ÚvodAktualityKam na procházku do přírody v Praze? Vydejte se na výlet do Prokopského údolí
Příroda

Kam na procházku do přírody v Praze? Vydejte se na výlet do Prokopského údolí

  • 27. prosince 2023
Ve čtvrtek 28. prosince to bude právě čtyřicet pět let, co bylo Prokopské údolí v Praze zařazeno mezi přírodní rezervace (vyhlášeno v roce 1978). Kouzelným kouskem přírody vede naučná stezka, navíc tu objevíte spousty starých vápencových lomů, jezírek a zajímavých zákoutí. Proč se sem nevypravit na výlet třeba dnes anebo poslední den starého či první den nového roku?

Geologická rarita a staré lomy

Kdysi bývalo Prokopské údolí divočina daleko za městem, dnes je ze všech stran obklíčené moderní pražskou zástavbou. To můžete využít právě při plánování výletu: když si vyberete naučnou stezku Údolím Dalejského potoka, z Řeporyjského náměstí vás čeká přibližně sedmikilometrové putování téměř pořád z kopce, šestnáct zastávek a spousty informací o přírodních zajímavostech.

Strmé stěny hluboce zaříznutého Prokopského údolí, místy dosahující až sedmdesátimetrové hloubky, prozkoumal už v 19. století známý paleontolog Joachim Barrande. Vy tu kromě jeskyněk a dalších krasových jevů objevíte také spousty lomů po těžbě vápence. Ty naštěstí unikátní krajinu příliš neponičily, naopak jí dodaly zvláštní kouzlo.

Geologové si přijdou na své hlavně na začátku cesty: v místech, kde stezka vystoupá ze dna údolí do svahu, se nabízí výhled na národní přírodní památku Dalejský profil. Těžba vápence odhalila ve stěně starého lomu prvohorními horniny staré přibližně 400 milionů let. Mezi paleontologicky významné lokality patří rovněž lom Mušlovka a o kousek dál Černý a Červený lom.
 

Hřiště a bývalé koupaliště

Pokud s sebou na výlet berete děti, cestou se můžete těšit nejenom na odpočívadla, ale také na nejrůznější atrakce: pískoviště, skluzavky i prolézačky. Velké dětské hřiště čeká na malé návštěvníky tam, kde z Prokopského údolí odbočuje ulička s výstižným názvem: Do Klukovic.

Na romantickém plácku pod skalním amfiteátrem bývalo od třicátých let 20. století koupaliště, které pamětníci přirovnávali ke koupališti z Vančurova Rozmarného léta. Jenže krásné místo mělo spousty nevýhod: malou hloubku, hodně studenou vodu, potok, který se postupně zanášel bahnem a nakonec stromy, které zastínily louky a pláže. Konec přišel už v šedesátých letech a dnes po koupališti nezbyla téměř ani stopa.
 

Pamětní deska Jaroslava Foglara

Kousek za bývalým koupalištěm odbočuje do skal krátká cesta. Dojdete po ní k pamětní desce (GPS 50.0386833N, 14.3636083E), která připomíná, že v roce 1920 zde vykročil na svoji celoživotní skautskou stezku legendární spisovatel a skautský vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb.

V Prokopském údolí tábořil už v roce 1911 zakladatel českého Junáka A. B. Svojsík a v jeho stopách se vydal o něco později i Jestřáb na výpravách s Pražskou Dvojkou, nejstarším dosud fungujícím českým skautským oddílem s více než stoletou tradicí.
 

Butovické hradiště

hprokopské údolí nové butoviceO kousek níž po proudu Dalejského potoka dorazíte k rozcestníku, kde odbočuje žlutá turistická značka a zároveň naučná stezka Prokopské údolí – Butovice.

Dovede vás na překrásná vyhlídková místa a také na hradiště Butovice, významnou archeologickou lokalitu, která dokazuje prastaré osídlení pražské kotliny. V terénu lze dodnes rozeznat linie opevnění a valů. Stezka končí ve Starých Butovicích, žlutá značka vás ale pohodlně dovede dál až k zastávce metra Jinonice.
 

Po kom se jmenuje Prokopské údolí?

Přece po svatém Prokopovi; podle legendy poustevničil v jedné ze zdejších jeskyní a kříž na skále nad Dalejským potokem dodnes připomíná místo, kde stával barokní kostelík sv. Prokopa.

K jeho zániku přispěla nejenom těžba v Prokopském lomu, ale i druhá světová válka, po níž se o kostel začala starat armáda – a starala se tak, že v roce 1966 musel být stržen kvůli hrozícímu zřícení. Pod skálou dnes najdete další dětské hřiště.
 

Jezírko z filmu Pelíšky

K nejhezčím místům Prokopského údolí patří skalní jezírko s průzračnou hladinou, 106 metrů dlouhé, 26 metrů široké a přibližně deset metrů hluboké. Vzniklo ve vytěženém vápencovém lomu, na břehu najdete několik laviček.

Mimochodem, zahrálo si ve filmu Pelíšky: ve scéně, kde příslušník Veřejné bezpečnosti popisuje, jak zastřelil diverzanta, se při slovech „rozkaz zněl jasně: nesmí projet muž s koženou brašnou!“ v pozadí objeví právě skalní jezírko.
 

Železniční romantika

Téměř na konci cesty budete procházet pod viaduktem Pražského semmeringu, železniční trati, která mezi Prahou-Smíchovem a Prahou-Zličínem zdolává téměř stometrové převýšení. Po osm kilometrů dlouhé trati projel první vlak v roce 1872, název si železnice vypůjčila od rakouské trati, která prochází horským sedlem Semmering a spojuje Dolní Rakousko a Štýrsko. Romantické motoráčky jezdí po Pražském semmeringu dodnes a nostalgické jízdy patří k oblíbeným výletním zážitkům.

Menší viadukt měří 92 metrů, má pět oblouků a Hlubočepskou ulici překračuje ve výšce 20 metrů. Stejná ulice vás dovede k vyššímu viaduktu, který je 115 metrů dlouhý, 25 metrů vysoký a má sedm kamenných oblouků. Pod ním vede další železniční trať, cesta pro pěší a Dalejský potok.
7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

Ačkoli Rychlým šípům už je přes osmdesát let, stále nachází své čtenáře a obdivovatele. Jak dobře znáte komiks Jaroslava Foglara a pozadí příběhů Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky? Na Kudy z nudy vám představíme historii rychlých šípů, jejich autora a spousty dalších zajímavostí.

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy Příroda

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Odlovte si nejoblíbenější pražské kešky!

Odlovte si nejoblíbenější pražské kešky!

Také ve vás slovo "keška" vyvolává vášeň lovců pokladů? Jestliže ještě z hlavního města ještě žádné úlovky nemáte, zkuste s námi zamířit k těm nejproslulejším skrýším, které nesmí ve sbírce žádného kačera chybět!

Hradiště Butovice Památky

Hradiště Butovice

Hradiště Butovice představuje významnou archeologickou lokalitu dokazující osídlení pražské kotliny.

Pramen Prokopského potoka Příroda

Pramen Prokopského potoka

Pramen Prokopského potoka, jehož tok provází turisty stezkou v Prokopském a Dalejském údolí, vytéká v městské části Praha 13 v oblasti starých Stodůlek, dnes označovaných jako Stodůlky – Západ za místní základní školou a obchodní akademií v ulici Kuncova.

Národní geopark Barrandien Příroda

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky Příroda

Jezírko v Prokopském údolí – jezírko z filmu Pelíšky

Jezírko určitě poznají filmoví fanoušci, zahrálo si totiž ve filmu Pelíšky. Vzniklo v roce 1905 zatopením vytěženého lomu, patří mezi nejhezčí části Prokopského údolí.

Stolová hora Vidoule v pražských Jinonicích Příroda

Stolová hora Vidoule v pražských Jinonicích

Tabulová hora Vidoule (371 metrů nad mořem) je pozůstatkem rozlehlé plošiny, tvořené druhohorními usazeninami. Plošina byla zejména během posledních dvou milionů let rozčleněna erozí vodních toků na jednotlivé izolované vrchy.

Praha 5

Praha 5

Pátý pražský obvod nabízí spousty zajímavých míst pro rodiny s dětmi. Na Barrandově objevíte aquapark AquaDream, oblíbeným cílem milovníků železnic je největší modelové kolejiště v Česku a také ikonická pražská železniční trať zvaná Pražský Semmering, která se kroutí nad Prokopským údolím.

Butky Park Letní sporty

Butky Park

Praha ve všech průzkumech patří tradičně mezi desítku nejatraktivnějších metropolí na světě. Nově má i další výjimečnost: designový volnočasový park od dánských architektů MONSTRUM.

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Takže, kam se s dětmi vypravite?

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

V Evropě neexistuje slavnější horská trať než rakouský Semmering: byla první, dodnes si zachovala historický ráz a v roce 1998 byla zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. Podle ní se přezdívá dalším tratím s velkým převýšením, tunely, viadukty a se skvostnými výhledy.

Znáte nejznámější chráněná území a rezervace v Praze?

Znáte nejznámější chráněná území a rezervace v Praze?

Příroda hlavního města byla a je ovlivňována člověkem po mnoho tisíciletí. Řada hradišť zde bývala už před 5000 lety. Ať se podíváme na pražské lesy, louky, stepi, skály nebo rybníky, vždy se jedná o části přírody, které byly výrazným způsobem ovlivněny lidským hospodařením. V Praze se nachází 93 zvláště chráněných území v kategoriích přírodní památka, přírodní rezervace nebo národní přírodní památka. Z jihu do hlavního města navíc zasahuje chráněná krajinná oblast Český kras. Nejstarším chráněným územím je přírodní památka Bažantnice v Satalicích z roku 1951, mezi nejnovějšími patří například přírodní památky Komořanské a modřanské tůně a Skály v zoologické zahradě.

Národní přírodní památka Dalejský profil v Řeporyjích Příroda

Národní přírodní památka Dalejský profil v Řeporyjích

Národní přírodní památka Dalejský profil se nachází v Řeporyjích v údolí Dalejského potoka. Údolím prochází naučná stezka, která pak pokračuje Prokopským údolím. Nacházejí se zde paleontologicky významné lokality s řadou výskytem bezobratlých mořských živočichů.

Naučná stezka Prokopské údolí – Butovice Příroda

Naučná stezka Prokopské údolí – Butovice

Naučná stezka seznamuje s historií, faunou a flórou jedinečné geologické lokality na jihozápadním okraji Prahy – přírodní rezervace Prokopské údolí.

Pamětní deska Jaroslava Foglara v Prokopském údolí Památky

Pamětní deska Jaroslava Foglara v Prokopském údolí

Ve státní svátek České republiky 28. října 2013 byla v Prokopském údolí v Praze odhalena pamětní deska, která připomíná, že v roce 1920 zde vykročil na svoji celoživotní skautskou stezku legendární spisovatel a skautský vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb.

Dětské hřiště Prokopské údolí Zážitky

Dětské hřiště Prokopské údolí

Pokud s sebou na výlet do Prokopského údolí vezmete děti, cestou se můžete těšit nejenom na odpočívadla, ale také na nejrůznější atrakce: pískoviště, skluzavky i prolézačky.

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze Příroda

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.