ÚvodAktualityMozartův Don Giovanni dobyl před 236 lety Prahu
Kultura

Mozartův Don Giovanni dobyl před 236 lety Prahu

  • 29. října 2023
Existují-li díla, která spojují Prahu s celosvětovou hudební a divadelní kulturou, pak na prvním místě mezi nimi stojí bez nejmenších pochyb Mozartův Don Giovanni. "Opera oper", jak bývá toto dílo milovníky klasické hudby přezdíváno, zažila svou premiéru přesně 29. října 1787, tedy před 236 lety v pražském Stavovském (tehdy Nosticově) divadle.
Don GiovanniOpera celým svým jménem "Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni" patří k nejžádanějším a nejpopulárnějším dílům vážné hudby na světě. Její autor, slavný Wolfgang Amadeus Mozart, díky ní prožil jeden z největší triumfů svého života. Přesně před 236 lety, 29. října 1787 ji uvedl poprvé. Bylo to ve Stavovském divadle a Mozart premiéru sám dirigoval. Opera Národního divadla o tuto unikátní tradici s hrdostí i starostlivostí pečuje již po celá staletí.

Je ale možná překvapivé, že Dona Giovanniho v celé historii Národního divadla neinscenovalaž do roku 2021, režisér jiného než domácího původu. Tuto tradici prolomila až inscenace v podání švédsko-norský činoherní a operní režisér Alexander Mørk-Eidem spolu s německým dirigentem a mozartovským specialistou Karstenem Januschkem. Nové uvedení tradiční Mozartovy opery ve Stavovském divadle je od základu netradiční – v představení zazní výstřely a je použita i umělá krev... Nejbližší představení se koná v sobotu 4. anebo v neděli 12. listopadu 2023.
 

Hříchy Dona Giovanniho alias Dona Juana

don giovanniOpera je příběhem šlechtice (známého v literatuře také jako Don Juan – italsky Giovanni), který se pokusí znásilnit ženu, zabije jejího otce, jinou ženu chce odloudit jejímu snoubenci a opustí tu, která jej opravdu miluje. Sluha Dona Giovanniho se jmenuje Leporello a jeho jméno vám může evokovat knížečky pro nejmenší. A je tomu skutečně tak – první "leporelo" byl vlastě knížečkový soupis žen a dívek, které Don Giovanni už stihl ve všech zemích tehdejší Evropy svést nebo znásilnit. Mimo několika komických výstupů je však opera dost ponurá – k jedné vraždě dojde hned na začátku prvního dějství, smrt najde i samotný prostopášník Don Giovanni v samém závěru opery. Jedna ze scén se odehrává dokonce přímo na hřbitově, to když Don Giovanni posměšně zve hřbitovní sochu Komtura (zabitého otce Donny Anny – don Giovanni jej omylem zabil, když se pokoušel dívku znásilnit) na hostinu. K překvapení publika socha pozvání příjme, aby mladého prostopášníka buď přiměla k pokání anebo zahubila. Jak nakonec příběh dopadne, jsme zmínili v předchozích řádcích.

Don GiovanniA kdo je to vlastně ten Komtur? Potkat ho můžete jako sochu v Železné ulici u Stavovského divadla. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italsky Il Commendatore. V podání umělkyně se jedná o postavu ducha – záhrobní stvoření bez obličeje. Milovníkům fantasy žánru může připomínat Nazgûla z Pána prstenů. Legenda o prostopášníku Donu Juanovi, vzbouřenci proti lidskému i božímu řádu, vznikla již v období protireformace v katolickém Španělsku. Don Juan není historickou postavou, avšak na koho přesně literární postava historicky odkazuje, není jednoznačné. Většinou se však uvádí, že by mělo jít o nejmladšího nemanželského syna císaře Karla V. Dona Juana de Austria (1547 – 1578).
Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl Památky

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore – Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.