ÚvodAktualityVydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech
Kultura

Vydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech

  • 23. května 2024
V naší zemi se nachází mnoho skanzenů, kde poznáte lidové zvyky a tradice našich předků. Vybrali jsme pro vás čtyři z nich a zveme vás na významné jarní a letní akce. Vraťte se do minulosti a užijte si krásný den jako za starých časů.

Kácení máje v Rožnově

Skanzen Rožnov pod RadhoštěmOživené expozice s ukázkami tradičních jarních prací uvidíte v areálu Valašské dědiny v neděli 26. května při během posledních májových dnů. Dřevěné městečko ožije jarmarkem s nabídkou jarních produktů. Od 14:00 proběhne tradiční Kácení máje tentokrát s valašským folklórním souborem Soláň z Rožnova pod Radhoštěm. K tanci i poslechu bude hrát již od 13:00 hodin cimbálová muzika Soláň.

Obyčej stavění májí je velmi starý a znají ho po celé Evropě. Možná je to pozůstatek prastarých jarních slavností, kdy strom představoval strážného ducha obce. Stromy vybrané na máje musely být silné, rovné a někdy tak vysoké, že bylo obtížné je porazit a dopravit na místo. V den kácení máje bývalo zvykem pořádat taneční zábavy, většinou v režii místní mládeže. Předcházela jim obchůzka s hudbou a výskotem po domech, před nimiž stály májky. Veselý průvod pozvolna narůstal, děvčata se k němu postupně připojovala, až nakonec došel na náves, kde se tančilo před ústřední májí.


Letnice v Kouřimi – zelené svátky v Muzeu lidových staveb

letniceTematická instalace ve většině objektů skanzenu v Kouřimi vám připomene dnes již téměř zapomenutou tradici svátků pozdního jara, mezi nimiž v minulosti dominovaly Letnice, označované také jako "Zelené svátky".

V chalupě z Budče se seznámíte s pověrečnými způsoby ochrany hospodářství před uhranutím čarodějnic o filipojakubské noci, a dále poznáte obyčeje, které se vztahovaly ke svátku Nanebevstoupení Páně. V domku z Krchleb se můžete seznámit s lidovými tradicemi, jež měly vazbu na svátek českého zemského patrona sv. Jana Nepomuckého. Statek z Týřovic připomíná hlavní téma tohoto období – letnicové a májové slavnosti v době Svatodušních svátků, spojené s dnes již zaniklými "královskými hrami". Instalace v rychtě z Bradlecké Lhoty pak přibližuje tradici slavnosti Božího Těla. V domě z Jílového – Kamenné připomínáme zaniklé lidové obyčeje původního německého obyvatelstva v Podkrušnohoří, které se vázaly ke slavnosti Nejsvětější Trojice.
 

Víkend památkových domků na Slovácku

Skanzen StrážniceUž podeváté pořádá region Slovácko během prvního červnového víkendu 1. a 2. června unikátní akci - zpřístupnění památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí, aniž by bylo nutné prohlídku předem rezervovat. Jednotlivé objekty jsou mezi sebou propojeny cyklotrasami. Otevřené dveře naleznete v památkových objektech lidového stavitelství, v regionálních muzejích a prohlédnete si expozice tak, jak je běžně neznáte. Akce přiblíží běžný vesnický život, hospodářství s každodenními povinnostmi tak, jak čas a roční období přinášelo… muškáty v oknech, nastlané bělostné peřiny, vždy čistý stůl, středobod každé domácnosti, kachlová kamna, obrázky a sošky patronů a svatých, modlitební knížky a růžence.

žítkováOtevřené dveře bude mít například v Muzeum myslivců a pytláků Babice, Slovácká chalupa Dolní Bojanovice, Muzeum na Mlýně Dolní Němčí, Soubor památkových domů "Na Rajčovně" Hluk, Větrný mlýn Jalubí, Rolnický dům a hospodářství čp. 57 ve Vlčnově, Památkový domek 679 Kunovice, Chalupa Fanoša Mikuleckého Mikulčice, Centrum slováckých tradic Modrá, lidový domek Háječek a památkové domy 263 a 377 Ostrožská Nová Ves, Potomákovo muzeum Popovice, větrný mlýn Starý Poddvorov, Štrbákovec a Kohnovec ve Strání, chalúpka 97 a Rezidence Šardice, Muzeum tupeské keramiky, rolnický dům Tvarožná Lhota, Muzeum v přírodě Rochus, Muzeum lidových pálenic Vlčnov, Šerkova usedlost, Trchalíkova usedlost, Hasoňova chalupa 102 a Šumické muzeum Šumice. Od průvodců se dozvíte zajímavosti ze života obyčejných obyvatel obcí, o řemeslech, hospodářství, odívání, historii dávné i nedávné velmi poutavým a nevšedním způsobem. V některých objektech jsou pro návštěvníky připraveny doprovodné programy ve formě ukázek řemesel či ochutnávek slováckých specialit.
 

Mezinárodní folklorní festival Strážnice

strážniceNejstarší a největší folklorní festival v Evropě se koná každý poslední víkend v červnu, letos tedy od 27. do 30. 6. Najdete zde zábavu i poučení, můžete zhlédnout vystoupení nejen našich, ale i zahraničních souborů a seznámit se tak s jinými kulturami. Festival probíhá nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu. Během festivalu se můžete potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik.
 

Veselokopecký jarmark

veselý kopecV sobotu 20. a v neděli 21. července se na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční Veselokopecký jarmark. Pozvání k účasti na tomto jarmarku přijala stovka pečlivě vybraných lidových výrobců z celé České republiky. V prostředí muzea v přírodě budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout a koupit si jejich výrobky, případně je sledovat při práci. Bude to jedinečná příležitost seznámit se s tradiční rukodělnou výrobou. Budou tu zastoupeny různé řemeslné techniky: ručně tkané textilie, keramika, dráteníci, výrobci dřevěných užitných předmětů, kováři – včetně výrobců motyk, brouskař, košíkáři a další.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy Zážitky

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Muzeum lidových staveb Kouřim Památky

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Víkend památkových domků na Slovácku 2025

7. 6.8. 6.
Víkend památkových domků na Slovácku 2025

Víkend památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí proběhne tento rok již pojedenácté. Po sedmi desítkách objektů budou moci návštěvníci putovat od soboty 7. do neděle 8. června 2025.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2025

26. 6.29. 6.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2025

Srdečně zveme na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě. 80. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2025 a 43. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2025, které se konají 26. až 29. června 2025.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě

Dřevěné městečko je nejstarším areálem Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm. K vidění je zde rozsáhlý soubor lidových staveb, které stály v městečku nebo okolí již od počátku 19. století. V areálu lze navštívit muzeum, kuželnu, stodolu, kostel, hostinec a mnoho jiných dobových staveb.