ÚvodAktualityCo nevíte o pražských tunelech aneb Letenský tunel s Blankou slaví v září narozeniny
Památky

Co nevíte o pražských tunelech aneb Letenský tunel s Blankou slaví v září narozeniny

  • 30. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Legendární věta o malém kroku pro člověka, který je obrovským skokem pro lidstvo, by se mohla týkat i Prahy: nenápadná stavba z poloviny 20. století, která v září slaví 70. výročí otevření, změnila městskou dopravu od základů. Nevyniká délkou ani krásou, ale bez ní by se centrum Prahy záhy ucpalo.
Ta stavba se jmenuje Letenský tunel, měří 423 metrů a slavnostně otevřený byl v sobotu 26. září 1953. Už tehdy bylo zvykem, že jako první si procházku od Štefánikova mostu na Letnou mohli užít chodci, první auta jím projela až o dva dny později. Pro pražskou silniční dopravu hraje Letenský tunel klíčovou roli: vede tudy například nejjednodušší trasa z centra na letiště. Co o něm a dalších pražských tunelech nevíte?
 

Staré plány a Stalin

Stavba Letenského tunelu se plánovala už před druhou světovou válkou, ale původně měl navazovat na Čechův most a Pařížskou třídu. Jenže místo nad letenským svahem nakonec bylo vyhrazeno pro monstrózní Stalinův pomník (od roku 1991 na stejném místě stojí metronom), a tak se tunel přesunul k nově postavenému sousednímu Štefánikovu mostu. Nevyšly ani další plány: například podle architekta Jana Kouly místo tunelu měl být průkop a jeho začátek u Vltavy měla zdobit velkolepá brána. Další plány počítaly s Letnou jako s místem, kde měl po roce 1918 vzniknout nový československý parlament. Nestalo se a ze všech plánů nakonec zbyl jen tunel.
 

Stavba trvala čtyři roky

Náklady na výstavbu Letenského tunelu dosáhly 74 milionů korun a práce trvaly čtyři roky. Proč tak dlouho? Terén složený z křemene a břidlic musely stavební čety prokopávat ručně, navíc tunel není rovný a zdolává více než pětiprocentní stoupání. Kvůli problémům s břidlicemi a také s mohutnou a těžkou budovou Národního zemědělského muzea, která stojí přímo nad ním, nakonec nedošlo na tramvajovou trať: ta měla původně vést od Vltavy k Letné společně se silnicí.
 

Letenský tunel má dvojče pro chodce

Modernizace se Letenského tunelu příliš nedotkly, jen během let přibyly ventilátory, dlažební kostky nahradil asfalt a světla, původně ve dvou pásech na stěnách, se přesunula na strop. Obklad ze světlých keramických dlaždic ale vydržel. Podobný najdete ještě v jednom pražském tunelu: měří 303 metrů, chodí se jím pouze pěšky a od roku 1951 spojuje pražské čtvrtě Žižkov a Karlín.
 

Nejstarší, nejkrásnější, nejmladší a nejdelší

Za nejkrásnější pražský tunel je považovaný ten vůbec nejstarší, proražený ve skále pod Vyšehradem. Portály tunelu zdobí stylizovaná cimbuří, měří pouze 35 metrů, otevřený byl roku 1904 a už o šest let později jím začaly jezdit tramvaje.

Letenský tunel byl na dlouhou dobu posledním silničním tunelem v hlavním městě, teprve v roce 1980 přibyl Těšnovský tunel na nábřeží Ludvíka Svobody. Další silniční a dálniční tunely vznikly až v 90. letech. Na vnitřním Městském okruhu to je Zlíchovský tunel, tunel Mrázovka a Strahovský tunel, na Pražském okruhu potom Cholupický, Komořanský a Lochkovský tunel. Začátkem třetího tisíciletí přibyl tunelový komplex Blanka, který tvoří na sebe navazující tři tunely, Brusnický, Dejvický a Bubenečský. S celkovou délkou 5 502 metrů je Blanka dosud nejdelším silničním tunelem v Česku a také nejdelším městským tunelem v Evropě. V září tunelový komplex Blanka oslavil také výročí otevření, v provozu je  od 19. září 2015. Od roku 2019 se pod Libní směrem ke Strašnicím připravuje komplex Blanka 2, který o tři kilometry překoná dosud nejdelší stavbu, tedy „starou Blanku", spojující Břevnov a Holešovičky.
 

Zajímavosti pražských tunelů

  • Přestože Praha má řadu železničních tunelů (například dva Vítkovské, tři Vinohradské, Chuchelský, Libeňský, Malešický a Bubenečský) i tunelů pro pěší a cyklisty (Karlínský,  Vítkovský nebo tunel v Jelením příkopu), na ty nejdelší často zapomínáme. Má je pražské metro, jehož linky v současnosti měří přes 65 kilometrů.
  • Teprve při stavbě Letenského tunelu definitivně zmizely poslední připomínky dvou technických zajímavostí. Tou první byla 109 metrů dlouhá pozemní lanová dráha, která v roce 1891 během Všeobecné výstavy vedla od portálu nynějšího Letenského tunelu vzhůru na Letnou. U horní stanice mohli cestující přestoupit na další z technických novinek, Křižíkovu elektrickou tramvaj. Provoz lanovky ukončila první světová válka, její model si prohlédnete v Muzeu městské hromadné dopravy ve vozovně Střešovice.
  • Druhou raritou bylo dřevěné a kryté pohyblivé schodiště, které lanovku nahradilo v roce 1926. Fungovalo necelých deset let a jediné, co po obou stavbách zbylo, jsou části starých opěrných zdí a zbytky horní stanice ve svahu u Letenského zámečku, ve svahu nad nábřežím Kapitána Jaroše. Poblíž také stojí historický kolotoč, dobová atrakce, o kterou pečuje nedaleké Národní technické muzeum.
7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.

Letenské sady v Praze Příroda

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Metronom na Letné – kyvadlo nad Prahou Památky

Metronom na Letné – kyvadlo nad Prahou

Na místě, kde v minulosti stával Stalinův památník, se dnes kývá z jedné strany na druhou obrovské kyvadlo metronomu – Stroje času sochaře Vratislava Nováka, které sem bylo umístěo roku 1991. Od metronomu si užijete krásné panorama na Prahu a její mosty.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy

Jaké proměny prožila Praha během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například do Tančícího domu, Musea Kampa, Centra současného umění DOX, Astronomické věže Klementina anebo do Clam-Gallasova paláce. Výročí svého vzniku oslavil staroměstský orloj, zoologická i botanická zahrada a řada cenných historických památek. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Prahou rok za rokem!

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.

Největší osobní železniční nádraží v České republice – Hlavní nádraží Praha

Největší osobní železniční nádraží v České republice – Hlavní nádraží Praha

Hlavní nádraží není jen největší železniční stanice v České republice, kde denně odbaví až 100 tisíc cestujících, patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy. Historická budova a hala nad kolejištěm jsou dokonce vůbec největší secesní památkou České republiky. Železniční provoz tu byl zahájen 14. prosince 1871 a od té doby nádraží funguje prakticky nepřetržitě.

Pavilon Expo 1958 na Letné Památky

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

V Evropě neexistuje slavnější horská trať než rakouský Semmering: byla první, dodnes si zachovala historický ráz a v roce 1998 byla zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. Podle ní se přezdívá dalším tratím s velkým převýšením, tunely, viadukty a se skvostnými výhledy.

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

V dobách svého vzniku televizní vysílače budované uprostřed měst provokovaly a vysloužily si spousty nelichotivých přezdívek, dnes je ale známe především jako skvělá turistická lákadla. Vyjet pohodlně výtahem do výšky, dát si kávu ve vyhlídkové restauraci a rozhlížet se po okolí je zkrátka zážitek – a platí to pro televizní vysílač na pražském Žižkově stejně jako pro televizní věže v jiných evropských městech. Pojďte se s nimi seznámit!

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

Metro je bezkonkurenčně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejvyužívanější dopravní prostředek v Praze. V provozu je denně od pěti hodin ráno do půlnoci, a přestože zpoždění prakticky neexistuje a v dopravní špičce vlaky jezdí po dvou až třech minutách, hlášku „promiňte, mně nejelo metro“ používají školáci po celém městě. Samozřejmě, dokonce i ti, kteří jím jezdit vůbec nemusí.

Nákladové Nádraží Žižkov Památky

Nákladové Nádraží Žižkov

Významnou památkou na území městské části Praha 3 je Nákladové nádraží Žižkov, které bylo v době svého vzniku chloubou prvorepublikových Československých státních drah.

Štefánikův most v Praze Památky

Štefánikův most v Praze

V pořadí desátým pražským mostem přes Vltavu a zároveň pátým tramvajovým, je Štefánikův most, propojující oblast pod Letnou s centrální částí města.

Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží Památky

Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží

Nádraží Praha-Dejvice je nejstarším nádražím dnešního hlavního města, v provozu je od roku 1830. Původně tady začínala nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo hlavně dřevo z Křivoklátských lesů. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku.

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné Památky

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.