ÚvodAktualityŽebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?
Příroda

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

Poslechněte si audio verzi článku
I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
Následující řádky jsou pro obě skupiny: fanouškům adrenalinových procházek nabízíme tipy na skvělé výlety, bázlivým a opatrným turistům naopak soupis míst, kterým by se měli vyhnout. K takovým stoprocentně patří například naučná stezka Oldřichovské háje a skály, vinoucí se po úbočích Oldřichovského Špičáku a Stržového vrchu poblíž Oldřichova v Hájích. Spojuje překrásná a obtížně dostupná místa Jizerských hor, prochází bukovými lesy, kroutí se přes žulová skaliska a zavede vás i na vyhlídku zvanou Skalní hrad. Neobvyklý zážitek nabízí zejména žlutě značený úsek vedoucí přes vrchol Oldřichovského Špičáku (724 m). Ve skalních průrvách tu pomáhají ve výstupu jak železná stupadla, tak kovové žebříky s řetězy, podobné, jako znáte ze slovenských hor a soutěsek. V českých horách je to místo výjimečné a ojedinělé.
 

Bílá Opava: nic pro slabší povahy

Jeseníkách samozřejmě najdete spousty skvělých turistických tras, ale legendou je naučná stezka Bílá Opava, vedoucí údajně nejkrásnějším jesenickým horským údolím z Karlovy Studánky na Praděd. Díky dřevěným můstkům, žebříkům i řetězům je také jednou z nejnáročnějších. Zpočátku vedou modrá a žlutá značka souběžně až k přístřešku Na Paloučku, kde se rozdělují: modrá vede po „normální“ a méně náročné lesní cestě, žlutá pokračuje náročným stoupáním údolím Bílé Opavy přes žebříky, lávky a kluzké kameny. Posléze se nad vodopády obě značky opět spojí a rozdělí se až na rozcestí Pod Ovčárnou. V té chvíli budete mít v nohách necelé 4 km a nastoupáno bezmála 400 výškových metrů, ale na vrchol Pradědu to máte ještě další 4 km a 300 metrů převýšení, i když už bez lávek a žebříků.
 

Kdo se bojí, nesmí do Švýcarska

české švýcarskoDodejme, že máme na mysli České Švýcarsko, a že i když se bojíte strmých schůdků, žebříků a křivolakých soutěsek, pořád zbývá spousta krásných míst s pohodlnými trasami. Ty méně pohodlné, zato o to romantičtější, se skrývají ve spletích skalních soutěsek u Jetřichovic. Pověstná je například Myší díra neboli Úzké schody na žluté značce, přes kterou vede žlutá značka od louky Na Tokáni do Doubic. Nejkritičtější úsek se dá obejít jednodušší cestou, ale co si budeme povídat: není to zkrátka ono.
 

Dlouhé žebříky, schůdky vytesané ve skalách, lávky (občas bez zábradlí!) a další lahůdky vás čekají také při výstupech na Rudolfův kámen a na Mariinu vyhlídku. Vyhlídková bouda na Mariině vyhlídce je po letech rekonstrukce opět přístupná stejně tak, jako i oblíbený skalní hrad Šaunštejn. Důmyslně vybudovaná trasa Kyjovská skalní stezka vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horský spolek mezi lety 1905 až 1906.
 

Další žebříky, schody a stupadla

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody Příroda

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.

Petrovy kameny v Jeseníkách Příroda

Petrovy kameny v Jeseníkách

V Hrubém Jeseníku nedaleko Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal Petrovy kameny. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Nejsou však přístupné veřejnosti. Kolem prochází hlavní hřebenová trasa.

Šilinkův důl – via ferrata Příroda

Šilinkův důl – via ferrata

Toužíte po dobrodružství na dosah ruky a chtěli byste si vyzkoušet techniku lezení po via ferratě? Projděte se údolím řeky Krounky – nudit se nebudete. Nejde však o cesu pro horolezce s vybavením, jedná se o jednoduchou trasu zajištěnou řetězy a můstky, kterou určitě zvládnou i děti.

Frýdlantské cimbuří – skalní vyhlídka nedaleko Hejnic Příroda

Frýdlantské cimbuří – skalní vyhlídka nedaleko Hejnic

Frýdlantské cimbuří je výrazný skalní útvar v hřebeni Poledních kamenů Jizerských hor. Cimbuří má dva vrcholy od sebe oddělené hlubokou propastí. Na západnějším vrcholu je upravená vyhlídka, na kterou je možné vylézt po žebříku se zábradlím.

Naučná stezka Bílá Opava Příroda

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Výlet pro zdatné turisty v Jeseníkách – z Karlovy Studánky do Koutů nad Desnou

Výlet pro zdatné turisty v Jeseníkách – z Karlovy Studánky do Koutů nad Desnou

Náročné putování začíná v Karlově Studánce, kde se vám údolí Bílé Opavy otevře pohledem na vodopád – první z mnoha. Ideální je vydat se na túru po relaxaci v Horských lázních Karlova Studánka, kde načerpáte dostatek energie.

Prozkoumejte kouzelné skalní město v Adršpachu

Prozkoumejte kouzelné skalní město v Adršpachu

Návštěva Adršpašských skal je pro každého nezapomenutelným zážitkem. Pískovcové masivy pnoucí se do výšky mnoha desítek metrů dávají prostor lidské fantazii. Spolu s Teplickými skalami tvoří největší a nejdivočejší skalní komplex ve střední Evropě. Přijeďte se projet na lodičce po romantických jezírcích a objevte zdejší kouzelná zákoutí.

Výlet Jizerskohorskými bučinami

Výlet Jizerskohorskými bučinami

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je od července 2021 na seznamu světového dědictví UNESCO. Náš výlet vás zavede do srdce této lokality, kde se nachází celá řada pozoruhodných skalních masivů, věží a skalních vyhlídek. Naleznete ji v severozápadní části Jizerskohorských bučin ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci patřící nejenom k nejcennějším, ale také nejkrásnějším částem Jizerských hor. Trasa měří 11 km a je určena pouze pro pěší turisty.

Výlet okolím Jetřichovic

Výlet okolím Jetřichovic

Tajemná krajina pískovcových skal, rozkládající se na pomezí Čech a Saska, odpradávna přitahuje pozornost svou romantickou krásou. K jedné z nejhezčích oblastí patří obec Jetřichovice, kde objevíte pískovcová skalní města, stěny nebo samostatné skalní věže. Vydejte se na výlet k Mariině vyhlídce, na Tokáň nebo ke zřícenině hradu Falkenštejn. Trasa vede územím, které zůstalo po požáru v létě 2022 bez omezení přístupné.

10 tipů na výlety do stezky ve skalách a skalních městech aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do stezky ve skalách a skalních městech aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy na dobrodružné a pohádkově krásné cesty do skal – právě teď je ta nejlepší doba. Listí pomalu opadává a v podzimní přírodě se otvírají báječné výhledy, které si jindy neužijete. Navíc na stezkách se nebudete muset vyhýbat davům dalších návštěvníků, a to ani v těch nejoblíbenějších místech.

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka Příroda

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku Příroda

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata Příroda

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice Příroda

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice

Údolí řeky Křinice patří od 19. století mezi oblíbené turistické cíle Českého Švýcarska. Místa však bývalo v minulosti hospodářsky významné také při plavení dříví do Saska.

Vyhlídka Myší skála na Kamenického stezce Příroda

Vyhlídka Myší skála na Kamenického stezce

Ke skalní vyhlídce, která se nachází na Myší skále, vede náročné 25 metrů dlouhé stoupání, které je zajištěno řetězy.

Skalní vyhlídka Paličník u Hejnic Příroda

Skalní vyhlídka Paličník u Hejnic

Upravená skalní vyhlídka vysoká 944 metrů s dokonalým kruhovým rozhledem leží na západním okraji Klínového vrchu, krátkého hřbetu mezi údolími Hájeného potoka a Smědé v Jizerských horách.

Skalní město Bludiště u Mšena Příroda

Skalní město Bludiště u Mšena

Skalní labyrint pravoúhle rozpukaných pískovců je nachází 2,5 km severozápadně od Mšena v CHKO Kokořínsko.

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály Příroda

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály se nachází v Jizerských horách. Je vedená částečně skalním městem nad Oldřichovem v Hájích. Na stezce je řada zajímavých skalních útvarů a interaktivnch prvků, jako je ptačí byt či masky šelem.

Vrchol Šindelná v Beskydech Příroda

Vrchol Šindelná v Beskydech

Tisíc metrů nad mořem, to je výška jednoho z mnoha vcholů Moravskoslezských Beskyd.

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku Památky

Zřícenina hradu Falkenštejn v Českém Švýcarsku

Falkenštejn, nebo také Sokolí hrad, jehož zříceniny můžeme navštívit v překrásném Českém Švýcarsku, kilometr od Jetřichovic, byl založen na přelomu 13. a 14. století. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy do Saského Švýcarska.

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk Příroda

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk

Vyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.

Kyjovská skalní stezka Příroda

Kyjovská skalní stezka

Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.

Vrch Šelmberk s žulovými balvany v Českém lese Památky

Vrch Šelmberk s žulovými balvany v Českém lese

Na zalesněném vrchu asi 2 km severozápadně od pohraniční osady Ostrůvek je patrné hradiště s obranným valem, příkopem a s velkými balvany uprostřed.

Via ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice Letní sporty

Via ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice

Via ferrata neboli zabezpečená horolezecká trasa vznikla v Srbské Kamenici v Českém Švýcarsku. Nese název Kavárnička, je vysoká dvanáct metrů a je určena především začátečníkům, dětem či jako tréninková stěna.

Hrad Šaunštejn Památky

Hrad Šaunštejn

Necelý kilometr severně od obce Vysoká Lípa v Českém Švýcarsku lze spatřit výrazný pískovcový blok, kde v dobách minulých stával skalní hrad Šaunštejn. Skýtá nádherné výhledy na malebné okolí Vysoké Lípy, na části Českého Švýcarska s nejvýraznějším Růžovským vrchem.

Bobří soutěska s vodopády Verneřice Příroda

Bobří soutěska s vodopády Verneřice

Údolí Bobřího potoka se nachází poblíž Kravař, ve východní části Českého středohoří. Díky členitému terénu má zdejší potok charakter horské říčky. Procházka zdejší soutěskou, kde nechybí četné můstky, stezka po skalní římse jištěná řetězy, pěnící kaskády a nádherný vodopád je krásným zážitkem.

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku Příroda

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistické chatě, která byla vybudována v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století.

Vyhlídka Rudolfův kámen u Jetřichovic Příroda

Vyhlídka Rudolfův kámen u Jetřichovic

Vyhlídku Rudolfův kámen naleznete v Jetřichovických skalách. Místo s vynikajícím kruhovým výhledem patří mezi nejvyhledávanější vyhlídky v oblasti. Výstup na vrchol je náročnějšího rázu, avšak určitě stojí za to.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují Památky

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž Letní sporty

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

V krásné lokalitě nedaleko přehrady Vír najdete dvě cvičné ferratové cesty – Velkou věž a Jezerní stěnu. Cesty obtížnosti B – C v horském terénu jsou vybaveny jisticími lany, žebříky, úchyty a stupačkami. Kromě lezeckého zážitku nabízejí krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem Příroda

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Jetřichovické stěny a vyhlídky Příroda

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích Příroda

Skalní vyhlídka Vilemínina stěna v Jetřichovicích

Báječné výhledy a skvělou procházku přírodou, to vše nabízí Vilemínina vyhlídka v Jetřichovických stěnách. Pokud se na tuto oblíbenou vyhlídku Českého Švýcarska vypravíte, objevíte pravé kouzlo přírody.

Vyhlídka Strážník u Rokytnice nad Jizerou – nově vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži Příroda

Vyhlídka Strážník u Rokytnice nad Jizerou – nově vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži

Skalní vyhlídka se nachází pod vrcholem Stráž, tyčícím se nad Rokytnicí nad Jizerou. Jsou z ní krásné výhledy na Rokytnici, Lysou horu a Kotel. Vyhlídka je zabezpečena řetězy, najdete zde lavičky se stolem a dřevěnou tabuli s popisem výhledů.

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách Památky

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Skalní město Rabštejn na Jesenicku Příroda

Skalní město Rabštejn na Jesenicku

Vyhlídkové skály Velký Rabštejn (803 m) s hradní zříceninou leží v Hraběšické hornatině, 2 km severně od Bedřichova. Z vyhlídky na vrcholu zadních skal, kam lze vylézt po dřevěném žebříku ve skalní puklině, je krásný pohled na Jeseníky a na druhé straně až na Hanou.

Naučná stezka Oldřichovské bučiny Příroda

Naučná stezka Oldřichovské bučiny

Naučná stezka seznamuje s přírodními poměry a zajímavostmi nejzápadnější části Jizerských hor, která je součástí Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny.

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků Příroda

Vodopády Bílé Opavy – kouzlo přírody Jeseníků

Vodopády Bílé Opavy je označení kaňonu říčky Bílá Opava ve svrchní části jejího toku pod jihovýchodním úbočím Pradědu. Jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd a nejpůsobivějším místem v pohoří Jeseníků.

Přírodní park Jeřáb v Hanušovické vrchovině Příroda

Přírodní park Jeřáb v Hanušovické vrchovině

K dominantám českomoravského pomezí patří hora Jeřáb (1003 m n. m.), vystupující mezi známějšími horskými celky – Orlickými horami, Králickým Sněžníkem a Hrubým Jeseníkem. Přírodní park chrání vrcholové partie a západní svahy Jeřábu, který leží na hlavním evropském rozvodí Černého a Severního moře.

Via ferrata v Zářečí u Bechyně – cesta tam a zase zpět Letní sporty

Via ferrata v Zářečí u Bechyně – cesta tam a zase zpět

Na pravém břehu řeky Lužnice, asi 1 km po proudu od mostu v Bechyni-Zářečí vznikla Via ferrata o obtížnosti mezi D/E. Ferrata vede strmými až převislými stěnami, spadajícími až do řeky. Návrat stejnou trasou, ferratu je tedy třeba přelézt dvakrát.

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách Letní sporty

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách

Nenáročná ferrata Kočičí kameny je natažena na stejnojmenné skále u obce Bílý potok. Přes stromy je na dohled od chaty Hubertka. Ferrata končí na vrcholové skalní vyhlídce, kam se lze dostat i po vytesaných schodech červeně značenou odbočkou z turistické trasy.