ÚvodAktualityČesko ve filmu: putování Šumavou po stopách seriálu Policie Modrava
Letní sporty

Česko ve filmu: putování Šumavou po stopách seriálu Policie Modrava

Poslechněte si audio verzi článku
Také patříte mezi fanoušky seriálu Policie Modrava? Pro televizi Nova šlo o jeden z nejúspěšnějších seriálů posledních dob. Milovníci Šumavy si u televizních obrazovek užívají nádherné záběry přírody a do míst, kde se seriál natáčel, jezdí turisté z celé České republiky. Podívejte se s Kudy z nudy na místa, kde se procházely seriálové hvězdy.
Kašperské horyKrimiseriál Policie Modrava, v němž hrála hlavní roli vyšetřovatelky slovenská herečka Soňa Norisová, nesl podtitul „hluboké lesy kryjí zločin“ a získal si spousty příznivců. Byly natočeny čtyři série, a přestože režiséra Jaroslava Soukupa leckdo přesvědčuje, aby se pustil do páté řady, zdá se, že čtyřicátým dílem seriál definitivně skončil. Se Soňou Norisovou, Filipem Tomsou, Jaroslavem Satoranským, Matějem Dadákem, Zdeňkem Palusgou, Janem Monczkou, Jaroslavou Stránskou, Michalem Holánem, Janou Bouškovou, Taťjanou Medveckou a dalšími oblíbenými herci se ale můžete setkávat dál při reprízách – a také u nás na Kudy z nudy. Vydejte se s námi na Šumavu do míst, kde se natáčely jednotlivé díly, a objevujte Česko ve filmu!
 

Policie Modrava a Kašperské Hory

Na vlně zájmu fanoušků seriálu se veze městečko Kašperské Hory, hlavní působiště party seriálových policistů. Proč se ale seriál Policie Modrava odehrává v Kašperských Horách? Kvůli zkušené kriminalistce Janě Vinické v podání Soni Norisové, která z osobních důvodů přijala místo velitele venkovské policejní stanice na Šumavě. Protože se ubytovala u tety v horské obci Modrava, kolegové jí začali přezdívat „Policie Modrava“.

Jana je vtipná, inteligentní a má veselou optimistickou povahu se smyslem pro humor. Tak se snaží řešit i jednotlivé kriminální případy, které se v jejím regionu odehrávají. Pro seriál je typická nejenom nádherná příroda Národního parku Šumava, ale i trochu napětí a tajemství.
 

Pěší i cyklo výlet z Kašperských Hor

Náměstí v Kašperských Horáchhistorickou radnicí a kostelem sv. Markéty poznají výletníci díky seriálu na první pohled. Stačí jen pár kroků a můžete navštívit Muzeum historických motocyklů s expozicí hraček anebo Muzeum Šumavy, které nabízí různé výstavy. O kousek dál pak stojí hřbitovní kostel sv. Mikuláše ze 14. století, a severně od města objevíte nejvýše položený královský hrad v České republice, hrad Kašperk.

Chcete si užít pěší nebo cyklistický výlet po okolí? Turistický okruh Po stopách Policie Modrava vychází právě z Kašperských Hor a vrací se zpět do města. Z náměstí se vydejte po červené značce a zároveň po naučné stezce Cestou zlatokopů do Amáliina údolí. Dál už značky nevedou a hodit se vám bude dobrá turistická mapa i orientační smysl. Přes Červenou s výběhem bizonů a Lídlovy dvory se dojdete do PodlesíRezidencí Vogelsang a odtud se přes osadu Malý Kozí Hřbet po zelené značce budete pomalu vracet zpět do Kašperských Hor.

Cyklistická trasa není o moc delší, měří necelých 25 km a pro ty pohodlné může bicykl částečně nahradit auto. Natáčelo se totiž také v údolí OtavyRejštejně, v Radešově a Dlouhé Vsi, anebo v Prášilech či Hartmanicích, kam se pohodlně dostanete po běžných silnicích.
 

Na výlet pěšky i na kole kolem Modravy a Srní

Pro znalce a milovníky Šumavy je seriál Policie Modrava srdeční záležitostí a odhalení míst, kde se jednotlivé epizody natáčely, kdekoho zajímá stejně jako samotný příběh. Slavnou Modravu najdete asi dvacet kilometrů od Kašperských Hor. Můžete tam dojít pěšky, dojet autem anebo nebo se svézt linkovým autobusem ze Sušice.

Na Modravu pojedete přes Srní. V centru stojí nejenom kostel Nejsvětější Trojice, ale i seriálová samoobsluha. Ze Srní vede spousta tras jak pro pěší, tak pro cyklisty či běžkaře. Nedaleko nad Vchynicko-tetovským kanálem objevíte zříceniny Hauswaldské kaple, u řeky Vydry stojí dvorec Antýgl – nádherná a velká historická stavba, kde za běžných okolností najdete kemp, penzion a restauraci. Určitě stojí za to Antýgl vidět, ostatně i tady se některé epizody natáčely.

Ze samotné Modravy si udělejte pěší nebo cyklovýlet k Roklanskému potoku a na Javoří pilu, potom po modré značce a cyklotrase 2118 na rozcestí u bývalého Velkého Boru a podél Vchynicko-tetovského kanálu do Srní. Pěší výletníci se zpět na Modravu mohou vrátit po naučné Klostermannově stezce kolem výběhu s vlky anebo přes Dolní a Horní Hrádky žlutě značenou Klostermannovou cestou na Klostermannův most. Do Antýglu vás dovede červená značka a naučná stezka Povydří, z Antýglu se pak do horské osady vrátíte kolem říčky Vydry. Uvidíte, že také na této trase poznáte spoustu natáčecích míst.
 

Policie Modrava a nejkrásnější výhledy na Šumavu

Kamera v seriálu dokonale využila fotogenická místa Šumavy. Na ně se nejpohodlněji vypravíte autem nebo na kole. Skvělým tajným tipem jsou výhledy z odlehlých míst, která při putování po nejatraktivnějších výletních místech většinou minete – například silnička 169 z Horské Kvildy přes Zhůří a SvojšeRejštejnu, silnice číslo 190 z Hartmanic přes Dobrou Vodu do Prášil nebo cesta, která odbočuje z hlavního tahu z Hartmanic na Gerlovu Huť a přes Keply míří k severu na Velhartice. Některé scény se natáčely na tamním hřbitově. Most a sklárna se nacházejí u obce Annín, chalupu majora Koutného najdete u Srní.

Také Mouřenec aneb kostel sv. Mořice nad Annínem filmaři prostě milují; hádejte, kde se natáčela pohádka Anděl Páně? Pěkné výhledy si užijete i z Šibeničního vrchu u Kašperských Hor; cestu můžete protáhnout až k lesní kapli Panny Marie Pomocné a odtud se vrátit do Kašperských Hor kolem kostela sv. Mikuláše.
Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci Ubytování

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Rozlehlý dvorec na pravém břehu řeky Vydry býval osídlen takzvanými Králováky – svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízeni jen českému králi.

Hradiště Obří hrad na Šumavě Památky

Hradiště Obří hrad na Šumavě

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy Příroda

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě u Rejštejna Příroda

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě u Rejštejna

Vesničku Zhůří dnes připomíná už jen kaplička a pomník, kolem jsou romantické pláně a louky s osamocenými stromy. Obec stála na trase Zlaté stezky z Kašperských Hor do Pasova, po roce 1945 se jí stal osudným poválečný odsun sudetských Němců.

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata Příroda

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice – Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy – tzv. pinky – pozůstatky po těžbě zlata.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách Památky

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Naučná stezka Karla Klostermanna Příroda

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva Příroda

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Klostermannova vyhlídka u Srní Příroda

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Hauswaldská kaple poblíž Srní Zážitky

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Prožijte zajímavý víkend nebo jen výlet za poznáním starého poutního místa zvaného Hauswaldská kaple poblíž šumavského letoviska Srní.

Roklanský potok v srdci Šumavy Příroda

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. obřích hrnců.

Amálino údolí na Šumavě Příroda

Amálino údolí na Šumavě

Kaňonovité údolí Zlatého potoka včetně rozsáhlého prameniště na svazích Ždánova je přírodní rezervace ležící jihovýchodně od Kašperských Hor a v CHKO Šumava. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1994.

Javoří slať u Modravy Příroda

Javoří slať u Modravy

Javoří slať představuje roztroušenou sestavu vrchovišť s jezírky i bez jezírek. Nachází se cca 8 km od Modravy a dovede vás k ní červená značka, dále pokračující na Poledník.

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách Památky

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Kašperské Hory mají dva gotické kostely. Bohaté horní město si takový přepych mohlo dovolit. Uplynulo jen několik desetiletí od doby, kdy poslední zedníci opustili chrám svatého Mikuláše, a už se stavělo znovu.

Bývalá osada Hůrka u Prášil Památky

Bývalá osada Hůrka u Prášil

Hůrka je zaniklá šumavská osada, asi 7 km východně od Železné Rudy. Založil ji roku 1732 majitel skláren Georg Christoph Abele. Místu se také říkalo Česká Huť. Přibližně o 30 let později byla nedaleko založena nová sklárna – Nová Hůrka. Původní obec dostala označení Stará Hůrka (Althurkenthal).

Kolem pranýře za výhledy Příroda

Kolem pranýře za výhledy

Vycházkový okruh přes Šibeniční vrch a Vinice s panoramatickými rozhledy do oblasti střední Šumavy a Pošumaví.

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka Památky

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.

Rechle – hradlový most u Modravy Památky

Rechle – hradlový most u Modravy

Unikátní 72 metrů dlouhý dřevěný hradlový most přes Vydru je věrnou replikou bývalého historického mostu, který zachytával soustavou tyčí plavené dřevo a směroval je do plavebního kanálu.

Zřícenina hradu Kunžvart Památky

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu Příroda

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu

Nenáročná zážitková trasa Okolo Kostelního vrchu vás zavede do míst, kde stávala Hauswaldská kaple. Od ní se vydáte na 2,6 kilometrů dlouhý okruh, který vás zavede na celkem 5 zastavení. Tato zastavení se věnují jedinému: citátům spisovatele Karla Klostermanna.

Gerlova Huť u Železné Rudy Památky

Gerlova Huť u Železné Rudy

Bývalá sklářská osada Gerlova Huť je jednou z několika dřívějších sklářských lokalit v okolí Železné Rudy. Nedaleká křižovatka cest s rozcestníkem je významným turistickým bodem západní Šumavy.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Srnský okruh šumavskou přírodou Příroda

Srnský okruh šumavskou přírodou

Krátký a nenáročný okruh nedaleko obce Srní je bohatý na nezapomenutelné výhledy do krásné šumavské přírody. Trasa je dlouhá 8,4 km a provede vás po ní zelená turistická značka okolo Spáleného a Sedelského vrchu.

Cestou zlatokopů – naučná stezka do Amálina údolí Příroda

Cestou zlatokopů – naučná stezka do Amálina údolí

Naučná stezka do Amálina údolí vás provede jádrem nejvýznamnějšího zlatonosného revíru předhusitských Čech s četnými památkami dolování od 14. do 20. století. Stezka je doplněna informačními cedulemi.

Stezkou strážců hranice Příroda

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice Památky

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína Kultura

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel s kostnicí se nachází na vršku v ohybu řeky Otavy u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou. Romantická osada pod vrchem Mouřenec leží asi 12 kilometrů jižním směrem od Sušice. Z vršku Mouřence se nabízejí pěkné výhledy do okolí a na hrad Kašperk.

Další aktuality

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Jak poznat Plzeň za jeden den

Jak poznat Plzeň za jeden den

11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj
Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj
Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj
Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj
Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh láká na Halloween

30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj