ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Javornicko a do Paczkowa
Památky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Javornicko a do Paczkowa

Poslechněte si audio verzi článku
Objevte s Kudy z nudy půvabný kraj, schovaný za hřebenem Rychlebských hor. Do Polska je odtud blíž než k nám, ale právě tady objevíte fantastické bludné balvany a zatopené lomy, renesanční zámek plný dýmek anebo legendární Bílou Vodu, místo z románu Kateřiny Tučkové.
Kraj lomů a kameníků, zapomenutá země, kde lišky dávají dobrou noc, kde zakopáváte o bludné kameny, které sem připutovaly téměř před milionem let, ale nikdy tu nebyly doma – to je nížina za hřebenem Rychlebských hor s městečky Javorníkem, Vidnavou a Žulovou. Je to dosud neobjevený ráj, kde najdete všechno, co máte rádi: krásné trasy pro cyklotoulky, zajímavé památky, krásná přírodní zákoutí i místa, která znáte z knížek. A protože se budeme pohybovat kolem státní hranice s Polskem, nahlédneme i k sousedům.


 

1. Javorník, město se zámkem Jánský Vrch

K nejoblíbenějším výletním cílům široko daleko patří renesanční zámek Jánský Vrch na skalnatém kopci nad městem Javorníkem. Zatímco z vnitrozemí České republiky se sem nedostanete tak snadno a musíte překonat četné zatáčky i stoupání, z rovin v okolí polských měst Paczkowa, Otmuchowa a Nisy budete mít někdejší letní sídlo vratislavských biskupů jako na dlani. Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi s výstavou sbírky dýmek, jedné z největších v České republice, a hospodářským zázemím zámku. Technicko-uměleckou raritou je unikátní dochované plynové osvětlení interiérů i hlavního nádvoří zámku a také kolekce bytového textilu, zejména původní 180 až 200 let staré záclony.
 

2. Bílá Voda a klášter na konci světa

V polovině 18. století bylo v Bílé Vodě založeno piaristické gymnázium, první svého druhu ve Slezsku. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl proto rozšířen a přistavěn byl klášter. Když byly v dubnu 1950 při akci K a akci Ř obsazeny desítky klášterů mužských i ženských řádů v tehdejším Československu, řádové sestry byly deportovány právě do Bílé Vody. Řada z nich je pochována na nedalekém hřbitově, jejich osudy připomíná muzeum a také román Kateřiny Tučkové Bílá voda. Seznamte se s ním na Kudy z nudyseriálu Česko mezi řádky!
 

3. Zámek Bílá Voda a princezna Marianna Oranžská

Nad Bílou Vodou stojí zámek, který už od poloviny 20. století slouží jako psychiatrická léčebna. Kolem vede Via Czechia – stezka Slezskem, u rybníčku za zámkem objeví poutníci malou útulnu, nedaleko se nachází bývalý lom Kukačka, Hauerova kaple a také obora Jedlovec. S většinou těchto míst vás seznámí naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské (1810–1883). Nizozemská a pruská princezna z dynastie oranžsko-nasavské patřila k nejliberálnějším šlechtičnám 19. století.  Po rozvodu se svým chotěm, synem pruského císaře, koupila panství Bílá Voda, aby mohla dojíždět za svými dětmi do nedalekého Kamience Zabkowickeho, jelikož měla zákaz pobytu na území Pruska delší než 24 hodin.
 

4. Vyhlídka Josefa II.

Návštěva krále, císaře a jiného panovníka je pro každý kraj významná událost. Nejinak tomu bylo při návštěvě následníka trůnu a budoucího císaře Josefa II. na Javornicku. Do nešťastné část rakouského Slezska, odřezané prohranými válkami s Pruskem od svého přirozeného centra, přijel následník trůnu při inspekci pohraničí v roce 1779. Zavítal do Bílé Vody, kde jej v piaristické koleji prý přivítali hudbou, posvačil, a nakonec se ze severozápadního rohu zámecké zahrady rozhlédl po slezských rovinách a pronesl údajně tato památná slova: „Zahrada nám byla sebrána a plot ponechán.“ Návštěvu připomíná císařský sloup s deskou, který na své náklady desítky let po císařské návštěvě nechala postavit majitelka zámku, princezna Marianna Oranžská.
 

5. Singltreky u Černé Vody

Baví vás cyklistika a adrenalinové zážitky na horských kolech? Pak byste měli navštívit některý z českých bikeparků či singltreků. Ty první vznikly v USA v 70. letech 20. století, u nás se začaly stavět po přelomu tisíciletí. K nejstarším lokalitám patří Rychlebské a Lipovské stezkyRychlebských horách. Postupem času vzniklo v okolí Černé Vody špičkové centrum, kde vedle bikerských tras pro opravdové milovníky adrenalinu najdete i trasy pro rodiny s dětmi, pohodáře a víkendové výletníky.


 

6. Stůl a židle pro obry

Hledáte krásné místo pro piknik? Když pojedete po silnici ze Žulové do Javorníku, vlevo od silnice na vrcholku Lánského vrchu uvidíte obří dřevěný stůl se dvěma židlemi. Neobvyklá konstrukce tu stojí přibližně deset let a její autor je neznámý. Kdo se sem vypraví na piknik, ten si užije překrásný kruhový výhled například na hřebeny Rychlebských hor, svahy Jeseníků anebo na Smolný vrch. Na jeho vrcholku objevíte další překvapení!
 
 

7. Venušiny misky na Smolném vrchu

Snad nikde jinde v českých zemích nenajdete tak krásně vyvinuté skalní mísy jako těsně pod vrcholem Smolného vrchu, kolem jehož úpatí prochází zelená značka z Černé Vody do Vidnavy. Takzvané Venušiny misky sice vznikly zvětráváním nestejnorodých hornin, ale na první pohled vypadají jako dílo zručného řemeslníka. Největší mísa je přímo na okraji vyhlídkové plošiny, kam vás dovede půlkilometrová odbočka z hlavní cesty. Má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 150 cm a vejde se do ní až 65 litrů vody; vysychá údajně jen během dlouhotrvajícího sucha. Lidé z okolí si o Venušiných mísách vyprávěli spousty pověstí; žili tu prý malí skřítci, jimž mísy sloužily k praní, koupání a vaření.
 

8. Hrad a kostel v Žulové

Město Žulová dostalo jméno až po roce 1945 podle těžby žuly v okolí. Nejčastější stavební materiál, kámen, uvidíte doslova všude: na lávkách a mostech přes potoky a příkopy, na schodech a ostění dveří a oken i v dlažbě z takzvaných kočičích hlav. Největší pozornost přitahuje kostel sv. Josefa: stojí na strmém ostrohu, obklopují ho hradby a přístup chrání široký, ve skále vylámaný příkop. Jen padací most chybí, nahradil ho – jak jinak – kamenný. Ke stavbě kostela totiž místní jako polotovar použili zachovalou válcovou věž středověkého hradu Frýdberk: k ní přistavěli zvonici s cibulovitou bání a jednoduchou kostelní loď. Celek vypadá bizarně, například ke zvonici dodnes vedou původní schody, vestavěné v silných středověkých zdech.


 

9. Jeskyně Na Pomezí

Cesta do toho zvláštního odlehlého koutku naší země, plné „stád“ obyčejných i bludných balvanů a zatopených lomů, vede kolem jeskyně Na Pomezí. Jeskynní systém nad obcí Lipová-lázně vznikl rozpouštěním krystalického metamorfovaného vápence, tedy mramoru. O jeho existenci nikdo neměl tušení, byl objeven pouhou náhodou při odstřelu v lomu. Jeskyně jsou vyhledávaným zimovištěm netopýrů, takže zejména začátkem sezony bývá prohlídka zpestřena nevšedními ukázkami letecké akrobacie. Úzké a vysoké puklinové chodby se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Uvidíte také nátekové útvary, které vypadají jako fantastické pohádkové dorty ze skalních stupňů a krápníků, přelévané sintrovými polevami, a jezírko se sedmi trpaslíky. Schválně, jestli objevíte Šmudlu: ten se s ostatními pohádal, proto sedí stranou a trucuje.
 

10. Skvělé koupání v zatopených lomech

Máte rádi přírodní koupání v lomech? V nížinách pod Rychlebskými horami, kde se odpradávna těžila kvalitní žula, zbývá funkčních lomů už jen pár. Ty opuštěné, jestliže měly nepropustné podloží, časem zatopily podzemní prameny a dešťová voda. Tak vznikla romantická jezírka, která se navíc stala útočištěm mnoha vzácných živočichů. Celkem snadno dostupné a hojně navštěvované jsou Vaněk, Vycpálek a lom Rampa u Žulové. Lom Starost má dokonce malý ostrůvek, krásné koupání si užijete i v lomu Štachlovice u Vidnavy a v poněkud odlehlejší blízké Kaolince; kdysi se tu těžil kaolín, takže břehy – a někdy i voda – mají mléčně bílou barvu.


 

Na skok za hranice

  • O městě Paczków se v Polsku mluví jako o slezském Carcasonne, a to díky skvěle zachovanému středověkému opevnění s několika baštami a věžemi. Unikátem je kamenný kostel sv. Jana Evangelisty se strážnou věží, zachovalým gotickým interiérem, tatarská studna a radnice s měšťanskými domy.
Venušiny misky na Smolném vrchu Příroda

Venušiny misky na Smolném vrchu

Národní přírodní památka Venušiny misky jsou žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy. Nacházejí se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš v Rychlebských horách.

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Přemýšlíte, kam se vydat na pěkný jarní výlet? Nechejte se inspirovat k návštěvě pramenů a pramenišť našich říček a řek. Kde pramení Vltava nebo Labe víme všichni, ale co třeba řeka Sázava, Ploučnice, Dyje nebo Nisa? Vyberte si tu, která je vašemu srdci nejbližší a vydejte se za jejím pramenem do hlubin lesní říše či nitra labyrintu skal…

Kde můžete vidět magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině?

Kde můžete vidět magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině?

Kuriózní výtvory přírody i místa, kde jí více či méně pomohly lidské ruce, to jsou kamenné stoly, rozeseté po Čechách a Moravě. Některé jsou skryté v hlubokých lesích a vypadají, jako by je právě vynesli z doupat pohádkových loupežníků, jiné naopak uvidíte už zdálky. Kde je najdete? Poradí vám portál Kudy z nudy.

Bílá Voda

Bílá Voda

Prozkoumejte obec Bílá Voda, která je nejsevernější i nejzápadnější obec Českého Slezska a nabídku turistických atraktivit. Po roce 1950 Bílá Voda sloužila k internaci řádových sester. Postupně se zde shromáždila největší církevní komunita v Evropě, vystřídalo se zde asi 1000 sester, z nichž mnohé jsou pohřbeny na místním hřbitově. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Hauerova kaple a křížová cesta u bývalé osady Jedlovec Památky

Hauerova kaple a křížová cesta u bývalé osady Jedlovec

Kaplička nechal postavit obyvatel Jedlovce (Tannzapen) Hauer, na cestě mezi Jedlovcem a Zlotým Stokem. Zásluhou občanského sdružení Společný prostor opravena a vede k ní Sudetská cesta.

Zámek Bílá Voda – Psychiatrická nemocnice Marianny Oranžské Památky

Zámek Bílá Voda – Psychiatrická nemocnice Marianny Oranžské

Zámek v Bílé Vodě slouží již od 50. let jako psychiatrická nemocnice, která je pojmenovaná po jedné z majitelek Mariannou Oranžskou, která mu vtiskla podobu.

Zaniklé osady u Bílé Vody Památky

Zaniklé osady u Bílé Vody

U obce Bílá Voda se nacházelo několik osad, které zanikly: Tannzapfen též Jedlová šiška (Jedlovec), Rosenkranc – Růženec, Karlshof – Karlov.

Lom Na Vyhlídce u Bílé Vody – bývalý lom Kukačka Příroda

Lom Na Vyhlídce u Bílé Vody – bývalý lom Kukačka

Bývalý vápencový lom, v mapách označovaný Na Vyhlídce, se nachází u Bílé Vody. Těžily se zde kalcitické a dolomitické mramory (včetně polohy bílého dolomitu).

Farní kostel Navštívení Panny Marie s klášterem v Bílé Vodě Památky

Farní kostel Navštívení Panny Marie s klášterem v Bílé Vodě

Významný rozsáhlý barokní klášterní komplex piaristů z 18. století tvoří kostel Navštívení Panny Marie a pětikřídlý klášter s kolejí.

Via Czechia – Stezka Slezskem Letní sporty

Via Czechia – Stezka Slezskem

Stezka Slezskem nabízí průchod pohraničními oblastmi českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Její krajní body tvoří na západě trojmezí Moravy, Slezska a Polska a na východě nejvýchodnější bod ČR. Stezka Slezskem je alternativou Severní stezky v její nejvýchodnější části.

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda Kultura

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.

Kostel Panny Marie Bolestné na Boží hoře u Žulové Památky

Kostel Panny Marie Bolestné na Boží hoře u Žulové

Areál poutního místa na Boží hoře u Žulové tvoří soubor objektů v novogotickém stylu. Dominantou místa je kostel Panny Marie Bolestné, k němuž vede od města křížová cesta.

Lom Rampa u Jeseníku – krásné koupání v čisté vodě Letní sporty

Lom Rampa u Jeseníku – krásné koupání v čisté vodě

Jeden z dominantních a často navštěvovaných lesních lomů v Černé Vodě, jehož hlavní zvláštností je naříznutá vysoká kolmá stěna, podle níž vždy lehce odlišíte tento lom od ostatních.

Klenoty česko-polské hranice: labyrint, rozhledny, mosty a kostely

Klenoty česko-polské hranice: labyrint, rozhledny, mosty a kostely

Výlet ke státní hranici může připomínat cestu na konec světa, přesto tu objevíte skutečné cestovatelské klenoty. Ostatně byl by div, kdybyste na bezmála 800 kilometrů dlouhé česko-polské hraniční „čáře“ na taková místa nenarazili. Pojďte si ji projít od východu na západ z Trojmezí až do Trojzemí.

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

I když Jesenicko patří k oblíbeným turistickým destinacím, dají se zde objevit kouty téměř liduprázdné. Jedním z těchto míst mohou být Rychlebské hory, dosud málo známé pohoří mezi Králickým Sněžníkem a Jeseníky. Pokud vás láká neporušená příroda, kde nepotkáte zástupy turistů, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem.

Česko mezi řádky: Bílá Voda a Kateřina Tučková

Česko mezi řádky: Bílá Voda a Kateřina Tučková

Bílá Voda je malá vesnice ve stínu Rychlebských hor. Kdysi si sem poutníci chodili vyprosit pomoc u zázračné sošky Panny Marie, dnes sem míří čtenáři románu Bílá Voda Kateřiny Tučkové (*1980). Řeholnice tu nežily jen v jejím románu, ale i ve skutečnosti.

Kamenické muzeum Žulová Kultura

Kamenické muzeum Žulová

Sezónní Kamenické muzeum, turistické informační centrum a knihovna se nachází v budově čp. 1 na Josefském náměstí nedaleko kostela sv. Josefa. Dozvíte se zde historii kamenictví na Žulovsku a zajímavostí z přírody Rychlebských hor.

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 příslušníci Sboru národní bezpečnosti, Státní bezpečnosti i Lidových milicí přepadli a obsadili celkem 75 klášterů mužských řádů v Česku a 62 klášterů na Slovensku. O dva týdny později, v noci z 27. na 28. dubna, následovaly v rámci akce Ř ženské kláštery.

Javorník

Javorník

Javorníků je v Česku několik; v tom na Šumavě stojí Klostermannova rozhledna, stejně se jmenuje i vesnice na Horňácku a na kopci Javorníku u Liberce objevíte sportovní areál Obří sud. A pak je tu čtvrtý Javorník, pohraniční město na úpatí Rychlebských hor se zámkem Jánský Vrch.

Šafářova skála u Vsi Bílá Voda Příroda

Šafářova skála u Vsi Bílá Voda

Šafářova skála nedaleko Vsi Bílá Voda v Rychlebských horách je rulový útvar, jehož 35 metrů vysoká hlavní stěna je využívána i jako horolezecký terén.

Hrad a kostel Žulová Památky

Hrad a kostel Žulová

Kostel sv. Josefa byl postaven na místě původního hradu Frýdberk, který byl z velké části zničen Švédy. Hradní ruiny až na věž byly strženy a uvolnily tak místo kostelní lodi. Jediné co z hradu zbylo je věž, v jejímž přízemí byl prolámán prostor pro předsíň kostela.

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků Příroda

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy je označení kaňonu říčky Bílá Opava ve svrchní části jejího toku pod jihovýchodním úbočím Pradědu. Jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd a nejpůsobivějším místem v pohoří Jeseníků.

Zřícenina hradu Kaltenštejn u Černé Vody Památky

Zřícenina hradu Kaltenštejn u Černé Vody

Zřícenina raně gotického hradu Kaltenštejn (nazývaná též Hradisko) se nachází 9 km severně od Jeseníku, asi 2 km od obce Černá Voda nad osadou Nové Podhradí. Výšinný hrad na skalnatém vrcholu kuželovitého kopce byl mohutnou pevností. První zmínky o hradu pocházejí z roku 1250.

Nýznerovské vodopády u Žulové Příroda

Nýznerovské vodopády u Žulové

Nýznerovské vodopády se nacházejí v osadě Nýznerov u Žulové v údolí Stříbrného potoka. Jedná se o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy vytvářejícími několik vodopádů a kaskád, kde se vlivem vymílání skály výřivým proudem vody vytvářejí jámy a obří hrnce různých tvarů až několikametrových rozměrů.

Hřbitov v Bílé Vodě Památky

Hřbitov v Bílé Vodě

Jeseníky skrývají i kulturní skvosty – hřbitov v Bílé Vodě se stal roku 2000 kulturní památkou. Bohužel drží nejspíše také neslavný primát, neboť je pravděpodobně místem s největší koncentrací hrobů řádových sester na světě.

Zatopené lomy kolem Žulové Příroda

Zatopené lomy kolem Žulové

Více než desítka lomů láká k procházkám, rybaření či koupání na vlastní nebezpečí. U Vápenné najdete lomy Arcibiskupský, Barčák, Žulový vrch a Vycpálek; u Žulové lomy Vaněk, Starost a Ferstr; u Černé Vody lom Rampa a lom Rokliny; u Vidnavy lomy Kaolinka a Stachlovice či lom Pelnář u Uhelné.

Další aktuality

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

13. červen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

29. květen 2024 7:43
Zážitky, Olomoucký kraj
Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

14. květen 2024 8:00
Lázně a wellness, Olomoucký kraj
Jak poznat Olomouc za jeden den

Jak poznat Olomouc za jeden den

2. květen 2024 10:16
Památky, Olomoucký kraj
Hrad Helfštýn o víkendu zahajuje novou sezónu

Hrad Helfštýn o víkendu zahajuje novou sezónu

26. duben 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj