ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: znáte lanovky v našich městech?
Památky

Věda a historie není nuda: znáte lanovky v našich městech?

Poslechněte si audio verzi článku
Výrobci lanovek, někteří politici i odborníci na dopravu mají jasno: lanové dráhy jsou budoucností hromadné dopravy pro města 21. století. Vychutnejte si už teď zajímavé výhledy, eleganci, pohodlí i lehkost, s níž stoupají do výšek a dokonale se tak vyhýbají dopravním zácpám.
Nejvíc lanovek napočítáme v Praze, co do věku je mezi nimi rekordmankou pozemní lanovka na Petřín, která se poprvé rozjela v roce 1891. Návštěvníky Jubilejní zemské výstavy tehdy vozila k restauraci Nebozízek pod zbrusu novou Petřínskou rozhlednu. Přestože ulicemi z Letné ke Stromovce již tehdy jezdila první elektrická tramvaj, lanovka si o elektřině tehdy mohla nechat jen zdát. Lanová dráha na Petřín je od září 2024 mimo provoz. Dopravní podnik plánuje rekonstrukci tratě a výrobu nových vozů.
 

Praha a lanovky na Petřín, v zoo a na Smíchově

Pohonem pro petřínskou lanovku byla v roce 1891 voda: když se dolní vůz zaplnil lidmi, muselo se do horního vozu načerpat 3 600 litrů. Lanovka pak sjela dolů jen s pomocí brzd, voda se vypustila a celý postup se opakoval. Jenže problémy s vodou nejsou pro Prahu žádnou novinkou, už tehdy před 130 lety jí v letních vedrech bylo málo a v zimě občas zamrzla, takže lanovka někdy dlouhé týdny nebo měsíce nejezdila.

Elektrické vozy začaly mezi Újezdem a vrcholkem Petřína pendlovat v červnu 1932, a to u příležitosti IX. všesokolského sletu. Další problémy nastaly v roce 1965 opět kvůli vodě, jenže tentokrát šlo o její přebytek: sesuv půdy kvůli dlouhým dešťům zničil většinu tratě a dalších dvacet let se na Petřín muselo chodit pěšky. Třetí lanovka, taková, jakou známe dnes, se rozjela v roce 1985 a její provoz skončil v září 2024. Byl z ní krásný výhled na centrum města a Pražský hrad. Nové vozy lanovky mají být více prosklené a výhled tak bude ještě lepší. S Kudy z nudy rozhodně budeme u toho!

Další lanovkou, tentokrát sedačkovou, se svezete v pražské zoologické zahradě, třetí a nejnovější je lanovka, spojující dvě budovy Hotelu NH Prague City na Smíchově. Zná ji málokdo, ale projet se s ní můžete zadarmo!
 

Dvě lanovky v Karlových Varech

Znáte karlovarské metro? Říká se tak lanovce z Divadelního náměstí k hotelu Imperial, která sice měří jen 127 metrů, ale s převýšením 54 metrů je z našich pozemních lanovek nejstrmější. Jen výhled si bohužel neužijete žádný, celá trať vede v tunelu. Lázeňské hosty vozí od roku 1912, tedy stejně dlouho jako druhá pozemní lanovka na Dianu. Její spodní stanici najdete vedle Grandhotelu Pupp v Mariánské uličce a k rozhledně Diana s restaurací, Motýlím domem a minizoo jezdí každou čtvrthodinu.

V Karlových Varech se již více než sto let objevuje a zase usíná projekt lanovky k horskému hotelu na vyhlídku Tři kříže. Zatím nestojí ani hotel ani lanovka, i když ta se těsně před první světovou válkou začala budovat. Nikdy nebyla dokončena, její torzo můžete vidět v ulici na Vyhlídce. Kolem vede od Vřídelní kolonády až na Tři kříže žlutá turistická značka.
 

Další města s lanovkami

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Lanovky jsou báječný vynález. Do kopců a do hor vyvážejí lyžaře, cyklisty i pěší turisty, neobejdou se bez nich letní ani zimní sporty. Lanovky samozřejmě najdete i na Kudy z nudy – sedačkové, kabinové, zkrátka lanovky v horách i ve městech. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!

Lanová dráha na Petřín – mimo provoz Památky

Lanová dráha na Petřín – mimo provoz

Extrémní deště v září 2024 zastavily provoz lanové dráhy na Petřín a poškodily trať. Dopravní podnik se rozhodl, že lanovou dráhu nyní nebude rekonstruovat. Očekává se, že na jaře 2025 budou zahájeny práce na nové lanovce na Petřín.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec Letní sporty

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede čtyřsedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní se pak nachází v těsné blízkosti rozhledny a cca 3 km Božího Daru.

Lanová dráha Větruše Památky

Lanová dráha Větruše

Areál Větruše patří mezi tradiční výletní cíle. Využití lanové dráhy je ideálním řešením, jak usnadnit a urychlit dopravu pěších a cyklistů z centra města do této oblíbené lokality. Unikátem lanovky je to, že se jedná o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v ČR.

Lanová dráha Diana v Karlových Varech Památky

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Praha nabízí spousty zajímavých a kuriózních míst. Některá jsou všeobecně známá, o jiných ale zdaleka každý neví. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit třeba s nejstarší pražskou dopravní značkou, uličkami, které se na noc zamykají, historickými patníky a nárožníky anebo s rekordy pražského metra. Objevte Prahu jak ji neznáte!

7 věcí, které nevíte o… lanovce na Sněžku a rekordních lanovkách u nás i ve světě

7 věcí, které nevíte o… lanovce na Sněžku a rekordních lanovkách u nás i ve světě

Není nejdelší ani nejstarší, přesto ji zná každý z vás: lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Sněžku je mezi českými lanovkami celebrita. Bohatě stačí to, že vede na nejvyšší horu naší země. Ale co myslíte, vede až nahoru, do nadmořské výšky 1603 metrů? Kolik lidí s ní už na Sněžku vyjelo, proč tak často stojí a jak dlouho trvá cesta nahoru těm, kteří se na lanovku vykašlou?

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech Příroda

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Nejstarší stojící karlovarská rozhledna byla na oblíbeném vyhlídkovém místě nad městem v lázeňských lesích vystavěna již v roce 1876. Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla postavena jako kopie rozhledny v severoněmeckém Schleswigu.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet Příroda

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Lanová dráha hotelu na Praze 5 – lanovka Mrázovka Zážitky

Lanová dráha hotelu na Praze 5 – lanovka Mrázovka

Pozemní lanová dráha hotelu NH Praha na Smíchově, občas označovaná i jako šikmý výtah, spojuje přes veřejnou část parku Mrázovka dvě hotelové budovy. Lanovka je bezplatně přístupná hostům i veřejnosti, která ji může použít například k návštěvě restaurace v horní budově.

Lanová dráha na Komáří vížku Příroda

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Co nevíte o pražských tunelech aneb Letenský tunel s Blankou slaví v září narozeniny

Co nevíte o pražských tunelech aneb Letenský tunel s Blankou slaví v září narozeniny

Legendární věta o malém kroku pro člověka, který je obrovským skokem pro lidstvo, by se mohla týkat i Prahy: nenápadná stavba z poloviny 20. století, která v září slaví 70. výročí otevření, změnila městskou dopravu od základů. Nevyniká délkou ani krásou, ale bez ní by se centrum Prahy záhy ucpalo.