ÚvodČeská nejHistorickéNosticové – šlechtický rod, který vybudoval Stavovské divadlo v Praze
Historické

Nosticové – šlechtický rod, který vybudoval Stavovské divadlo v Praze

První zmínka o rodu Nosticů pochází z roku 1280, kdy jim patřil hrad a panství Nostitz v Horní Lužici. Patřila jim panství Sokolov, Jindřichovice, Kraslice, Trmice, Měšice, Velké Žernoseky, Průhonice, Planá, Rokytnice nebo Štiřín. Nejznámějším místem v Česku, spojeným se jménem Nosticů, ovšem je Stavovské divadlo v Praze. Jedno z nejstarších evropských divadel zahájilo nepřetržitý provoz v roce 1783.
Velkolepou divadelní budovu nechal postavit osvícenský aristokrat hrabě František Antonín Nostic-Rieneck na vlastním pozemku se svolením císaře Josefa II. Po smrti hraběte se změnil název z Nosticova divadla na Stavovské divadlo. Jeho historie je kromě rodu Nosticů spojená s hudebním skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem a zejména světovou premiérou opery Don Giovanni, která je dodnes zařazena na repertoáru divadla.

V českých zemích se rod Nosticů usadil v první polovině 16. století, jako první se ale mezi českou šlechtou prosadil až o sto let později politik a říšský dvorní rada Otta Nostitz († 1630). Ten získal četné majetky při pobělohorských konfiskacích, například domy v Praze na Malé Straně nebo panství Sokolov. To Nosticům patřilo až do roku 1945, podobně jako mnohé další majetky, například panství Jindřichovice, Kraslice, Měšice nebo Rokytnice v Orlických horách. Až do dob první republiky také vlastnili Trmice, Velké Žernoseky nebo Průhonice.

Během 17. století se Nosticové rozdělili do dvou hlavních českých větví – rokytnické a rienecké, a byli povýšeni do hraběcího stavu. Členové rodu působili u císařského dvora, v armádě i v diplomatických službách, sžili se s domácím prostředím a výrazně podporovali emancipační a kulturní snahy českého národa. Ve službách Nosticů působil například kněz, filolog, historik a zakladatel vědecké bohemistiky a slavistiky Josef Dobrovský (1753–1829). Nosticové také stáli u zrodu Národního muzea, do jeho sbírek věnovali řadu cenných exponátů a v roce 1846 mu prodali svůj palác Na Příkopech.

S historií rodu Nosticů se seznámíte při prohlídce zámku a muzea v Sokolově anebo u pomníku Přemysla Oráče ve Stadicích – také ten byl vybudován jejich zásluhou.
 
Zámek v Měšicích nedaleko Prahy Památky

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Zámek je trvale pro veřejnost uzavřen. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

IT specialista, manažer, vývojář aplikací, profesionální hráč PC her, youtuber, influencer – to jsou profese, které přineslo třetí tisíciletí. Spousta jiných oborů ale zanikla. Pojďme si zmapovat svět starých řemesel, s nimiž se v lepším případě seznámíte v muzeu… a v horším nikde. Zkrátka už neexistují.

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Múzy známe z řecké mytologie jako bohyně všech múzických umění, od poezie přes komedie a tragédie až po tanec a zpěv. Myslíte si, že svůj domov mají na bájném Olympu? Kdepak, žijí hlavně tam, kde se jim daří: v těch nejkrásnějších operních, divadelních a koncertních sálech po celém Česku. Které to jsou?

Výlet s

Výlet s "modrým abbém" Josefem Dobrovským

Josef Dobrovský (17. srpna 1753 Gyarmat – 6. ledna 1829 Staré Brno) byl český kněz, filolog, historik a zakladatel vědecké bohemistiky a slavistiky.l Muž, jemuž se přezdívalo modrý abbé, byl největší postavou českého osvícenství, a jak napsal T. G. Masaryk, také prvním světovým Čechem nové doby. Svým mnohostranným dílem předznamenal i podnítil české národní obrození, třebaže sám k romantickým obrozencům nejen chronologicky, ale ani svým založením nepatřil.

Centrum Prahy kilometry za Prahou aneb výlet do Průhonic

Centrum Prahy kilometry za Prahou aneb výlet do Průhonic

Rok 2010 přinesl Průhonicím velkou poctu: Centrum světového dědictví UNESCO se po letech zmatků konečně usneslo, že zámek s parkem zapíše na prestižní seznam. Trochu překvapivě jej však zařadili k historickému centru Prahy.

Líbeznice

Líbeznice

Prozkoumejte obec Líbeznice kousek od Prahy a nabídku turistických atraktivit. Obec je členem dobrovolného svazku obcí Mikroregion Povodí Mrartínského potoka. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově Příroda

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele u Kočova Památky

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele u Kočova

Zbytky kostela z roku 1732 najdete nedaleko vísky Kočov na Tachovsku. Svému účelu sloužil jen 50. let, roku 1784 byl císařským patentem zrušen. Poté jej Nosticové přestavěli na porcelánku, zanedlouho však byla stavba opuštěna. V roce 2000 zřícenina posloužila k natáčení pohádky Z pekla štěstí 2.

Palác Savarin v Praze Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

Vídeňský ateliér architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera patřil k nejznámějším v Rakousko-Uhersku. Specializoval se na koncertní sály a divadla, z nichž mnohá dodnes stojí, a to po celé Evropě od švýcarského Curychu až po ukrajinskou Oděsu. Do rodiny divadel značky Fellner a Helmer patří i Státní opera v Praze.

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

Národní muzeum v Praze je největším muzeem České republiky. U jeho zrodu před více než 200 lety stály soukromé sbírky osvícených aristokratů, dnes pokrývá všechny oblasti lidského poznání. Podobně jako pro jiná velká světová muzea je i pro Národní muzeum charakteristická zvídavost, touha poznat lidskou historii, osvěta, důkladný výzkum a sdílení znalostí s vámi, pozornými návštěvníky.

#světovéČesko a Průhonický park: ráj ticha, plný vzácných stromů a keřů

#světovéČesko a Průhonický park: ráj ticha, plný vzácných stromů a keřů

Skupiny stromů a keřů, prostřídané s loukami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny, květiny, vyhlídky a mistrně volené průhledy: to je Průhonický park, malý přírodní ráj kousek za Prahou, kde si dokonale odpočinete od hluku velkoměsta a přeplněných ulic. Otevřeno je tu celý rok a každý den!

Zámek Libeň na Praze 8 Památky

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Zámek Žádlovice u Loštic Památky

Zámek Žádlovice u Loštic

Žádlovický zámek představuje významnou historickou a architektonickou barokní památku. Dlouhou dobu sloužil jako střední odborné učiliště zemědělské, postupně však prochází rekonstrukcí a vzniká zde depozitář Archeologického centra, jehož část bude přístupná veřejnosti.

Zámek Neplachovice Památky

Zámek Neplachovice

V obci Neplachovice nedaleko Opavy se nachází empírový zámek z roku 1834. V zámku naleznete zajímavé expozice o historii zámku a včelařství, dále sochy p. Libora Hřivnáče a jiné zajímavosti. V průběhu léta zde probíhají také kulturní akce.

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury Památky

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.