ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Velkou Javořinu a do Bílých Karpat
Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Velkou Javořinu a do Bílých Karpat

Poslechněte si audio verzi článku
Říká se, že v Bílých Karpatech čas plyne pomaleji než jinde. Vyzkoušejte si to a vydejte se s portálem Kudy z nudy na pomezí Moravy a Slovenska, do oblasti, kde je příroda drsná a divoká, obzory nekonečné a horské květnaté louky vás omámí svou krásou. Ukážeme vám místa dalekých výhledů, kousek vzácné přírody i větrný mlýn v Kuželově coby zajímavou technickou památku.
Co se vám vybaví, když přijde řeč na Karpaty? Jedni si představí hlavně Bílé Karpaty, malý ráj divoké přírody na moravsko-slovenském pomezí, druzí mohutný masiv celého karpatského oblouku. Do Česka Karpaty zasahují vlastně jenom malým kouskem na jihu Moravy. Vinou se z Rakouska přes Slovensko, Maďarsko a Polsko na Ukrajinu a dál do Rumunska a Srbska v délce 1500 kilometrů, celkovou rozlohou 210 tisíc metrů čtverečních překonávají i Alpy. Celá řada míst v Karpatech je zapsaná na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO – namátkou původní bukové lesy Karpat, dřevěné kostelíky v polských, ukrajinských, rumunských a slovenských vesnicích, opevněné vesnice Sedmihradska, pravoslavné kláštery v bývalé Rumunské Moldávii nebo unikátní jeskyně Slovenského ráje a krasu.
 

1. Bílé Karpaty, království rostlin a živočichů

„Naše“ Bílé Karpaty si v téhle světové karpatské konkurenci vedou docela dobře, i ony mají svá nej. Například bělokarpatské květnaté louky se svým bohatým výskytem druhů rostlin řadí mezi nejbohatší biotopy v Evropě, potažmo na celém světě. V chráněné krajinné oblasti také žije víc než polovina druhů zvířat, známých z celého českého území. Odborníci odhadují, že celkem jde asi o 20 tisíc druhů zvířat, z toho zhruba 16 tisíc druhů hmyzu. Žije tu také nejvíc druhů motýlů ze všech oblastí České republiky. Jedinečné pohoří s úžasnou rozmanitostí rostlin i živočichů je současně biosférická rezervace UNESCO a chráněná krajinná oblast.
 

2. Legendární orchidejové louky Bílých Karpat

Nemusíte patřit ke znalcům botaniky, aby vás bělokarpatské květnaté louky uchvátily na první pohled. Biologové tu ale najdou skutečný ráj, protože na loukách se vyskytuje přes 800 druhů rostlin, desítky z nich patří mezi ohrožené. Každoročně od konce dubna přibližně do konce července vykvétá v Bílých Karpatech více než dvacet druhů orchidejí – namátkou vstavače májové, mužské, vojenské i kukačky, prstnatce májové, bezové či pleťové, hlavinky horské, hořečky žlutavé karpatské nebo kruštíky. Zdejší louky s typickými, osaměle stojícími stromy, které vznikly na místě původních lesostepí, teplomilných doubrav, dubohabřin a bučin, jim poskytují ideální podmínky. Chcete se o orchidejích dozvědět víc? Rezervujte si některou z procházek s průvodcem, které pořádá Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou.
 

3. Velká Javořina, královna Bílých Karpat

Kromě několika oblastí nemají Karpaty charakter vysokých hor, spíš jde o nižší a zalesněné kopce – třeba takový, jako je Velká Javořina, s 970 metry nejvyšší vrchol Bílých Karpat. Přesto je mohutná a zdaleka viditelná, vede na ni několik turistických cest a otvírá se z ní nádherný kruhový výhled. Běžně bývají vidět Chřiby s hradem Buchlovem, Pálava, štěrkopísková jezera u Ostrožské Nové Vsi a na Slovensku Malé Karpaty. Při dobré viditelnosti uvidíte na slovenské straně Považský Inovec, Strážovské vrchy a Malou Fatru, na české straně pak další vrcholy Bílých Karpat s Velkým Lopeníkem, Beskydy, Vizovické a Hostýnské vrchy. Pokud budete mít opravdu štěstí, zahlédnete i vrcholky rakouských Alp a masiv Schneebergu.
 

4. Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Javořině

Když se vyhnete nejznámějším trasám, Žítkové a dalším oblíbeným turistickým lákadlům, můžete v Bílých Karpatech prochodit celé dlouhé hodiny o samotě. Pokud naopak máte rádi společnost, měli byste vědět, že právě Velká Javořina je symbolem sounáležitosti a bratrství Čechů a Slováků. Historie jejich setkávání se odvíjí už od první poloviny 19. století a vy se sem můžete vypravit vždy poslední červencovou neděli na každoroční Slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Na Velkou Javořinu také míří oblíbené silvestrovské nebo novoroční výšlapy.
 

5. Národní přírodní rezervace a prales Javorina

Jednou z národních přírodních rezervací Bílých Karpat je Javorina, rozsáhlé území na severních svazích Velké Javořiny. Neoficiálně ji vyhlásili už v roce 1907 Lichtenštejnové, tehdejší majitelé panství, v roce 1933 byla vyhlášena chráněným územím a v roce 2008 se zařadila mezi bezzásahová území, s rozlohou 166 hektarů vůbec nejrozsáhlejší bezzásahový kousek přírody u nás. Podobně jako jinde se i tudy smí procházet jen po značených turistických trasách, ale nemusíte mít obavy, žádné prodírání pralesem vám nehrozí: cesty jsou upravené a stromy, které spadnou na cestu, se odklízejí.
 

6. Čupec, nejvyšší bod jižní Moravy

Necelých pět kilometrů od Velké Javořiny se přímo na česko-slovenské státní hranici tyčí kopec Čupec. S 819 metry nadmořské výšky to není žádný obr, ani na poměry Bílých Karpat, ale na kontě má jedno nepřehlédnutelné NEJ: jde o nejvyšší vrcholek Jihomoravského kraje. Ve skutečnosti ovšem na území kraje leží bod s vyšší nadmořskou výškou, a to 836 metrů. Nejde ale o vrcholek, jen místo na úbočí nedalekého kopce Durda.
 

7. Květná a Strání

Výlet na Velkou Javořinu může začít ve Strání nebo v Květné. Byla by ale chyba představit si Strání jako zapomenutou vesničku, schoulenou v hlubokém karpatském údolí na konci světa. Vesnice vznikla u takzvané uherské obchodní stezky, která mířila z jihu přes Uherský Brod a Olomouc dál na sever k Baltu. Dnes tudy vede hlavní tah směrem na Nové Mesto nad Váhom, a když si pohlídáte termíny v kalendáři akcí, můžete se vypravit na Den otevřených dveří do zdejších skláren.
 

8. Velký Lopeník, Durch a místa dalekých výhledů

Na svazích Bílých Karpat se střídají louky a hluboké lesy, takže daleké výhledy nabízejí vedle Velké Javořiny až na výjimky hlavně rozhledny – rozhledna na Velkém Lopeníku, Travičná anebo Královec. Výjimečná výhledem i tvarem je pozorovatelna Durch, zvláštní vyhlídka na severním okraji Bílých Karpat u Valašských Klobouků, kterou někdo vnímá jako rám obrazu a jiný zase jako okno.
 

9. Větrný mlýn v Kuželově 

Nad obcí Kuželov stojí jeden z mála dochovaných větrných mlýnů takzvaného holandského typu. Byl postaven v roce 1842, mouku mlel více než sto let a po rekonstrukci se proměnil v exponát Technického muzea v Brně s expozicí větrného mlynářství. Vedle mlýna si v malém muzeu prohlédnete, jak se tu žilo a pracovalo na přelomu 19. a 20. století.
 

10. Kudy na Velkou Javořinu?

Nejvyšším vrcholem Karpat je slovenský Gerlachovský štít s 2655 metry nad mořem. Máme štěstí, tak vysoko šplhat nemusíme, ale přesto výstup na Velkou Javořinu není nenáročná procházka. Například z Květné sice zelená značka stoupá jedním směrem na Velkou Javořinu, druhým na Velký Lopeník, ale v obou případech vás čeká převýšení 600 až 700 metrů. Cestu si můžete výrazně usnadnit, když místo startu posunete do sedla mezi Strání a Horní Němčí: je tu zastávka autobusu i parkoviště, červená značka vede přímo na vrchol Javořiny. Trasa tam a zpátky měří zhruba 15 kilometrů s převýšením 382 metrů.
 

Na skok přes hranice:

  • Pohoří Bílé Karpaty daly jméno Červenokamenské bradlo a Vršatská bradla, tedy mohutné bílé skály, které najdete na slovenské straně pohoří.
  • Výletníkům už sto let slouží Holubyho chata na východním svahu Velké Javořiny, tedy na Slovensku. Její základní kámen byl položen 8. července 1923 a je celoročně přístupná.
  • Přechod Bílých Karpat z jednoho konce na druhý měří asi 100 kilometrů a zabere přibližně čtyři až pět dní pochodu. Kdo hledá větší výzvy, může se vydat dál na Slovensko po dálkové Cestě hrdinů SNP; vede z hradu Devín u Bratislavy přes část hřebene Bílých Karpat a dál přes Strážovské vrchy, Malou a Velkou Fatru, Nízké Tatry, Slovenské Rudohorie a Volovské vrchy až k Dukelskému průsmyku. Celkem měří přibližně 770 kilometrů.
Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.

Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí Příroda

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat Příroda

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Rozhledna Travičná v Tvarožné Lhotě Zážitky

Rozhledna Travičná v Tvarožné Lhotě

Rozhledna se nachází v lokalitě známé jako Vrchy. Nese název Travičná, což je vrchol kopce v nadmořské výšce 380 metrů.

Brány Bílých Karpat – dveře v okolí Uherského Brodu Příroda

Brány Bílých Karpat – dveře v okolí Uherského Brodu

Na hranicích katastru města Uherský Brod vyrostly troje mohutné Brány Bílých Karpat. Jedná se o "dveře" do krajiny z dubových trámů, které slouží turistům nejen jako výchozí body pro návštěvu hor, ale také místa s krásným výhledem do krajiny.

Rozhledna Radošov u Veselí nad Moravou Příroda

Rozhledna Radošov u Veselí nad Moravou

Na kopci Radošov u Veselí nad Moravou na Hodonínsku stojí patnáct metrů vysoká rozhledna. Stavba stojí mezi vinohrady a tak je její tvar v podobě poháru vína více než symbolický.

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

#světovéČesko a přírodní rezervace na Velké Javořině: jak vzniká prales?

#světovéČesko a přírodní rezervace na Velké Javořině: jak vzniká prales?

Přes hřebeny Bílých Karpat a vrchol Velké Javořiny prochází hranice Česka se Slovenskem. Javořina se každoročně na konci července stává tradičním místem setkávání Čechů a Slováků, spousta lidí se sem vydává i poslední či první den v roce. Důvodů k výletům ale je mnohem víc, od skvostných výhledů až po národní přírodní rezervaci, největší bezzásahové území v Česku. Jinak než po svých nebo na kole se sem ale nedostanete.

10 tipů na podzimní výlet do starobylých pralesů

10 tipů na podzimní výlet do starobylých pralesů

Pokud se na vás snášejí podzimní chandry a smutky, udělejte si výlet do lůna panenské přírody, do lesních říší, kde potkáte starobylé stromy pamatující věky dávno minulé. Zastavte se tu na chvilku, nasajte vůni spadaného listí a načerpejte energii z kmenů starých lesních velikánů.

Holubyho chata – Velká Javořina Ubytování

Holubyho chata – Velká Javořina

Turistická chata na hranicích se Slovenskem na samém vrcholu Bílých Karpat je po dlouhé době opět plně v provozu. Chata má nového majitele, který se snaží o rekonstrukci tohoto objektu, který byl ve velmi špatném stavu.

Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou

Letní folklorní slavnosti, prohlídka starého větrného mlýna a výlet do svahů Bílých Karpat, třeba až na jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu, to všechno nabízí Velká nad Veličkou. Leží na jižní Moravě v údolí říčky Veličky a je centrem národopisné oblasti zvané Horňácko.

Strání

Strání

Odnikud to není na Velkou Javořinu tak blízko jako právě ze Strání, z rázovité slovácké obce v Bílých Karpatech. Nejezdí se sem jen kvůli přírodě, podívat se můžete také do skláren v Květné. Nejdéle fungující sklárnu v Česku a jednu z nejstarších v Evropě založil v roce 1794 kníže Lichtenštejn.

Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Vzpomínáte na hodiny zeměpisu a víte, jak vysoká je nejvyšší hora České republiky? A víte, jak se jmenují a kolik měří nejvyšší vrcholy jednotlivých pohoří? Kde najdete nejvyšší kostelní věže, nejvyšší radnici a kde skutečně leží nejvyšší bod Česka? S pátráním vám pomůžeme na portálu Kudy z nudy.

Další aktuality

Patnáctému ročníku soutěže Vinařství roku kraluje finálová devítka

Patnáctému ročníku soutěže Vinařství roku kraluje finálová devítka

23. listopad 2024 9:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Vydejte se za mladým vínem do sklepů v Nechorách

Vydejte se za mladým vínem do sklepů v Nechorách

22. listopad 2024 18:09
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj
Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj
V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj