ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Poslechněte si audio verzi článku
Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
Největší a nejviditelnější proměnou procházejí bývalé povrchové lomy v Severočeské pánvi. Podobně jako znovuzrozené průmyslové areály i ony mění svou podobu, a to v obrovská rekultivační jezera. Několik vodních ploch na místě bývalých dolů vzniklo už před lety. Jde například o jezero Barbora na místě stejnojmenného dolu v Oldřichově u Teplic, jezero Matylda u Mostu, které vzniklo zatopením bývalého lomu Vrbenský, anebo jezero Michal u Sokolova. Také to vzniklo na místě stejnojmenného dolu. Nová jezera jsou ale mnohem větší a nabízejí víc možností, ať už jde o jezero Milada u Ústí nad Labem, jezero Most u Mostu anebo jezero Medard u Sokolova.


 

Jezerní krajina pod Krušnými horami

Při pohledu na rozlehlé vodní hladiny, písčité pláže, půjčovny lodiček a šlapadel, mola anebo lodě s průhlednými dny, které křižují hladinu sem a tam, si jen těžko představíte, že v údolí pod Krušnými horami kdysi byla stejná krajina jako všude kolem. Všechno změnily v druhé poloviny 19. století hnědouhelné lomy. Lidé, kteří se tu usadili, se museli odstěhovat jinam, lomy vymazaly z map desítky obcí i velká města, jako byl například starý Most. Hnědé uhlí se v Podkrušnohoří těží dodnes, ale v mnohem menším rozsahu než v dřív. Od přelomu tisíciletí se tak začalo uvažovat o jiném využití starých povrchových lomů.


 

Na skok k sousedům: největší umělá vodní krajina Evropy

Jeden ze vzorů hodných následování leží jen o pár desítek kilometrů dál u sousedů v Dolní Lužici na pomezí dnešních spolkových zemí Braniborska a Saska. Lužická jezerní krajina je největší umělá vodní krajina v Evropě, která dohromady čítá několik desítek rozsáhlých jezer. Také na jejich místě se ještě v druhé polovině 20. století rozkládaly povrchové doly, které krajinu změnily k nepoznání. Ne však navždy: po sjednocení Německa v první polovině 90. let zájem o hnědé uhlí klesal a doly se postupně začaly z ekonomických důvodů zavírat. Poničená krajina musela projít náročným procesem rekultivace a z Popelky se proměnila v okouzlující, nově vznikající rekreační region. Lužická jezerní krajina se navíc stále mění před očima, podobně jako naše jezerní krajina na opačné straně Krušných hor. Svědky té fascinující proměny můžete být i vy, není nic jednoduššího, než sem vyrazit s Kudy z nudy a seriálem Na skok přes hranice třeba na prodloužený víkend nebo delší dovolenou. Skvělé koupání a místa pro vodní sporty jsou zaručená!
 

Milada, Most, Medard a další

Nejstarší z velkých jezer na místě obřích hnědouhelných povrchových dolů je Milada, jezero v někdejší těžební jámě dolu Chabařovice, v místě bývalých obcí Hrbovice, Tuchomyšl a Vyklice. Uhlí se tu těžilo od roku 1977 dvacet let, jezero bylo pro veřejnost otevřeno v květnu 2015.

O hodně delší historii má jezero Most: hlubinný hnědouhelný důl Richard tu vznikl už v roce 1901, později byl přejmenován na důl Ležáky. I tady těžba uhlí skončila v srpnu 1999, napouštění jezera Most skončilo v červnu 2012. Přestože šlo o nejhlubší a jeden z největších lomů v České republice, velikostí ho překonalo jezero Medard u Sokolova, s plochou bezmála 500 hektarů největší rekultivační jezero v Česku. Vzniklo zaplavením zbytkové jámy lomů Medard-Libík, které byly v provozu od roku 1872 do března 2000. Také jeho okolí se už stalo oblíbenou rekreační oblastí a hojně ho využívají cyklisté, turisté, běžci a další sportovci.
Další velká jezera, která se zatím plánují, vám představíme na konci článku.
 

Koupání, filmování a procházky

Skvělé koupání nabízejí i další staré lomy. K nejvyhlášenějším místům patří bývalý lignitový lom napájený čistou podzemní vodou, který se proměnil v koupaliště Kristýna u Hrádku nad Nisou. Také v lomu U Mariánského mlýna nedaleko Mikulova se až do roku 2004 těžil vápenec. Bohužel koupání je zakázáno v lomech Velká Amerika, Malá Amerika i v lomu MexikoČeském krasu, zato je s oblibou vyhledávají filmaři. Můžete do nich také nahlédnout z výšky díky naučné stezce Český Grand Canyon a Český Mauthausen, která z velké části vede po jejich hraně.

Pěkné koupání najdete i v bývalých štěrkopískových lomech a kamenolomech (například ŠtěrkovištěOtrokovicích, lom Kojetice, lom Řídelov, lom Šošůvka, lom Jimlíkov, lom Seč u Rudice, lom Výkleky a desítky dalších), většinou však jde o přírodní koupaliště, kde se budete koupat na vlastní nebezpečí.

Chcete vidět lomy, kde už sice těžba skončila, ale pořád tu můžete vidět stopy po průmyslovém využití? Vydejte se třeba do Koněpruských jeskyní a projděte se po naučné stezce Zlatý kůň. Ekologickou obnovu území po těžbě mapuje také naučná stezka Lom Rožmitál u Broumova.
 

Brno zve do Růženina lomu a Lamacentra

Jednou z nepřehlédnutelných dominant Brna a zároveň oblíbeným cílem výletů je kopec Hády s televizním vysílačem a rozsáhlými vápencovými lomy. Objevíte tu čtyři na sebe navazující bývalé lomy s báječnými jezírky a pěšinkami, ale hlavně Lamacentrum, místo, kde se v nádherném prostředí bývalého lomu setkáte s lamami, ovcemi, kozami a králíky.

Z řady míst se otvírá výhled na opuštěné lomy, na město a do široširých dálav. Přes lomy vede naučná stezka, která vás dovede až k Lamacentru. S dětmi si tu navíc můžete zahrát zajímavou hru: na každém zastavení stezky totiž najdete zvídavou otázku, jejíž řešení čeká na dalším panelu. Jedním ze zlatých hřebů je Růženin lom se skálami a suťovisky, kamennými terasami, mokřinami a tůněmi. Po těžbě vápence tu zbyla mléčně zakalená jezírka, hluboká asi 150 centimetrů a napájená z pramenních vývěrů a dešťů. Vodní plochy v jinak suché krajině jsou oázou a domovem pro spoustu zajímavých druhů rostlin a chráněných živočichů. Po dně lomu vede Stezka Rákosím, dřevěný chodníček, který se klikatí vysokým rákosím. Na jeho konci pak najdete dřevěné molo s vyhlídkou na největší jezírko v lomu. I když je v jezírkách koupání zakázáno, v létě tu často bývají nudisté; to je zážitek, na který je lepší připravit se předem.
 

Lomy, kde se stále těží

Těžba hnědého uhlí dosáhla v České republice vrcholu v roce 1984, kdy se vytěžilo celkem 97 milionů tun této suroviny. Od té doby produkce každoročně klesá, přičemž před dvěma lety dosáhl roční objem těžby hodnoty 33,4 milionu tun. Největší ložiska tohoto energetického zdroje se nacházejí v Severočeské pánvi, tedy v okolí Mostu, Teplic a Sokolova.



Mezi nejznámější tuzemské hnědouhelné lomy se řadí lom Bílina, ve které se ročně vytěží 8 až 9 milionů tun. Zajímavostí je, že uvnitř lomu se nachází nejníže položené otevřené místo v Česku s nadmořskou výškou asi 20 metrů. K dalším významným místům povrchové těžby se řadí kupříkladu lom Československé armády (ČSA), lom Nástup–Tušimice či lom Vršany.

Zajímavým fenoménem, který nabízí nevšední podívanou hlavně při pohledu z výšky, je odkaliště Venuše. Hladina jezera vybudovaného na místě důlní jámy je typická výskytem netradičních ornamentů různého zabarvení. Příčinou této zvláštnosti je ukládání hydrosměsi pro technickou rekultivaci, založené na technologii plavení popílku.

Až těžba skončí, i ve funkčních lomech by měla vzniknout velká rekultivační jezera:
  • V místě dnešního lomu ČSA u Litvínova by podle společnosti Sev.en Energy, která důl spravuje, mělo vzniknout jezero s plochou asi 670 hektarů, což je víc než dvojnásobek plochy Máchova jezera, a hloubkou až 150 metrů. Napouštění jezera by mohlo začít v roce 2027 či 2028.
  • Další v pořadí by mohlo být jezero, které vznikne spojením a zatopením zbytkových jam po těžbě v lomech Jiří a Družba na Sokolovsku, a to po ukončení těžby v roce 2038. Jezero s plochou přibližně 1300 hektarů by mělo být největším rekultivačním jezerem v Česku.
  • V plánu je i jezero z lomu Vršany u Mostu s plochou asi 500 hektarů, vzniknout by mělo po roce 2060.
  • Kolem roku 2060 až 2070 by mohla vzniknout jezera na místě lomu Bílina a lomu Nástup u Tušimic, obě s rozlohou až 1000 hektarů.
Olympijské hry 2024: jezero Most nabídne olympijský festival

Olympijské hry 2024: jezero Most nabídne olympijský festival

Rekreační areál u jezera Most se po dobu Olympijských her v Paříži promění od 26. července do 11. srpna 2024 na olympijský park, kde si bude možné vyzkoušet nejrůznější sportovní disciplíny anebo fandit svým oblíbeným sportovcům. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit. Prožijte olympijské léto u jezera Most!

Lom U Mariánského mlýna nedaleko Mikulova Letní sporty

Lom U Mariánského mlýna nedaleko Mikulova

Lom U Mariánské mlýna, též nazývaný Na Janičově vrchu, je opuštěný a zatopený vápencový lom u obce Mikulov na Moravě za Svatým kopečkem, v chráněné krajinné oblasti Pálava.

Jezero Matylda u Mostu Letní sporty

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Projeďte se na kole okolo jezera Milada

Projeďte se na kole okolo jezera Milada

Tentokrát vás nebudeme lákat na přírodní unikáty, ale naopak do krajiny, která vznikla zcela plánovaně rukou člověka. Bývalá těžební oblast nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice aTrmice prošla rekultivací a díky ní zde vznikla nová rekreační oblast. Největším lákadlem oblasti je jezero Milada, třetí největší jezero v ČR, okolo kterého se můžete projet na kole.

POHO Park – důl Gabriela v Karviné Památky

POHO Park – důl Gabriela v Karviné

Projekt POHO Park usiluje o vybudování důstojného centra pohornické krajiny, které nabídne zázemí nejen návštěvníkům dolu Gabriela, ale také přilehlého kostela sv. Petra z Alkantary. Vzniknout by měl do roku 2027.

Lom Starý Klíčov u Mrákova Letní sporty

Lom Starý Klíčov u Mrákova

Přijďte se podívat do zatopeného kamenolomu, který dnes slouží ke koupání. Voda je nádherně čistá, pláže jsou travnaté i písčité. V areálu je možnost občerstvení.

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.

50 tipů na skvělé koupání v lomu

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty nad 25 nebo i přes 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům Zážitky

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům

Nezapomenutelný zážitek z návštěvy unikátních technických děl v těžebních lokalitách Československá armáda a Vršany na Mostecku a rekultivované krajiny v projektu Uhelné safari. V roce 2024 se nekoná.

Povrchový důl ČSA – budoucí jezero Příroda

Povrchový důl ČSA – budoucí jezero

Rozsáhlý Důl československé armády (zkráceně ČSA) se nachází pod Krušnými horami, nedaleko Mostu. Samotná těžba započala roku 1901, nyní se od těžby pomalu ustupuje, k úplnému ukončení by mělo dojít na přelomu let 2025 a 2026. V rámci rekultivace vznikne na jeho místě velké jezero.

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Putování za tradicemi Ústeckého kraje vede do čarokrásné krajiny Českého Švýcarska, kterou už před stovkami let prozkoumávali první turisté a horolezci v Evropě. Vypravíme se také do krušných hor po stopách dávných i současných horníků, k technickým památkám zapsaným v UNESCO i do lázní. Líbit se tu bude všem a v každí roční době, protože severozápad Čech dokáže nabídnout mnohem víc, než byste očekávali.

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Když se řekne Ústecký kraj, každý si vybaví zcela určitě Hřensko, Labské pískovce, Děčín, prostě krajinu kolem Labe. Vydejte se však s námi na cesty a objevte krásy Podkrušnohoří. Budete žasnout, jak může být krajina považovaná za zdevastovanou povrchovými doly nečekaně krásná a jaké skryté skvosty nabízí.

Karavanem od jara do zimy: jezerní krajinou kolem jezer Milada a Most

Karavanem od jara do zimy: jezerní krajinou kolem jezer Milada a Most

O severozápadních Čechách se kdysi mluvilo jako o měsíční krajině, v poslední době se ale mění v působivou a krásnou jezerní oblast. Vodních ploch je tu nepočítaně, k největším patří ty, které postupně vznikají na místech bývalých povrchových dolů. V létě nabízejí skvělé koupání, rozhodně se vyplatí také přibalit kola: nenáročně cyklistické výlety kolem jezer a nově vznikající krajinou v okolí jsou ideální třeba pro rodiny s dětmi.

Český Grand Canyon – Velká Amerika Příroda

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

Březenský drak Severočeských dolů v Březně u Chomutova Zážitky

Březenský drak Severočeských dolů v Březně u Chomutova

Unikátní možnost zblízka si prohlédnout velkorypadlo KU 800, které pracovalo na Dolech Nástup Tušimice, nabízí Severočeské doly v Březně u Chomutova. Zároveň mají doly ve svém informačním centru připravený také interaktivní program O uhlí.

Radovesická výsypka u Bíliny Příroda

Radovesická výsypka u Bíliny

Radovesická výsypka je se svou rozlohou cca 1 200 ha a průměrnou mocností 50–70 m největší výsypkou Mostecké pánve a jednou z největších v Evropě. V současné době je území rekultivované a k výsypce vede naučná stezka.

Lesopark Ivana Dejmala v Mostě Příroda

Lesopark Ivana Dejmala v Mostě

Od roku 2021 vzniká nedaleko Mariánských Radčic a Lomu u Mostu rozsáhlý lesopark jako rekultivace vytěžené krajiny. Zelená plocha bude mít víc než 100 hektarů a bude místem k rekreaci a sportu.

Koupání i potápění v lomu Srní Příroda

Koupání i potápění v lomu Srní

Lom Srní u Hlinska poskytuje zázemí nejen potápěčům ale i ostatním milovníkům vody. Pokud hledáte místo s čistou vodou ke krátkému odpočinku nebo i několikadennímu kempování tak tohle patří k jedněm z nejlepších na Vysočině.

Památník hornických tradic a důlních neštěstí v Mostě Památky

Památník hornických tradic a důlních neštěstí v Mostě

Pomník hornických tradic a důlních neštěstí vznikl roku 2021 podle návrhu Jakuba Klašky. Nachází se na jižním okraji náměstí Velké mostecké stávky. Kolemjdoucím má připomínat krajinu narušenou důlní těžbou překrytou zrekultivovaným pásem zeleně.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou Zážitky

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

#světovéČesko a jezero Medard, které bývalo hnědouhelným dolem

#světovéČesko a jezero Medard, které bývalo hnědouhelným dolem

Jezero Medard představuje největší rekultivační jezero v Česku. Pokud milujete romantickou krajinu bez davů turistů, je právě teď ten správný čas se k jezeru podívat. V současné době je zde minimum turistů, ale v budoucnu se zde plánuje vybudování veškeré infrastruktury a vznikne zde oblast rekreačních sportů. Stejná situace panuje i v sousedním Německu, kde stejně jako u nás, vzniká postupně jezero Cottbuser Ostsee u Chotěbuzi v Braniborsku.

Kolem starých dolů na kole Letní sporty

Kolem starých dolů na kole

Přijměte pozvání na cyklistický výlet Českomoravským pomezím. Pojďte s námi poznávat přírodní krásy a krajinu, která svým nerostným bohatstvím dávala obživu mnoha generacím obyvatel žijících v oblasti Hřebečského hřbetu mezi Svitavami a Moravskou Třebovou.

Lom Hříměždice – ráj pro milovníky skoků z výšky Letní sporty

Lom Hříměždice – ráj pro milovníky skoků z výšky

Lom v Hřiměždicích využívali dříve armádní potápěči, dnes je zde oblíbené rekreační místo, kde můžete skákat do vody z výšky až deseti metrů nebo se slunit na molu.