ÚvodAktualitySedmnáct míst, která musíte vidět v roce 2017
Životní styl

Sedmnáct míst, která musíte vidět v roce 2017

  • 17. dubna 2017
Sedmnáctka v letošním letopočtu nás v redakci portálu Kudy z nudy inspirovala k neobvyklému dárku: na začátku letošní sezony vám přinášíme sedmnáct novinek, které v roce 2017 prostě musíte vidět! Některé vznikly už loni, jiné se teprve otevřou, ale vesměs vám je předkládáme úhledně zabalené a seřazené podle toho, kde je najdete.

Pět novinek v Praze a okolí

Na mapě pražských výletních cílů pro rodiny s dětmi má už několik let pevné místo pobočka hračkářství Hamleysulici Na Příkopě. V jednom z pater vzniklo nové zrcadlové bludiště, v němž kromě zrcadel budete obdivovat světelné a laserové efekty plné barev, zvuků, odrazů a stínů. Otevřeno je každý den a navíc zadarmo, počítejte ale s tím, že před vstupem dostanete rukavice – to aby vaše otisky prstů na nablýskaných plochách neprozradily cestu těm, kteří do světa klamu vstoupí po vás.
 
Další novinku objevíte jen o pár desítek metrů dál, ve Vodičkově ulici. Jde o strašidelný dům Prague Fear House a prohlídka suterénních prostor opravdu není pro každého. Vstupné stojí 450 Kč pro dospělé, mladší sem mohou jen v doprovodu zletilých.
 
Ve Strahovském klášteře můžete kromě historické knihovny a obrazárny navštívit zbrusu novou expozici Klenotnice (také tady je otevřeno denně a za vstupenku zaplatíte 100 Kč) a na novou expozici Ora et labora – Modli se a pracuj – láká rovněž Regionální muzeumJílovém u Prahy. Seznámí vás s historií benediktinského kláštera Stětí sv. Jana Křtitele na Ostrově u Davle, její součástí je navíc nová naučná stezka ze soutoku SázavyVltavou na Ostrov a ke kostelu sv. Kiliána. A pokud máte rádi přírodu a cyklistiku, určitě vás potěší nová cyklotrasa podél BerounkyBerouna přes Tetín do Srbska a stezka sv. Ludmily.
 

Dva nové výlety po jižních Čechách

Jako pilní návštěvníci portálu Kudy z nudy dobře víte, že s jihočeským městem Milevskem je spojená tradice pestrých maškarních masopustních průvodů. Kromě toho tu pořádají Festival maškar a od letošního února Milevští mají i Muzeum maškar, první svého druhu v Česku. Sídlí společně s Turistickým informačním centrem v secesním domě na náměstí E. Beneše, je otevřené celoročně a vstupné stojí 40 Kč.
 
Protože letošní rok je rokem baroka, město Písek připravilo novou barokní cyklostezku. Bude začínat u barokního poutního kostela v Sepekově, povede kolem milevského kláštera, kapličky ve Zvíkovském Podhradí, kolem stavení ve stylu selského baroka v Květově a dalšími místy s barokními památkami až do Písku.
 

Za novinkami na západ

Zatímco nová cyklistická magistrála Krušnými horami, která by vedla po bezpečných cestách a s co nejmenším převýšením od Chebu až po Boží Dar je zatím spíše na papíře, MuzeumKarlových Varech otevřelo po dvouleté rekonstrukci u příležitosti oslav 150 let od svého založení novou expozici. S využitím audiovizuální technologie doslova zaútočí na vaše smysly a představí vám jak vznik a historii lázeňského města, tak dějiny a přírodu Karlovarska.
 
Chystáte se letos do Bečova nad Teplou obdivovat překrásný relikviář sv. Maura? Kromě běžných návštěvnických okruhů se podíváte i do dosud uzavřené části rozlehlého areálu hradu a zámku a projdete se po okružní cestě. Kromě pěkných výhledů na městečko a jeho malebné okolí se seznámíte i s tím, jak se opravoval vnější plášť starobylé památky. Prohlídka relikviáře stojí 140 Kč, zámeckých interiérů 80 Kč.
 
Další novinka je určena milovníkům piva: v Lokti na náměstí můžete nyní navštívit kromě Muzea lázeňských pohárků a Muzea knižní vazby také Pivovarské muzeum, které patří k rodinnému minipivovaru Svatý Florián. Tradiční výrobu sudů a sladu, původní stáčení a plnění lahví a staré stroje na stáčení, špuntování a korkování si prohlédnete zdarma!
 

Dvě novinky z východních Čech a Vysočiny

Lesy a lomy v okolí Lipnice nad Sázavou jsou kolébkou volnočasových pobytů v přírodě. V nedalekých Orlovech pořádal Antonín Benjamin Svojsík první skautské tábory, do Sluneční zátoky zase jezdil Jaroslav Foglar a jeho hoši od Bobří řeky a konečně v zatopeném lomu v lipnických lesích vznikla pověstná Prázdninová škola Lipnice. Zajímavému ryze českému fenoménu je věnována výstava Rozhledy – inspirace krajinou na hradě Lipnice, instalovaná v posledním vyhlídkovém patře věže Samson. Výstavu provází hra spojená s plněním úkolů a lovem hradních bobříků, navštívit ji můžete letos a příští rok, vstupenka stojí 90 Kč.
 
Výrazných změn doznalo i originální muzeum Josefa Váchala, PortmoneumLitomyšli. Magické interiéry samozřejmě zůstaly stejné, ale novinkou je výstava věnovaná vzniku této kuriozity a nahlédnout můžete také do dříve nepřístupné zahrady, kde je nově otevřená minikavárna. Základní vstupné stojí 60 Kč.
 

Pět nových tipů z Moravy

Toužili jste se podívat na místa, kam se běžní návštěvníci nedostanou? Letos se vám přání splní v Moravském krasu, kde si během hlavní sezony můžete prohlédnout dvě nově otevřené jeskyně, Bertalánku a Horizont. Ta první leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou a trasa vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí, Horizont objevíte u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce.
 
Novou trasu pro děti, spojenou s odhalením ztracené zámecké koruny a převlékáním do historických kostýmů letos otevřeli na zámku Slavkov. Na zámku v Bučovicích se k podobnému kroku teprve chystají, novou prohlídkovou trasu nazvanou Moravský aristokrat v labyrintu světa první návštěvníci projdou na konci června. Znalcům piva udělá radost nová expozice pivovarnictví v prostorách dobové varny v areálu bývalého pivovaru ve Znojmě, otevřená od konce dubna. Naopak už téměř rok bude Filmovému uzlu ve Zlíně, kreativnímu multimediálnímu centru ve zlínských filmových ateliérech, které nabízí čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a zážitků. Otevřeno je tu celoročně a denně kromě pondělí, základní vstupné stojí 129 Kč.
 
Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Adrenalin park Dolní Morava Letní sporty

Adrenalin park Dolní Morava

Lanový park je pro každého, kdo má rád zábavu, dobrodružství, adrenalin a nezapomenutelné okamžiky. V Adrenalin parku najdete lanový park, lezeckou stěnu, skok volným pádem nebo obří tandemovou houpačku.

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo Olomouc chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Muzeum kol a vozítek Žireč Kultura

Muzeum kol a vozítek Žireč

Královédvorský Domov sv. Josefa spojil síly s vášnivým sběratelem bicyklů Jiřím Uhlířem a v nevyužitém špýcharu v Žirči otevřeli v roce 2017 expozici historických kol. Je skvělým výletním místem pro všechny – vítáme závodní cyklisty, rekreační jezdce i ty, kteří na kole nikdy neseděli.

Muzeum Karlovy Vary Kultura

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena Památky

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem Památky

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní a také na rozhlednu.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů Památky

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Horní zámek Panenské Břežany Památky

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech Kultura

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Renesanční zámek Bučovice Památky

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Cyklotrasa Srbsko – Tetín – Beroun a Stezka sv. Ludmily Letní sporty

Cyklotrasa Srbsko – Tetín – Beroun a Stezka sv. Ludmily

Cyklotrasa ze Srbska na Tetín a do Berouna vede po zelené turistické značce. Jde o první krok k vybudování cyklostezky, která obohatí systém stezek na pravé straně Berounky v této lokalitě.

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist Kultura

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum v Dolních Břežanech představuje místní, mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. K zásadním objevům vedl výzkum archeologů a jejich významné objevy na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí.

Zámecký letohrádek ve Velkých Losinách Památky

Zámecký letohrádek ve Velkých Losinách

Původní letohrádek, který byl vybudován Přemyslavem III. v polovině 17. století, byl počátkem 18. století přestavěn na obytné místnosti. Po roce 1945 našla v této budově útočiště mateřská školka, která byla zrušena v polovině 80. let minulého století, a objekt tak začal nezadržitelně chátrat.

Singletrailové stezky v Boskovicích Letní sporty

Singletrailové stezky v Boskovicích

Být na kole obklopený krásnou přírodou, vyzkoušet si své síly a dopřát si adrenalinový zážitek. To cyklistům nejen z Blanenska umožní singletrailové stezky, které vznikají v lokalitě Doubravy v Boskovicích. Jde o devět terénních tras o délce deseti kilometrů a různých obtížností.

Nostalgická tramvajová linka č. 41 Památky

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Jízda historickou linkou 41. Ze střešovické vozovny vyjíždějí o víkendech od dubna do října historické soupravy tramvají na svou pravidelnou trať centrem Prahy na nostalgické lince 41.