ÚvodAktualityWolfgang Amadeus Mozart a Don Giovanni: mistrovské dílo jako první na světě slyšeli pražané ve Stavovském divadle
Kultura

Wolfgang Amadeus Mozart a Don Giovanni: mistrovské dílo jako první na světě slyšeli pražané ve Stavovském divadle

Existují-li díla, která spojují Prahu s celosvětovou hudební a divadelní kulturou, pak na prvním místě mezi nimi stojí bez nejmenších pochyb Mozartův Don Giovanni. "Opera oper", jak bývá toto dílo milovníky klasické hudby přezdíváno, zažila svou premiéru 29. října 1787 v pražském Stavovském (tehdy Nosticově) divadle.
Don GiovanniOpera celým svým jménem "Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni" patří k nejžádanějším a nejpopulárnějším dílům vážné hudby na světě. Její autor, slavný Wolfgang Amadeus Mozart, díky ní prožil v Praze jeden z největší triumfů svého života. 29. října 1787 ji uvedl poprvé. Bylo to ve Stavovském divadle a Mozart premiéru sám dirigoval. Opera Národního divadla o tuto unikátní tradici s hrdostí i starostlivostí pečuje již po celá staletí.

Je ale možná překvapivé, že Dona Giovanniho v celé historii Národního divadla neinscenoval, až do roku 2021, režisér jiného než domácího původu. Tuto tradici prolomila teprve inscenace v podání švédsko-norský činoherní a operní režisér Alexander Mørk-Eidem spolu s německým dirigentem a mozartovským specialistou Karstenem Januschkem. Nové uvedení tradiční Mozartovy opery ve Stavovském divadle je od základu netradiční – v představení zazní výstřely a je použita i umělá krev..Nejbližší představení se koná v pátek 22. 11. anebo v úterý 26. 11. 2024. Pro děti mladší 12 let není představení vhodné. Zajímavostí je také to, že je v inscenaci se souhlasem autorky užita replika plastiky Anny Chromy Il Commendatore.
 

Hříchy Dona Giovanniho alias Dona Juana

don giovanniOpera je příběhem šlechtice (známého v literatuře také jako Don Juan – italsky Giovanni), který se pokusí znásilnit ženu, zabije jejího otce, jinou ženu chce odloudit jejímu snoubenci a opustí tu, která jej opravdu miluje. Sluha Dona Giovanniho se jmenuje Leporello a jeho jméno vám může evokovat knížečky pro nejmenší. A je tomu skutečně tak – první "leporelo" byl vlastě knížečkový soupis žen a dívek, které Don Giovanni už stihl ve všech zemích tehdejší Evropy svést nebo znásilnit. Mimo několika komických výstupů je však opera dost ponurá – k jedné vraždě dojde hned na začátku prvního dějství, smrt najde i samotný prostopášník Don Giovanni v samém závěru opery. Jedna ze scén se odehrává dokonce přímo na hřbitově, to když Don Giovanni posměšně zve hřbitovní sochu Komtura (zabitého otce Donny Anny – don Giovanni jej omylem zabil, když se pokoušel dívku znásilnit) na hostinu. K překvapení publika socha pozvání příjme, aby mladého prostopášníka buď přiměla k pokání anebo zahubila. Jak nakonec příběh dopadne, jsme zmínili v předchozích řádcích.

Don GiovanniA kdo je to vlastně ten Komtur? Potkat ho můžete jako sochu v Železné ulici u Stavovského divadla. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italsky Il Commendatore. V podání umělkyně se jedná o postavu ducha – záhrobní stvoření bez obličeje. Milovníkům fantasy žánru může připomínat Nazgûla z Pána prstenů. Legenda o prostopášníku Donu Juanovi, vzbouřenci proti lidskému i božímu řádu, vznikla již v období protireformace v katolickém Španělsku. Don Juan není historickou postavou, avšak na koho přesně literární postava historicky odkazuje, není jednoznačné. Většinou se však uvádí, že by mělo jít o nejmladšího nemanželského syna císaře Karla V. Dona Juana de Austria (1547 – 1578).
Rok české hudby 2024: Rusalka a Ach škoda lásky, nejpopulárnější česká hudba ve světě

Rok české hudby 2024: Rusalka a Ach škoda lásky, nejpopulárnější česká hudba ve světě

Česká hudba má ve světě skvělé renomé. Víte ale, která opera je uváděná nejčastěji? A která písnička je nejpopulárnější? Vypravte se s Kudy z nudy po stopách nejoblíbenějších hudebních děl k nám i do světa!

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově Příroda

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Rok české hudby a Smetana 200

Rok české hudby a Smetana 200

Roky končící čtyřkou mají v české hudbě podobný význam, jako osmičkové roky pro národ a stát. Až podivuhodně často vycházejí na výročí narození, úmrtí, či vytvoření stěžejních děl nejvýznamnějších českých skladatelů.

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl Památky

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore – Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Po stopách šlechtických rodů: pražské paláce rodu Nosticů a Stavovské divadlo

Po stopách šlechtických rodů: pražské paláce rodu Nosticů a Stavovské divadlo

Stavovské divadlo v Praze je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. I když je jeho historie nerozlučně spojená především s Wolfgangem Amadeem Mozartem a světovou premiérou opery Don Giovanni, žádné divadlo by neexistovalo bez šlechtického rodu Nosticů. Vypravte se s Kudy z nudy nejenom do hraběcího Nosticova divadla, ale také do pražských Nostických paláců.

Nosticové – šlechtický rod, který vybudoval Stavovské divadlo v Praze

Nosticové – šlechtický rod, který vybudoval Stavovské divadlo v Praze

První zmínka o rodu Nosticů pochází z roku 1280, kdy jim patřil hrad a panství Nostitz v Horní Lužici. Patřila jim panství Sokolov, Jindřichovice, Kraslice, Trmice, Měšice, Velké Žernoseky, Průhonice, Planá, Rokytnice nebo Štiřín. Nejznámějším místem v Česku, spojeným se jménem Nosticů, ovšem je Stavovské divadlo v Praze. Jedno z nejstarších evropských divadel zahájilo nepřetržitý provoz v roce 1783.

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Múzy známe z řecké mytologie jako bohyně všech múzických umění, od poezie přes komedie a tragédie až po tanec a zpěv. Myslíte si, že svůj domov mají na bájném Olympu? Kdepak, žijí hlavně tam, kde se jim daří: v těch nejkrásnějších operních, divadelních a koncertních sálech po celém Česku. Které to jsou?

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Rafael Jeroným Kubelík (29. června 1914 Býchory – 11. srpna 1996 Kastanienbaum, kanton Lucern, Švýcarsko) byl český dirigent, skladatel a houslista. Fenomenální dirigent, skladatel a houslista Rafael Kubelík,proslul především jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Byl též vyhlášeným odborníkem na skladby Gustava Mahlera či Bély Bartóka.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 Salcburk – 5. prosince 1791 Vídeň) měl Prahu rád. Přijel sem celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna dirigoval ve Stavovském divadle svou operu Figarova svatba. Zatímco vídeňské obecenstvo ji nijak zvlášť neocenilo, diváci v Praze byli nadšení. Árie z Figara si zpíval a pískal kdekdo. Mozart to prý spokojeně komentoval slovy „Moji Pražané mi rozumějí.“

Adam Plachetka – operní pěvec a jeden z největších hlasů na světě

Adam Plachetka – operní pěvec a jeden z největších hlasů na světě

Pro pěveckou dráhu se Adam Plachetka (* 4. května 1985) rozhodl spontánně na konci základní školy. Absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU, Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění v Praze. Mluví se o něm jako o nejlepším mozartovském barytonistovi své generace, ale odskočil si i k muzikálům a zpíval také na rozpálené střeše paláce Lucerna.