ÚvodAktualityNa rok 2016 se chystají velkolepé oslavy císaře a krále Karla IV.
Kultura

Na rok 2016 se chystají velkolepé oslavy císaře a krále Karla IV.

  • 1. listopadu 2015
V roce 2016 uplyne 700 let od narození českého krále a římského císaře Karla IV., jedné z nejvýznamnějších osobností národních dějin. Na oslavy, které začnou již letos na podzim a budou pokračovat celý příští rok, vás zve portál Kudy z nudy.
Začít musíme v Praze, a to přímo na Staroměstském náměstídomě U Kamenného zvonu, kde se 14. května 1316 Karel IV. zřejmě narodil.

V domě ze 13. století, který reprezentuje vytříbený gotický sloh západní Evropy, žili jeho rodiče proto, že Pražský hrad byl po požáru neobyvatelný. Právě tady také oslavy začnou.

 

Čeští cestovatelé středověku a renesance

Praha, která se v době Karlovy vlády proměnila k nepoznání, chce někdejšímu panovníkovi vzdát náležitý hold. První z akcí odstartuje již letos, a to v neděli 29. listopadu právě v domě U Kamenného zvonu, ve výstavním prostoru Galerie hlavního města Prahy. Výstava Z Čech až na konec světa představí syna poslední přemyslovské princezny Elišky a Jana Lucemburského po boku dalších českých osobnosti středověku a renesance jako vášnivého cestovatele. Posuďte sami – Karlovy cesty do Itálie či Francie jsou všeobecně známé, ale věděli jste, že byl také v Dalmácii nebo v Königsbergu, dnešním Kaliningradu? Cestovatelská výstava bude trvat čtyři měsíce a skončí 31. března 2016. Karlovské téma ožije také na Staroměstské radnici a v nedalekém domě U Zlatého prstenu, kde by měla být otevřena stálá expozice, věnovaná nejenom Karlu IV. a rodu Lucemburků, ale také každodennímu životu v jejich době.
 

Jeho veličenstvo ve Valdštejnské jízdárně a v lázních

Jako mimořádnou osobnost evropských politických a kulturních dějin, která dokázala beze zbytku využívat výtvarné umění a architekturu k propagaci císařského majestátu, představí Otce vlasti Bavorsko-česká zemská výstava k 700. výročí narození Karla IV. (1316–1378), připravená ve spolupráci s Národní galerií.  Výstavu můžete navštívit od 14. května do 25. září příštího roku ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

V květnu začne série oslav také v Karlových Varech, ve městě, které Karel IV. založil. Průvod královské družiny v čele s panovníkem uvidíte během slavnostního zahájení Karlovy lázeňské sezony od 6. do 8. května, kolem gotiky a doby vlády Karla IV. se bude točit i Karlovarský karneval na začátku června. Během letních měsíců připomene císaře a jeho dobu řada akcí; chystají se hudební, divadelní a taneční vystoupení, rytířské souboje, kejklířské i ohňové show a další akce. Navíc během září a října se v Karlových varech zastaví putovní výstava mistrovských replik českých korunovačních klenotů.
 

Císař slaví narozeniny

Oslavy 700. výročí narození Karla IV. vyvrcholí ve dnech nejbližších k datu jeho narozenin, tedy v polovině května 2016. Do oslav se zapojí řada míst, která Karel IV. zakládal anebo se na jejich stavbě podílel jako mecenáš. Pro představu stačí malá přehlídka Karlova plodného a úspěšného roku 1348. V březnu začal budovat Nové Město pražské, jehož centrem se stalo dnešní Karlovo náměstí. V dubnu založil Pražské vysoké učení, první univerzitu ve střední Evropě, která dnes nese jeho jméno. V červnu panovník založil hrad Karlštejn, v listopadu pak klášter benediktinů zvaný Na Slovanech či Emauzy. Na Pražském hradě se jeho zásluhou obnovil starý královský palác a v péči stavitele a sochaře Petra Parléře dál zvolna stoupala k nebi katedrála sv. Víta s kaplí sv. Václava. Král nechal rovněž postavit novou královskou hrobku a dal do ní převézt ostatky českých králů a církevních hodnostářů.

Ze známějších staveb ještě uveďme hrad Kašperk, původně na Karlovu počest nazývaný Karlsberg, na který došlo až o osm let později, Karlův most, založený roku 1357, a Hladovou zeď na pražském Petříně, postavenou v letech 1360–1362. Neplechu v letopočtech tak dělá snad jen hrad Radyně na stejnojmenném vrchu mezi Plzní a Starým Plzencem, o kterém sice víme, že byl založen rovněž během vlády Karla IV., ale přesné datum neznáme.

Další tipy na akce a výlety za Karlem IV. najdete na oficiální stránce 700. výročí jeho narození www.karel700let.cz.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Do Karlových Varů za Karlem IV. s mobilní aplikací Geofun Zážitky

Do Karlových Varů za Karlem IV. s mobilní aplikací Geofun

s mobilní aplikací Geofun lidé poznají Karlovy Vary – průvodce jim budou Karel IV. a doktor Becher – hry jsou doplněné o archivní fotografie, videa, zábavné příběhy, kvízy

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Metronome Prague 2025 – hudební festival v Praze

19. 6.21. 6.
Metronome Prague 2025 – hudební festival v Praze

Fanoušci dobré a progresivní muziky si už nyní mohou poznamenat termín, kdy se uskuteční osmý ročník festivalu Metronome. Příští Metronome Prague proběhne opět na Výstavišti Holešovice od 19. do 21. června 2025.