adamova lékárna na Václavském náměstí v Praze

Historická pražská lékárna se nachází v pětipatrovém domě, který byl postaven na místě starší stavby v letech 1911 až 12. Autorem návrhu byl architekt Matěj Blecha. V interiéru lékárny se kromě řady původních detailů dochovaly i původní regály.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí Památky

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.