ÚvodAktualityTři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou
Životní styl

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

  • 24. listopadu 2023
Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Pyšná princezna z jižních Čech

Nejstarší má mít přednost, a tak si první místo zaslouží Pyšná princezna, pohádka od Bořivoje Zemana z roku 1952. Hlášky z ní znáte jistě nazpaměť, méně už se ví, že se král Miroslav, princezna Krasomila a filmový štáb se při natáčení dost nacestovali. Symbolem pohádky se stal jihočeský zámek Hluboká, ale ještě víc si vzpomínky na natáčení hýčkají v Telči, kde se Pyšná princezna stala prvním hraným zvukovým filmem z tohoto města.

Také scéna, kde princezna hodí Miroslavovi při jejich prvním setkání přes bránu míč, má dvě dějiště: zahrada patří parku na Hluboké, prostor za branou byste museli hledat v Třeboni. Když se však ve filmu objeví záběr na město krále Miroslava, nejde ani o Telč, ani o Třeboň, ale o Český Krumlov. Scénky z trhu vznikaly na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích, pro putování obou hlavních hrdinů Bořivoj Zeman přesunul svůj štáb na opačný konec Čech do Českého Švýcarska.

Dolský MlýnMlýn z pohádky tu stojí dodnes a říká se mu Dolský mlýn a pro režiséry filmových pohádek patří stále k oblíbeným natáčecím místům (z nových pohádek se tu točily například Ztracený princ a Peklo s princeznou). Známé jsou i kamenné varhany na Panské skále u Kamenického Šenova a pamětníci dokonce vzpomínají, že před lety se dala najít chaloupka uhlířské rodiny i s milířem. Dnes už po ní nezbyla ani stopa, ale zavzpomínat na ni můžete u Jetřichovic.
 

Česká televize a 84 oříšků pro Popelku

hrad ŠvihovO více než dvacet let mladší jsou Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka. Legendární zimní pohádku natáčenou v roce 1973 ve spolupráci s filmaři z východního Německa Česká televize letos odvysílá už po osmadvacáté.

Nejznámějším popelkovským filmovým místem je vodní hrad Švihov u Klatov, který si zahrál macešin statek. V době natáčení byl v žalostném stavu, ale pavlač a schodiště se stříškou, falešná okna ani brána tu nikdy nestály, filmaři je postavili jen pro natáčení a hned po něm zase zmizely. V okolí se natáčely také přírodní scenérie, kterými vás provede pohádková stezka; například stodolu, kde Popelka ukrývá kouzelné tři oříšky, sad a rybník, ve kterém skončí macecha s Dorou, objevíte v nedalekém Mezihoří. Jen ten nádherný zámek byste v Česku hledali marně – jmenuje se Moritzburg, leží kousek od Drážďan a natáčení slavného filmu pravidelně připomínají velké výstavy – i když plesové scény se točily v berlínských ateliérech.
 

Šumavská pohádka Anděl Páně

Zdálo by se, že natočit vánoční pohádku není žádný kumšt, ale umění je natočit takovou, kterou by si diváci zapamatovali a přijali za svou. I další vánoční šlágry – Princezna se zlatou hvězdou na čele, S čerty nejsou žerty nebo Princ a Večernice – už byly poněkud fousaté, když v roce 2005 režisér Jiří Strach natočil další zasněženou pohádku jménem Anděl Páně

Je to pohádka pro ty, kteří mají rádi Šumavu: děj se odehrává poblíž Kašperských Hor mezi hradem Kašperkem a kostelíkem sv. Mořice, kterému místní neřeknou jinak než Mouřenec. Pro scénky nádvoří s tržištěm filmaři využili hrad Křivoklát, interiéry se točily na hradě Český Šternberk. A pokud budete přemýšlet, odkud znáte místa z dvojky, prozradíme vám, že druhý příběh Petronela s Uriášem se odehrává v Ledči nad Sázavou a Českém Krumlově.
Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

1. 11.22. 12.
Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Celoročním provozem se již desátou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří.

Zimní prohlídky hradu Kašperk 2024

28. 12.1. 1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk 2024

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10:00 do 16:00 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.

Zimní prohlídky zámku Třeboň

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky zámku Třeboň

Zámek Třeboň zůstává i přes zimu přístupný všem milovníkům zámecké architektury a historie. Otevřena zůstává druhá prohlídková trasa Soukromá schwarzenberská apartmá.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

1. 11.22. 12.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku Památky

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar Příroda

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově Příroda

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína Kultura

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel s kostnicí se nachází na vršku v ohybu řeky Otavy u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou. Romantická osada pod vrchem Mouřenec leží asi 12 kilometrů jižním směrem od Sušice. Z vršku Mouřence se nabízejí pěkné výhledy do okolí a na hrad Kašperk.